Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Gibala/Gibalni sistem Klinika za sklepe, hrbtenico in poškodbe Transplantacija lateralnega meniskusa

Transplantacija lateralnega meniskusa

Pozdravljeni,

star sem 26 let in sem imel že 2 artroskopiji kolena- zunanji meniskus. Prvič pri 18ih (neuspešna operacija, brez terapij po posegu, ker naj jih po mnenju kirurga ne potrebujem) in drugič pri 21ih letih. Sedaj je stanje sledeče, imam še samo delček zunanjega meniskusa, kar mi je življenje popolnoma spremenilo. Prej sem bil športnik na vrhunskem nivoju, sedaj pa lahko počnem le osnovne stvari in še to z bolečino (kolesarjenje, sprehodi in podobno). Pri gibu noge se namreč pojavlja pokanje in preskakovanje, ki izhaja iz giba gležnja, ki je s kostjo povezan vse do fibule, kjer ravno poka in boli. Prav tako je koleno povsem nestabilno, pri koraku namreč čutim kako jo “meče” iz njene lege.
Ker sem star komaj 26 let me skrbi kaj bo čez par let, prav tako bi še rad kdaj tudi tekel, šel v gore, se ukvarjal s kakim športom rekreacijsko. Tako sem začel resno razmišljati o transplantaciji meniskusa.
Zanima pa me, kako je s temi posegi pri nas v Sloveniji? Kakšne so čakalne dobe? Ali je možno poseg opraviti tudi v tujini preko našega zavarovanja? Kakšno je stanje po posegu v primeru, da poseg uspe? Ali bi spet imel “normalno koleno” pripravljeno na večino športov s katerimi sem se ukvarjal pred poškodbo? Kaj se zgodi, če poseg ne uspe?
Prosim za Vaše mnenje.

Lep pozdrav,
Tadej

Spoštovani,

Zanima pa me, kako je s temi posegi pri nas v Sloveniji? Kakšne so čakalne dobe? Navedeni operativni poseg izvajamo pri nas. Vstavimo vam lahko tako umetni meniskus kakor tudi meniskus umrlega človeka. Čakalnih dob nimamo, vendar izvajamo takšne operacije le kot privatne, torej ne v okviru zdravstvenega zavarovanja.

Ali je možno poseg opraviti tudi v tujini preko našega zavarovanja? Priporočam, da se pozanimate neposredno na Zavodu za zdravstveno zavarovanje.

Kakšno je stanje po posegu v primeru, da poseg uspe? Ali bi spet imel “normalno koleno” pripravljeno na večino športov s katerimi sem se ukvarjal pred poškodbo? Koleno tudi po transplantaciji (vgradnja meniskusa umrle osebe) ali implantaciji (vgradnja umetnega meniskusa) večinoma ni primerno za velike obremenitve. Je bolj rešitev, ki vam omogoča kolikor toliko normalno delovanje kolena pri vsakodnevnih zmernih obremenitvah.

Kaj se zgodi, če poseg ne uspe? V najslabšem primeru je stanje kolena takšno, kot je bilo pred transplantacijo ali implantacijo.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni!

Pred leti so mi odstranili vecino zunanjega meniskusa. Pocasi so se mi zopet zacele pojavljati tezave (bolecina, preskakovanje, pokanje..) Slikanje je pokazalo ponovno rupturo zunanjega meniskusa. Zdravnik je omenjal presaditev meniskusa. Ker sem intenzivna sportnica me zanima kako je s sportnimi obremenitvami po presaditvi? (Dvigovanje vecje teze). Zdravnik mi je rekel, da je okrevanje sicer dolgo (do 1 leta) vendar bi se potem lahko s sportom normalno ukvarjala. Na internetu je ogromno deljenih mnenj glede tega. Najbolj vazno mi je da lahko ostanem sportno/fizicno aktivna. Definitivno se ne bi zadovoljila samo s sprehodi, kolesarjenjem in plavanjem. Ali je ze kaj novosti na podrocju presaditve?

Lep pozdrav

Pozdravljeni,

žal ni na področju presaditev meniskusov v zadnjih letih nič novega. Presaditve meniskusov se običajno uporabljajo za omilitev težav pri običajnih vsakodnevnih obremenitvah, polne, tudi športne obremenitve, pa omogočajo zelo redko oziroma so te povezane z velikim tveganjem, da meniskus odpove. Načeloma po presaditvi meniskusa ne priporočam velikih in sunkovitih obremenitev kolena (tek, skoke, hojo po neravnem, predvsem navzdol, dvigovanja in prenašanja bremen).

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Najlepsa hvala za odgovor. Kaj pa se potem obicajno priporoca mlajsim fizicno aktivnim ljudem pri katetih pride do hujsih poskodb meniskusa oz. ga je veliko ze odtranjenega in bi radi nadaljevali s sportom? Vem da nista dva primera enaka vendar kljub vsemu. Berem da so poskodbe meniskusa ene izmed najpogostejsih se posebej pri aktivnih mladih sportnikih. Ce presaditev pomeni konec sporta upam da so tudi druge alternative.

Lep pozdrav

Prosim.

Sam priporočam zaščitne ukrepe za sklepni hrustanec: zmanjšanje obremenitev kolena (zmanjšanje morebitne prekomerne telesne teže, izogibanje prenašanju in dvigovanju bremen, omejitev teka, skokov ter hoje navzdol, skrb za dobro delovanje stegenskih mišic, redno jemanje glukozamin sulfata, 1500 mg v dnevni dozi ter redno prejemanje injekcij hialuronske kisline. V primeru okvar sklepnega hrustanca priporočam eno izmed oblik regenerativnega zdravljenja – prejetje injekcij plazme bogate s trombociti in/ali koncetriranih matičnih celic.

Če se zgoraj odsvetovanim obremenitvam ne želite odpovedati, morate sprejeti tveganje hitrejše obrabe kolenskega sklepa. Sklepni hrustanec je namreč, kadar je meniskus zmanjšan ali odsoten, bolj obremenjen, v primeru odsotnosti ali nedelovanja notranjega meniskusa okrog 2x, v primeru odsotnosti ali nedelovanja zunanjega meniskusa pa okrog 3 x.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni!

Hvala za odgovor. Glede na to, da mi je nekaj zunanjega meniskusa se ostalo in glede na izvide se ni ocitna obraba hrustanca ali bi injekcije hialuronske kisline/maticne celice lahko koristile ali je boljse uporabiti ko ze pride do obrabe. Namrec brala sem da z maticnimi celicami lahko pride celo do ponovne rasti meniskusa. Morda veste ce se postopek lahko izvede preko zdravstva namrec cene so vrtoglave. Ali menite da bodo v prihodnosti se kaksni novi nacini za resitev taksnih poskodb saj mi je samo misel na menjavo kolena oz. kronicne bolecine grozljiva…

Pozdravljeni,

prosim. Dokazov za to, da matične celice povzročijo rast meniskusa, ne poznam, poznam pa dokaze, da injicirane matične celice v nekaterih primerih povzročijo rast sklepnega hrustanca.

V vašem primeru priporočam prejetje ene injekcije plazme bogate s trombociti (300 EUR) in nato še injekcije hialuronske kisline z dolgotrajnim delovanjem (350 EUR – pričakujem delovanje 3 od 4 leta). Teh injekcij, kakor tudi injekcij matičnih celic, zdravstvena zavarovanja ne pokrivajo.

Sicer pričakujem, da bo na tem področju v prihodnosti še napredek, saj je pacientov, s podobnimi težavami, kot jih imate vi, veliko.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

New Report

Close