Najdi forum

Mnenje po poškodbi kolena

Pozdravljeni.
Prosim za mnenje na podlagi izvida mr po poškodbi kolena (padec in udarec pri ekstenziji – koleno mi je zabilo gor). O ACL ne bom pisala, ker vem, da je strgana.
Glede mm: periferna vertikalna ruptura zadnjega roga medialnega meniskusa prekinja zgornjo in spodnjo artikularno ploskev ter posteriorno kapsularno ploskev.

Prosila bi vas za mnenje glede meniska. Ali je pri taki poškodbi potrebno šivanje ali ga “samo” obreže ali kaj drugega? Za ACL vem, da bo potrebna rekonstrukcija, skrbi me pa ta menisk. 3 leta nazaj sem na drugi nogi imela skoraj enako poškodbo, le da je bil medialni menisk strgan in so ga šivali.

Poleg tega me še zanima ali lahko pred operacijo že uporabljam kinetek (koleno je še nekoliko oteklo, ekstenzija je skoraj popolna, fleksija nekhe 90°) in pa vaje za kvadriceps.

Od poškodbe je sedaj 8 dni.

Hvala v naprej in lep pozdrav.
Vanja

Pozdravljeni,

raztrganina notranjega meniskusa je glede na opis takšna, da omogoča popravilo (zašitje). To vsekakor priporočam, če bo le mogoče, saj je dolgoročno bistveno boljša rešitev kot delna odstranitev meniskusa. Hkrati je nujno potrebno tudi narediti rekonstrukcijo (nadomestitev) sprednje križne vezi, saj je sicer možnost zacelitve meniskusa manjša! Kinetek sicer lahko uporabljate pred operacijo, menim pa, da to ni potrebno. Priporočam samostojno razgibavanje kolena do meje bolečine in izvajanje vaj za ohranjanje stegenskih mišic v iztegnjenem položaju kolena. Priporočam, da vas vaj nauči fizioterapevt, pri nas doc. dr. Renata Vauhnik, dipl. fth. – [email protected].

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Dr. Pilih,
hvala za prejšnji odgovor… Prejšnji teden sem bila na kontroli, kjer so seveda potrdili vse že znano in zmenili smo se za operacijo seveda.
Do operacije (cca. 1 mesec) doma delam vaje za moč in gibljivost kolena. Tu se mi malo “ustavi” zadeva. Pri moči nimam nobenih težav, za kvadriceps delam tudi vse dvige z utežmi na gležnju ter z elektro-stimulatorjem… ravno tako za zadnjo ložo.
Za razgibavanje pa uporabljam kinetek. Imam namreč težavo s fleksijo (ekstenzija je popolna). Trenutno sem na 105°, a je precej boleče. Naj povem, da imam poleg rupture ACL in MM (ta naj ne bi bila velika), še malo pretegnjeno stransko križno vez. Bolečina pri fkeksiji se pojavlja na notranji strani kolena, občutek pa imam kot bi se širila navzgor proti kolku.
Ali je možno, da s kinetekom naredim kako večjo škodo? Bi bilo bolje razgibavat samo do bolečine ali ni nič hudega, če malo potrpim in grem vsakič malo čez?
Kaj mi svetujete, da bi ublažila ta občutek togosti, otrdelosti?

Želim namreč, da bi bil ortoped zadovoljen s predoperacijsko pripravo, ne da se mi zadeva zavleče…

Hvala v naprej in lep dan še naprej.
Vanja

Prosim.

Vsekakor priporočam krčenje kolena le do meje bolečine!

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Najlepša hvala še enkrat.

Lep pozdrav.
Vanja

Prosim.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

New Report

Close