Najdi forum

preklampsija

Pozdravljeni,

veliko je bilo ze napisanega na temo preklampsije, pa vendar nisem nasla pravih odgovorov. Kaj natancno je preklampsija, v katerem tednu se najpogosteje pojavi, kaksni so tipicni znaki in kaksna je preventiva, ce sploh obstaja.

Zanima me tudi ali je smiselno oditi na 14 dnevni dopust na Rab v 30t nosecnosti? To je prva nosecnost.

Najlepsa hvala za odgovore!

Če želite vedeti vse to, akr sprašujete , bo treba oditi v kakšno knjigarno ali knjižnico in si prebrati nekaj sto strani obsežno poglavje o gestozah oziroma boleznih v nosečnosti. Učinkovite preventive, ki bi preeklampsijo preprečila in je ne le prestavila ali omilila, ni. Preeklampsija se najpogosteje pojavi po 28. tednu, pri resno bolnih nosečnicah, ki se jim preeklampsija nacepi na prej ostoječe bolezni pa se lahko poajvi tudi precej prej, tudi že kmalu po 20. tednu nosečnosti. Edina ustrezna in učinkovita terapija preeklampsije je prekinitev nosečnosi in ker je ta bolezen ogrožujoča celo za življenje nosečnice, s takšno odločitvijo ni pameto predolgo odlašati.
V nosečnosti kadarkoli odsvetujem dopustovanje na kateremkoli otoku kjerkoli, če tam ni porodnišnice ali če prevozi do porodnišnice niso absolutno zanesljivi in hitri.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

Pozdravljeni,

stara sem 33 let in noseča 12 tednov in 5 dni (PDP 30.5.2019). 15.11.2018 sem imela preiskavo zgodnje morfologije in nuhalne svetline (predhodno – 2.11.2018 (noseča 10. tednov in 2 dneva) tudi dvojni hormonski test). Rezultati so pokazali, da je tveganje za prisotnost kromosomskih nepravilnosti pri plodu majhno, medtem ko so bile številke glede preeklampsije in zastoja rasti plodu sledeče:
Adjusted risk
– Preeclampsia before 34 weeks 1:349
– Preeclampsia before 37 weeks 1:103
– Fetal growth restriction before 37 weeks 1:36
– Spontaneous delivery before 34 weeks 1:62

V nadaljevanju piše:
Risks for preeclampsia and fetal growth restriction are based on maternal demographic characteristics, medical and obstetric history, uterine artery Doppler, mean arterial pressure (MAP) and PAPP-A. The adjusted risk for PE<34 weeks or the adjusted risk for FGR<37 weeks is in the top 10% of the population. The patient may benefit from prophylactic use of aspirin.

Rezultati zgoraj navedenih ključnih dejavnikov:
Uterine artery PI: 2.52 equivalent to 1.500 MoM
Mean Arterial pressure: 85.4 mmHg equivalent to 1.030 MoM
PAPP-A: 0.900 IU/I equivalent to 0.674 MoM
Dodajam, da sem težka 56 kg (pred nosečnostjo 53 kg), visoka 168,5 cm, da sem spočela spontano, je to moja prva nosečnost, nimam sladkorne ali avtoimunih bolezni ter da mama ni imela preeklampsije.

Zdravnik, ki je opravljal pregled zgodnje morfologije in nuhalne svetline, mi je dejal, da je vrednost preeklampsije ( Preeclampsia before 37 weeks), pri kateri se predpiše aspirin 1:100, ter da je moj primer (1:103) mejni, zato ne ve, ali bi se odločil za aspirin ter me rekoč, da on zgolj poda izračun, napotil k osebni ginekologinji. Osebna ginekologinja prav tako ni želela sprejeti te odločitve, za katero je dejala, da je moja in odvisna predvsem od tega, ali so nosečnice za ali proti jemanju zdravil v času nosečnosti. Ko sem ji povedala, da sicer ne bi želela po nepotrebnem jemati zdravil, da pa nikakor nisem načelno proti, v kolikor to upravičuje tveganje ter da nisem nikoli imela težav z visokim pritiskom ali debelostjo, mi je dejala, da recepta (ki ga je že imela v roki) ne bo napisala ter me poslala domov, da zadevo proučim sama in se najkasneje do konca tega tedna vrnem, v kolikor si na podlagi internetnega raziskovanja premislim.

Ker se tudi po proučevanju člankov ne znam odločiti oz. se ne počutim dovolj strokovno kompetentno za sprejem tovrstne odločitve, vas vljudno prosim za pomoč in odgovor na vprašanje, ali bi se upoštevaje vse zgoraj navedeno vi odločili za jemanje aspirina ali ne oz. da mi vsaj podrobneje pojasnite, kakšne so prednosti in tveganja (upoštevaje mojo situacijo) v enem in drugem primeru, kajti teh odgovorov nisem dobila.

Za čimprejšnji odgovor se vam najlepše zahvaljujem.

Spoštovani,
no! Pa smo tam! Mislim tam, kjer ni muh! Se že pojavljajo “primerki” zdravnikov (nalašč uporabljam izraz “primerek”, nenazadnje ne vem, za koga gre), ki imajo strahovita orodja in znanje za izračunavanje neverjetnih tveganj, pa premalo v glavi ali v hlačah, da bi svojo nalogo izpeljali do konca, torej, da bi v vsej širini in globini pacientu pojasnili, za kaj pravzaprav sploh gre! In to je katastrofa! To je namreč zgolj navidezna skrb, igranje vloge zdravnika brez medicine. Za takšno izračunavanje številk brez pojasnila ne potrebujemo zdravnikov. To bi znali medicinski tehniki bolje od nas. Ker so natančni in vestni pri opravljanju svojega dela.
Da te rezultate lahko interpretiramo, moramo najprej poznati povprečno tveganje za vsakega od navedenih stanj, potem pa še, kaj bi z zdravljenjem radi dosegli. Aspirin 100 sicer občasno različna perinatalna združenja priporočajo že skoraj vsem nosečnicam. Tudi ta “preventiva” je postala izredno “fancy”, čeprav so učinki pravzaprav zelo omejeni.
Verjetnost prezgodnjega poroda pred 34 tedni v SLO je 2%, torej 1/50, verjetnost zastoja v rasti pod 3. centilo je 3%, pod 1. centilo pa 1%, kakor so definirane percentile. Ampak v polovici primerih je tudi to v povezavi s preeklampsijo, ki pa ima pri vas nizko tveganje, kajti 1:350 za zgodnjo preeklampsijo je močno pod povprečjem, ki je okrog 1%. Kasna preeklampsija po 34. tednu nas ne zanima, ker jo moramo zgolj pravočasno ugotoviti, ne moremo pa je preprečiti in nenazadnje ima malo zapletov, če jo prepoznamo in zaključimo nosečnost. Če torej tveganje ni povečano pri obeh (zgodnja preeklampsija in zastoj v rasti) in je še to le na meji, ki smo si jo sami postavili, bi rekel, da Aspirina ne potrebujete. Bi pa bilo smiselno preveriti plodovo rast pri okrog 30 tednih nosečnosti.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

Pozdravljeni,

sem v 26t nosečnosti, to je moja druga nosečnost. Prva se je končala s sproženim porodom (dobila sem 5 vaginalnih tablet) v 38t zaradi preeklampsije. Druga nosečnost je nekoliko bolj zoprna, začelo se je s hudimi slabostmi z bruhanjem in drisko nadaljevalo pa z abrupcijo posteljice zaradi česar sem že od začetka na bolniški. Na morfologiji je ginekologinja izmerila dokaj velik obseg glavice, sicer je bil v mejah normale, vendar tik pod zgornjo mejo. Kmalu zatem sem začela zatekati, v enem mesecu sem se zredila za več kot 6kg (večina na račun zastoja vode). V ponedeljek sem imela test glukoze, kjer so mi diagnosticirali še gestacijski diabetes (vrednosti 4.6, 10.3 in 9.4). Po drugi strani plod zelo potiska navzdol, velikokrat imam precej hude krče in občutek, da bo vsak čas nekaj ven padlo. Ginekologinja je na pregledu videla zelo nabreklo nožnico in predlagala počitek, saj naj bi mi “grozil” predčasni porod, ki pa zaradi tednov nosečnosti in rednega jemanja aspirina ni ravno dobrodošel. Zanima me, ali vsi ti zapleti nakazujejo na povečano možnost preeklampsije? Vem, da je povečan obseg glavice značilen za gestacijski diabetes, ampak ali je ob primerni dieti možno, da se obseg glavice ne povečuje več prekomerno in ima otrok ob porodu normalen obseg? Spadam med ljudi, ki nikoli v življenju niso imeli problemov s prekomerno težo, povišanim sladkorjem, pritiskom ali zatekanjem, zato so mi vsi ti problemi novi. Ker imam diabetologa komaj čez en teden in ker še v življenju nisem bila niti blizu kakšnim dietam, me zanima ali se je pri dieti treba odreči samo sladkorju ali tudi maščobam? Bolj kot berem dietne jedilnike manj mi je jasno zakaj je treba omejiti tudi maščobe (uživam jih v mejah normale, da ne bo pomote, da se vsak dan bašem z mastnimi rebrcami)? Strah me je poroda, zaradi diabetesa je ze tako plod navadno večji, po drugi strani pa je tudi partner večje konstitucije, jaz pa bolj švoh, verjetno, če vidijo, da je otrok prevelik, se že preventivno odločijo za carski rez? Ali je karkoli kar lahko sama naredim, da preprečim zatekanje, odložim ali preprečim preeklampsijo?

Za odgovore se vam lepo zahvaljujem in vam želim lep dan!

Spoštovani,
že nekje na sredini vašega dopisa sem iskal tipko, kjer bi se vas dalo resetirati. Ne vem od kje vam toliko “čudnih informacij”, da ne rečem kaj manj primernega?
Pojem “abrupcija posteljice” se uporablja izključno po 28. tednu nosečnosti in pomeni “predčasno luščenje pravilno ležeče posteljice”, kaže pa se praviloma s hudo krvavitvijo in/ali krči, pogosto kar z začetkom poroda. Praviloma to stanje kliče po hitrem dokončanju nosečnosti, če se kaže že s stisko ploda, pogosto s carskih rezom, sicer pa s hitrim, spontanim vaginalnim porodom.
Izvid OGTT (obremenilni glukozni test) vam je pokazal, da imate moteno toleranco v smislu nosečnostne sladkorne bolezni. Dieta je prvo in glavno orodje za obvladovanje visokih ravni sladkorjev in če to ni dovolj, se uvede včasih tudi insulin. To boste vse uredili pri diabetologu. Za enkrat opustite le vse sladko, sladkano pijačo in pecivo z belo moko, čez 1 teden pa boste izvedeli več. V tem tednu se kaj dosti ne more zgoditi, vseeno pa ga ni treba izkoristiti za hrano, ki ni primerna.
Zaradi “nabrekle nožnice” ne boste prezgodaj rodili. Tega bodisi niste dobro razumeli ali pa je zdravnica izjavila neumnost. Tudi počitek in stalež tega ne rešujeta.
Neurejena nosečnostna sladkorna bolezen lahko vpliva le na rast maščobe v podkožju in jeter, kar skupaj še najbolj vpliva na obseg trebuha, obseg glavice ploda in nogic pa je primerljiv s siceršnjo rastjo ter ne odstopa. Velika glavica ploda torej z diabetesom nima nobene zveze. Ob velikem plodu se ne odločamo kar za CR, ampak je to odvisno od tega, koliko je plod res velik in težak, Praviloma do 4kg ni problemov, nad 4 kg pa je odvisno od tega ali kaže plod znake diabetičnega otroka (debel) ali je le velik, kajti le veliki se rodijo normalno, diabetični nad 4000g pa nosijo dodatno tveganje, ki ga znamo oceniti iz obsega trebuha.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

New Report

Close