Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Gibala/Gibalni sistem Klinika za sklepe, hrbtenico in poškodbe Izvid MR poskodba kolena pri smucanju

Izvid MR poskodba kolena pri smucanju

Pozdravljeni.

Lepo bi prosila,če bi lahko dobila mnenje glede izvida MR,ker sem pri kirurgu naročena 23.3 in glede na trenutno situacijo se bojim da bo prestavljen pregled.

24.2. sem si na smučanju poskodovala levo koleno,hitrost je bila zelo majhna in prvi ovinek na strmini..v kolenu me je zaspeklo in slisala sem tudi pok,ko sem nato stopila na celo nogo se je zgodilo ko da me je spodneslo. Dezurni kirurg je rekel da je zvil kolena in mi izdal napotnico za MR. Na slikanju na Ptuju sem bila v soboto in prosim ce mi lahko podate mnenje kaj sledi glede na ta izvid..

MR levega kolena:
Majhen izliv. Zadebeljena medialba pateralna plika. Subtotalna rupruta ACL proksimalno. PCL je ohranjen. Poševna fisura korpusa medialnega meniskusa,vidna na koranarnih rezih,ne prekinj površine. Lateralni meniskua je ohranjen. Kolateralna ligamentarna kompleksa,tetiva kvadricepsa ter ligament patele so ohranjeni. Znakof hrustančne lezije ni. Signal edema kostnine lateralnega femoralnega in tibialnega kondila s plitvo subhondralno impresijo obremenilne površine na femoralni strani.
Mnenje:
Subtotalna ruptura ACL
Delna ruptura medialnega meniskusa.
Kontuziji kostnine lateralnega femoralnega in tibialneg kondila po mehanizmu rupture ACL.

Zanima me kaj sledi iz tega? Sem zelo športen tip človeka in se ukvarjam z tekom,kolesarjenjem,fitnesem in vsemi sporti na prostem,seveda rekreativno,ker sem pred 10 leti morala zaradi poškodbe zivca L5 in bolecinami v celotni hrbtenici prenehati z treningi atletike. Stara sem 32 let in imam 2 otroka. Sedaj pocivam kolikor ob dveh dokaj majhnih otrokih lahko,koleno hladim,mazem z naklofen gelom in imam dvignjeno nogo. Koleno je sicer boljse tudi bolj gibljivo,če ga želim v celoti iztegnit moram z roko pomagat,pri tem je dokaj ostra bolecina na zunanji strani za kolenom in izgleda ko da v spodnjem delu na sprednji strani nekaj preskoci,v tem se vidno zamakne v notranjo stran. Tudi ce upognem koleno me isto zaboli v zadnjem delu ter na zunanjem delu spredaj in nogo ne morem popolnomo upognit. Seveda pri hoji posepavam in imam obcutek da mi koleno bezi rahlo navznoter,obcutljivo je tudi na dotik na sprednji strani ob obeh straneh. Ce dlje casa hodim,stojim,sedim z nogo navzdol se tudi vse skupaj razboli in me malo “vlece”.

Prosim ce mi glede na izvid lahko podaste priblizno mnenje ali bo potrebno kaj operativno resevat ali se bo popravilo samo od sebe in bo dovolj terapija? Kaj lahko v tem času dokler bom karkoli tocno izvedela naredim sama?Zelim si da bi se lahko se naprej normalno ukvarjala s sportom,saj me je ze poskodba izpred 10ih let omejila in sem tezko sprejela vse skupaj,ampak le nasla nacin da sem se vedno vsaj rekreativno vsakodnevno v sportu.
Najlepse se vam zahvaljujem za vas cas in mnenje.

Lep pozdrav
Maja

Pozdravljeni,

v izvidu navajajo nepopolno raztrganje sprednje križne vezi, delno raztrganje notranjega meniskusa in udarnino kostnine kočnega zunanjega dela stegnenice ter začetnega zunanjega dela golenice, kakršne se običajno pojavljajo pri raztrganju sprednje križne vezi.

Prosim ce mi glede na izvid lahko podaste priblizno mnenje ali bo potrebno kaj operativno resevat ali se bo popravilo samo od sebe in bo dovolj terapija?
Oboje je mogoče. Priporočam, da koleno najprej povsem razgibate. Za navodila o vajah priporočam, da se obrnete na našo sodelavko – fizioterapevtko doc. dr. Renato Vauhnik, dipl. fth. – [email protected]. Po preteku 3 mesecev od poškodbe priporočam, da opravite meritev delovanja sprednjih križnih vezi obeh kolena z artrometrom GNRB, katerega prav tako izvaja zgoraj navedena sodelavka, nato pa pregled z rezultati meritev. Ti bodo ključni za odločitev o morebitnem operativnem zdravljenju (če sploh ali obseg le tega), če ne bo morebiti operativno zdravljenje potrebno za oskrbo poškodovanega meniskusa, kar pa je glede na opis v izvidu malo verjetno.

Kaj lahko v tem času dokler bom karkoli tocno izvedela naredim sama?
Priporočam redno in dosledno izvajanje vaj, ki vam jih bo svetovala sodelavka. Koleno morate čim prej razgibati in z vajami ohraniti stegenske mišice. Priporočam tudi čim prejšnji osebni obisk fizioterapevta, takoj bo ko bo situacija, vezana na koronavirus, to dopustila.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Hvala za odgovor.

Se obrnem na osebo,ki ste mi jo predlagali.

Lep pozdrav,
Maja

Prosim. Velja.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Hvala za odgovor.

Se obrnem na osebo,ki ste mi jo predlagali.
Upam da bodo stvari kar se da hitro uredile.

Lep pozdrav,
Maja

Prosim. Velja.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni.

Po poškodbi sem bila v juliju operirana, rekonstrukcija ACL. Ker bolečine na zunanji strani še vedno vstrajajo in pri hoji ne iztegnem popolnoma noge,so me poslali na ponovni MR levega kolena. Lepo bi prosila kaj izvid pomeni.

Srednje velik izliv.
Nekoliko zvijugan ACL presadek intraartikularno,kontinuiteta je ohranjena. Pred vstopom v tibialni tunel je 8mm široko ovalno hipointenzivno podrocje,verjetno lokalizirana artrofibroza. Brez znakov za difuzne artrofibroze. Brez večjih spremb v tunelih.
PCL je ohranjen.
Meniskusa imata normalen signal. Kolateralna ligamentarna kompleksa,tetiva kvadricepsa ter ligament patele so ohranjeni. Znakov za hrustančne lezije ni. Skelet ima normalen signal.

Mnenje:
Verjetna majhna kiklop lezija na tipičnem mestu.
Blago zvijugan ACL presadek intraartikularno.

Kaj to pomeni? Lahko normalno naprej opravljam vaje za krepitev stegenjskih mišic? Rabim samo malo več časa da se stvari normalizirajo?
Bolečina me najbolj moti pri daljšem sedenju,pri hoji in ko ustanem,menjavanju položajev (izteg,krčitev). Najbolj me moti ker še vedno šepam, ker zaradi bolečine na zunanji strani med hojo ne iztegnem popolnoma noge.

Že vnaprej se vam zahvaljujem za razlago in vam želim lepe prihajajoče praznike.

Lp,
Maja

Pozdravljeni,

v izvidu navajajo majhno brazgotino pred goleničnim narastiščem nove sprednje križne vezi, ki je tudi blago zvijugana (lahko znak, da ni dovolj napeta).

Menim, da bo potrebno artroskopsko operativno zdravljenje – lahko, da le odstranitev brazgotine, lahko pa tudi, da bo potrebna ponovna rekonstrukcija (nadomestitev) sprednje križne vezi.

Hvala enako za lepe želje.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

New Report

Close