Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija ABC ginekologije in porodništva 2x izguba otročka-vzrok neznan?

2x izguba otročka-vzrok neznan?

Sem Nina stara sem 23 let.
Leta 2016 julija sem v 20.tednu nosečnosti izgubila otročka, narediliso obdukcijo in ugotovili, da naj bi bil vzrok vnetje (kar ni 100% vzrok smrti, ker sem otročka 3 tedne nosila mrtvega in bi to bil lahko vzrok za splav), nato sem decembra 2016 spet zanosila in marca 2017 spet izgubila otročka v 17.tednu…naj omenim da nisem nič krvavela, nisem imela nobenih bolečin, obakrat sem šla samo na pregled in mi tam ugotovili nebitje srčka, nato napotili v porodnišnico na sprožen porod. Oba sta bila fantka.
Dala sem čez histeroskopijo kjer so mi odstranili 5mm pregrado,hematološke preiskave kjer niso ugotovili posebnosti… nato imam še 18.6. genetsko preiskavo (z možem bova oddala kri za karioptizacijo), in pa še posvet pri revmatologu (saj sem pregledala vse zadnje krvne teste iz 2 let, in ugotovila, da so bili trombociti povišani za 100 enot).
Obakrat mi pa je odtekla voda(to seveda v tistem trenutku nisem vedela da je to to ker je bila tekočina-sluz minimalna) in se sprašujem če je možno da je moj maternični vrat prešibek in da bi do neke meje zdržal nato pa popustil? Se bi lahko v takem primeru v naslednji nosečnosti naredila cerklaža? Kakšni so sploh znaki popustitve materničnega vrata?
Ker v družini nismo imeli nobenega otroka z genetsko okvaro ne z moje ne z moževe strani dvomim, da je kriva genetika.
Res bi si želela priti zadevi do dna, upam da mi lahko kako pomagate.
Hvala in LP.
Nina

Spoštovani,
genetiki bodo predvsem na preži za uravnoteženo translokacijo dela kromosoma, kar je eden najpogostejših razlogov za takšne dogodke. To ni “podedovano” oziroma včasih tudi je podedovano, ampak ne gre za dedno bolezen temveč zgolj za nepravilno razporeditev genetskega materiala po kromosomih, kar se pri razporejanju v potomcih potem lahko tako nesrečno sestavi, da mu bodisi delček genetskega materiala manjka ali pa ga ima preveč.
Kakorkoli, pri takšnih, poznih splavih velja preveriti tudi morebitno prisotnost antifosfolipidnih protiteles (APS) ter trombofilijo, kar boste opravili pri revmatologih. Če je plod vsakokrat odmrl v maternici in je bilo splav treba sprožiti, maternični vrat ni problem in cerklaža ne bi rešila ničesar.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

New Report

Close