Najdi forum

Težave po rekonstrukciji ACL

Pozdravljeni,
potrebovala bi pomoč pri razlagi MR in nasvet. Februarja 2020 sem se na smučanju poškodovala MR (februar 2020) je pokazal pretrgano spodnjo kižno vez, vse ostalo pa ok. Zaradi nestabilnosti kolena Lachman ++ sem oktobra 2020 opravila artroskopsko rekonstrukcijo ACL z dvakrat prepognjeno tetivo semitendinozusa in ostale strukture v kolenu so bile primerne.
Po operaciji sem imela velik hematom (bila brez drena) in mesec dni neznosne bolečine čim sem hotela nogo dati navzdol. Še mesec dni hodila s pomočjo bergel in jemala močne protibolečinske tablete. Redno izvajala vaje in upoštevala vsa navodila. Upogib kolena po prihodu iz bolnice med 30 in 40 stopinjami, po opravljeni FTH v 4 tednu 70 stopinj, po rehabilitaciji v termah v 8-10 tednu 100 stopinj – naprej koleno boleče, trdo.

Sedaj mineva 12 teden od operacije in rehabilitacija ne poteka dobro. Še vedno je koleno trdo, boleče. Ne morem hoditi po stopnicah navzdol, navzgor le ob zelo počasnem prenosu teže na operirano nogo vendar je ob tem prisotna bolečina. Bolečina je prisotna že ob tem, da imam koleno nekaj časa v istem položaju – postane trdo, zategnjeno, togo ali pa se nekaj zatakne. Stati na mestu ne morem saj so iste težave. Stanje brez FTH se vsak dan slabša, koleno je ponovno bolj trdo, hodim lahko 10 min in nato imam bolečine, trdo koleno ali pa se mi nekaj zaskoči in moram počasi s krčenjem to sprostiti.

Ortoped je ob kontrolnem pregledu 10 teden ugotovil, da nekaj ni vredu: palpatorno boleče v medialni sklepni špranji, kjer evidentnega preskoka ne dobim, ligamentarni aparat je čvrst, gibljivost 0/100 naprej fleksija boleča, Bandy negativen, Lassegue negativen. Napotil me je na rentgen in MR.

Rentgen ni pokazal posebnosti.

izvid MR pa december 2020:
majhen izliv.
izrazito hipertrofična medialna patelarna plika izgleda ob pateli prekinjena. Kot razumem ACL in PCL sta vredu.
Tanka periferna horizontalna fisura korpusa lateralnega meniskusa verjetno prekinja zunanjo kapsularno ploskev. Medialni meniskus ohranjen. Ostalo ( kolateralna legimentarna kompleksa, tetiva kvadricepsa, ligamenti patele , hrustanec in skelet) ok.

menjene:
izrazito hipertrofilna medialna pateralna plika.
tanka povsem periferna verjetno stabilna fisura lateralnega meniskusa.

Prosim za razlago MR in mnenje zakaj bi prišlo do takšnih težav po operaciji (če prej MR ni pokazal niti artroskopija) ter katere nadaljnje oblike zdravljenja priporočate?

Hvala in lep pozdrav

Pozdravljeni,

v izvidu navajajo nekaj prekomerne tekočine v kolenu (znak draženja), izrazito povečano notranjo obpogačično gubo sklepne ovojnice, ki je izgleda prekinjena ob pogačici in tanko poko v telesu zunanjega meniskusa

S kliničnim pregledom kolena je najprej potrebno ugotoviti, kaj od navedenega v izvidu vam povzroča težave. Zunanji meniskusa je to manj verjetno, verjetnejša je povečana obpogačična guba sklepne ovojnice, ali pa kaj, kar v izvidu MR ni navedeno.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

New Report

Close