Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija ABC ginekologije in porodništva Policistični jajčniki

Policistični jajčniki

Pozdravljeni,
stara sem 17let in letos spomladi so mi diagnosticirali policistične jajčnike na podlagi ultrazvoka in daljšega izostanka menstruacije (2x v 8ih mesecih). Imela sem tudi nekaj mozoljev in opazila sem temnejše dlačice, vendar imam normalen indeks telesne teže in sem brez ostalih simptomov. Ginekologinja mi je predpisala KT, ki jih jemljem zdaj 4mesece in tako sem uredila svoj menstrualni ciklus. Ob jemanju Kt nisem imela nobenih negativnih stranskih učinkov, razen zadnje dni opažam rjavkast izcedek. Po raziskovanju na spletu sem odkrila, da se veliko žensk zdravi s pravilno prehrano, brez predelanega sladkorja (kar priznam zelo pretirano uživam) in podobno (prehrano podobno ob sladkorni bolezni), ker pravijo tudi da je hormonsko neravnovesje, ki ga povzroča predelana hrana eden izmed glavnih vzrokov. Drugi naj bi bila dednost, vendar pri nas tega nima noben v družini.
Zanima me kaj menite o teh vzrokih in ali lahko spremenjena prehrana res pomaga pri vzpostavitvi cikla in nekakšni ozdravitvi, čeprav naj le ta ne bi bila možna. Zelo rada bi prenehala z jemanjem KT, ker nisem ljubiteljica zdravil, vendar me je izjemno strah, da bi spet ostala dolgo brez menstruacije, z novimi mozoli, poraščenostjo, debelostjo in ostalimi strahovitimi simpotmi. Strah me je iti na to alternativno pot, zato me zanima Vaš pogled na vse to.

Hvala za Vaš odgovor,
Lep pozdrav

Spoštovani,
predvsem za tak odgovor, kot ga želite, nimam vseh potrebnih podatkov. Bolezen policističnih jajčnikov, ki ga endokrinologi skupaj z diabetesom in debelostjo uvrščajo v metabolni sindrom, kot diagnoza ni primerna zgolj na podlagi anamneze (vaše zgodbe) in UZ slike jajčnikov, zlasti ne pri tako mladem dekletu. Mladi jajčniki namreč kar “buhtijo” od aktivnosti in marsikateri ginekolog UZ slike mladih jajčnikov ni vajen, ker preveč gledamo stare jajčnike po 30. in 35. letu in se nekako navadimo na takšne, ki imajo po 3 do 8 foliklov, 15 do 25 letne ženske pa imate v povsem normalnih okoliščinah lahko po 20 foliklov in več, pa to še zdaleč ne pomeni PCOs. Tudi mozoljasta koža in močnejša poraščenost ni nujno znak PCOs, saj so takšne povsem normalne mlade ženske po vsem mediteranu od Egipta, Turčije, Grčije, južne Italije, južne Španije, Portugalske in seveda tudi naše ženske temnejše polti. Pogoj, da bi vam smeli prilepiti diagnozo PCOs bi bilo razmerje LH/FSH > 2, AMH več kot 6,8 nG/ml ali > 48pmol/L, UZ pa povečani, okrogli jajčniki s hiperehogeno skorjo in hipoehogeno sredico ali z res nadštevilnimi, drobnimi folikli 8recimo > 30 foliklov v vsakem jajčniku).
Najprej je torej problem vprašanje, če imate res PCOs. Če ga imate, potem se res priporoča zaviranje procesa ovulacije, vsaj dokler si nosečnosti ne boste sami želeli. Takrat se filozofija zamenja in se ovulacijo spodbudi z dodatnimi zdravili ali pa se jajčnik celo operira, če je sindrom PCO težje stopnje.
Prehrana zagotovo igra pomembno vlogo pri presnovnih boleznih in pri “metabolnem sindromu” je dieta takšna kot pri diabetesu, tudi če tega ni mogoče dokazati. Tudi če nimate metabolnega sindroma, so prilagoditve, ki jih priporočamo diabetikom najbolj zdrav način življenja, ki bi ga v bistvu smeli brez zadržkov priporočiti vsem ljudem. Ta vkljuuje ne ele način prehrane ampak na splošno aktivno življenje, zmerno športno oziroma rekreativno telesno dejavnost.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

New Report

Close