Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija ABC ginekologije in porodništva Diabetes in carski rez

Diabetes in carski rez

Spoštovani,

sem v 37 6/7 nosečnosti in od začetka imam diagnosticiran GD. Od 8 tednov nosečnosti naprej sem na Insulatardu (začela sem s 6 enotami, zdaj sem na 26), ca. 1 mesec nazaj pa sem dobila še NovoRapid (6-7 enot pred vsakim glavnim obrokom). GD sem imela že v prvi nosečnosti 2 leti nazaj, vendar samo Insulatard, pri čemer do konca nosečnosti nisem presegla 8 enot. Otrok se je rodil 8 dni pred rokom; spontan začetek s popadki, 3 ure kasneje, ko sem prispela v bolnico, pa se je končal z urgentnim carskim rezom, saj je bilo ugotovljeno, da ni plodovnice (ta mi ni odtekla) in da gre za fetalni distres, saj so plodovi utripi padli na 50%, obenem pa se nisem še skoraj nič odprla. Malček se je rodil 50cm dolg in z 2.5kg. Bil je zahiran in vzrok naj bi bila kalcinirana posteljica. Stara sem 39 let.

Sedaj sem pred odločitvijo, kako roditi in tu se obračam na vas za drugo mnenje. Dr. v APRN ambulanti mi svetuje carski rez takoj po dopolnjenem 38. tednu, vendar pa sem bila medtem zaradi nadomeščanja pregledana pri drugem dr., ki ne vidi nobenih razlogov za CR. UZ nisem imela že 2,5 tedna, tako da ne vem, kaj se dogaja z otrokom. Sicer pri njem naj ne bi bilo razlogov za CR – do zadnjega UZ je bilo vse OK, ni prevelik, pravilno leži itn.

Lepo prosim za vaše mnenje, koga naj poslušam oz. kateri poti slediti..? Kako naj se odločim? Za vaš nasvet se vam že vnaprej najlepše zahvaljujem.

S pozdravom,

Magenta

Spoštovani,
bojim se, da za kompetentno mnenje o načinu poroda pri vas nimam vseh za to potrebnih informacij oziroma vas za to preprosto premalo poznam. Stanje po predhodnem CR je že relativna indikacija za ponovni CR, vendar, če je tokrat otrok (plod) primerno raščen, ni zahiran in je v glavični vstavi, CR morebiti res ni nujna opcija ter lahko poskusimo vaginalni porod. Seveda se ta v 50% primerih ponovno konča s CR iz različnih razlogov, a se po drugi strani vaginalno konča v drugih 50% primerih. Če ste za vaginalni porod motivirani in se do nekje do konca 39. tedna ne pokaže kakšna absolutna indikacija za CR, bo morda vseeno možno roditi naravno.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

Pozdravljeni in najlepša hvala za vaš odgovor! Vse informacije s strani izkušenega strokovnjaka mi pridejo zelo prav, saj sem zaradi navzkrižnih informacij zmedena in glede na izkušnjo pri prvem porodu tudi prestrašena.

Lepo bi vas prosila še za informacijo o tem, kakšne preglede lahko pričakujem v naslednjih dveh tednih do roka (napisali ste, da se spremlja, ali se pokaže indikacija za CR), glede na to, da naj bi mi pripadal le CTG. Danes sem imela namreč pregled, vendar ne UZ, saj naj bi vse pripadajoče UZ, ki jih krije zavarovalnica, že porabila. Naslednji pregled imam čez 1 teden, kar bo 6 dni pred rokom, verjetno spet le CTG.

Pa še: v APN v Ljubljani sem dobila informacijo, da naj bi nosečnice s sladkorno rodile do roka (oz. se porod sproži, če se ne začne prej), v bolnici, kjer bom rodila, pa sem danes dobila informacijo, da bi me pustili tudi čez rok. Prosim za vaše mnenje oz. izkušnje s tem.

Če prav razumem, se v primeru, da se porod ne začne spontano do skrajnega roka, ta sproži z umetnimi popadki..?

Hvala!

Spoštovani,
govorjenje, da ste pripadajoče UZ preglede “porabili” je neumnost. Porabili ste rutinske UZ preglede, ki pripadajo vsem nosečnicam, to sta dva UZ 1. pred 11. tednom in drugi v času med 20. in 23. tednom (morfologija ploda). Vsi ostali UZ pregledi so “indicirani”, torej so možni takrat, ko ginekolog strokovno oceni, da je UZ smiseln in potreben. Tudi vsi “indicirani ” UZ pregledi so plačani, seveda pa niso “na željo” ali “zaradi strahu nosečnice”, temveč so smiselni takrat, ko ginekolog potrebuje informacijo, ki je drugače kot z UZ ne more pridobiti. Nosečnost z diabetesom na insulinu se praviloma res zaključi do PDP, če je diabetes voden le z dieto in je urejen, pa lahko nosečnost zaključimo tudi povsem po enakih merilih kot vsako drugo. Tudi pojem zaključitve nosečnosti “do termina” se ne razume dobesedno. Če je za zaključitev nosečnosti točno na termin kakšna organizacijsko strokovna ovira, ni nič narobe, če se dan, dva odločitev prestavi v obdobje po formalno doseženem PDP.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

New Report

Close