Najdi forum

Poškodovan hrustanec v kolenu

Pozdravljeni
pišem vam, da mi pomagati pri moji odločitvi.
Stara sem 34 let. Poleti me je začelo boleti koleno brez da bi našla razlog. Ker se stanje ni umirilo so me poslali na RTG ki ni pokazal poškodb. Na magnetni preiskavi pa je izvid sledeč:
V centralnem delu medialnega kondila stegnenice je defekt hrustanca velikosti 8×2 mm, ki sega do osteohondralne plošče. Subhondralno je večje področje edema kostnine. V ostalih delih defektov hrustnca je vidim.
Me tem časom,ko sem čakala na ortopedski pregled (3 mesece) sem jemala glukozamin in pa hialuronsko kislino. Naj povem da prej tem nisem mogla hoditi po stopnicah, ne v hrib, bolečine so bile kar precejšne. Sedaj pa je stanje takšno, da bolečine ne čutim več, hodim normalno… čutim samo še če sem res po več kot 6 ur na nogah ali pretiravam z hojo.

Ko sem prišla na pregled k ortopedu mi je svetoval artroskopijo desnega kolena v lokalni anesteziji in mikrofrakturiranje.
Ko sem se malo poglobila v razikovanje in uspešnost operacije, sem naletela na precej negativnih izkušenje. Sedaj me skrbi, da bo stanje po operaciji še slabše in da bo prišlo še do kakšnega zapleta. Sicer mi je ortoped povedal, da ni možno da bi jaz z jemanjem prej omenjenim zdravili stanje zboljšala, vendar sem zelo v dvomih.
Mislite da bi bilo smiselno ponoviti magnetno? Je možno da se mi je stanje popravilo ali je sao bolečina izginila in je stanje nespremenjeno?
Glede na to, da naj bi bila 2 meseca po operaciji na bolniški in se 6 tednov premikala samo z berglami, je to za mene zelo nesprejemljiva situacija in res iščem druge rešitve, če se bi le dalo
Hvala vam za odgovor

Pozdravljeni,

v izvidu MR so navedli odsotnost (defekt) sklepnega hrustanca na omejenem delu (8 x 2 mm = 16 mm2) notranjega končnega dela stegnenice z oteklino podhristančne kosti. Prav slednja je bila zelo verjetno razlog za večje težave. Z manjšim obremenjevanjem kolena lahko takśna oteklina pomembno nazaduje ali celo izgine v približno treh mesecih in s tem tudi težave. Zelo verjetno je do tega prišlo tudi pri vas.

Verjamem, da se je za predlagano operacijo ob zmanjśanih težavah težko odločiti. Vam bi pa zelo verjetno tudi sam predlagal enak postopek (prej bi moral sicer pregledati vaše koleno in posnetke MR).. Pri defektih hrustanca, velikih do 2 cm2, je mikrofrakturiranje praviloma uspešna metoda in omogoči nastanek hrustančne brazgotine, ki prekrije območje brez hrustanca in s tem zmanjša težave ter zavaruje okolišnji skepni hrustanec pred nadaljnjim luščenjem. Res pa je tudi, da je okrevanje dolgotrajno, nekje do 12 mesecev.

Menim, da bi bilo glede na dvome, ki jih imate, najboljše opraviti novo slikanje kolena z MR, nato pa, da pridete na pregled z novimi in starimi posnetki.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Hvala za vaš odgovor.
Sama opravljam dosti fizičnega dela, tudi uporaba kolena ko potiskam določene stvari.
Malo sem brala mnenja in vidim da je potrebno paziti vsaj 1 leto na obremenitve kolena.
Povejte mi prosim, kaj se lahko zgodi če se za operacijo ne odločim. Se bo stanje poslabšalo ali prišlo še do hujše poškode? Res se bojim, da bo okrevanje predolgo in ne bom mogla opravljati določenih stvari več kot 2 meseca.
Poskusila bom dobiti še eno napotnico za ponovno slikanje, čeprav verjetno se poškodba ni spremenila ampak je izginila samo oteklina in bolečina, tako kot ste sami že napisali.

lp

Prosim.

V primeru mikrofrakturiranja težjih del zanesljivo ne boste smela opravljati vsaj 12 mesecev. Od tega boste morala 8 tednov hoditi z berglami, brez obremenjevanja operirane okončine, dolgotrajno hojo ali stojo, vendar brez velikih obremenitev, pa boste predvidoma zmogla 9 mesecev po operaciji.

Če se za operacijo ne odločite, se bo področje poškodb sklepnega hrustanca postopoma razširilo (kar je odvisno predvsem od obremenitev kolena), kar bo zelo verjetno privedlo do zgodnejše obrabe sklepa.

Kot ste napisala, poskusite dobiti še eno napotnico, na kar pridite na pregled z novimi in starimi MR posnetki MR.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

hvala za odgovor. Zanima me samo še kaj si mislite od terapiji z Injekcijam hialuronske kisline?
bi to prišlo v poštev v mojem primeru in kakšna je učinkovitost?

lp

Prosim.

Lahko da, vendar pred odločitvijo vsekakor opravite novo slikanje z MR ali pa pridite na pregled z že obstoječimi slikami MR.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

New Report

Close