Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Gibala/Gibalni sistem Klinika za sklepe, hrbtenico in poškodbe Rekonstrukcija sprednje križne vezi

Rekonstrukcija sprednje križne vezi

Pozdravljeni,
18.11.16 sem imel operacijo in sicer rekonstrukcija sprednje križne vezi. Iz bolnišnice so me odpustili 20.11.16. z navodili za rehabilitacijo sprednje križne vezi in napotnico za fiziatra. Začel sem z osnovnimi vajami doma 4x na dan po 15 min.
Težava je v tem, da noge, kolena ne morem iztegniti 100% in posledično potem ne morem pravilno izvajati osnovnih vaj. Koleno lahko s težavo pokrćim že do 90 stopinj vendar zvečer je noga že tako utrujena, da lahko samo še hladim, 30.11. 16. pa začnem pri fiziatru z fizoterapijo. kasneje naj bi sledila rehabilitacija v toplicah.
Morda še podatek: Poškodba se je zgodila 15.07.16, operacijo sem imel 18.11.16. Do operacije nisem mogel popolnoma iztegnjiti noge.
lpm

Spoštovani,

priporočam ČIMPREJŠNJI pričetek dela s fizioterapevtom ( predvsem individualno asistirano aktivno razgibavanje). Za izvedbo se lahko obrnete tudi na našo sodelavko doc. dr. Renato Vauhnik, dipl. fth. – [email protected].

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni,
Najlepša hvala za odgovor. Imam pa še eno vprašanje; 5. 6. dan po operaciji, rekonstrukcija sprednje križne vezi noga od kolena navzdol še vedno otečena. Na večer čutim pritisk od kolena navzdol tudi po mišici. Na notranji strani kolena je na dotik boleče in malo otečeno. V temu delu imam tudi močan pritisk ko stojim (z berglami). nasplošno močan pritisk začutim ko vstanem iz postelje. Po določenem času delno mine. Na zadnji strani stegenske mišice imam nogo modrikasto in ta modrica se seli počasi proti predelu gležnja. Na vsakih nekaj (6 ur) moram pojesti protibolečinsko tableto.
Zanima me ali je za tako operacijo to značilno?
Hvala za odgovor in lep pozdrav,
Matej

Spoštovani,

da. Opisano je najverjetneje posledica izlite krvi, kar je pričakovana posledica tovrstnih posegov. Ko jo bo telo posrkalo (običajno traja 2-3 tedne), bodo tudi težave minile. Za vsak slučaj pa priporočam merjenje telesne temperature na 8 ur. Če se bo ta povišala nad 38 st. C ali če bodo postale bolečine neznosne, priporočam takojšnji pregled pri operaterju.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni,
najleša hvala za odgovor.
Lep pozdrav,
Matej

Prosim.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani,
diagnosticirano imam poškodbo križnih vezi. Poškodba se je zgodila letošnjega februarja med smučanjem. Naj dodam, da nisem nič padla ali se kakorkoli drugače udarila, edino kar je mi je kazalo, da nekaj ni v redu je, da noge nisem mogla normalno stegniti. Zdravnik, pri katerem sem bila, mi je sicer priporočil operacijo, vendar se, glede na to, da nimam večjih težav, razen občasnih bolečin, še nisem odločila za operacijo. Rada bi dobila še drugo mnenje, ali je operacija res potrebna, ker se mi zdi, da je precej invazivna. Ali bi mi vi priporočili operacijo ali samo kakšne terapije?

Hvala za odgovor.

Spoštovani,

nasvet je odvisen predvsem od ugotovitev pri pregledu in od Vaših težav!

Priporočam:
1. opraviti meritev delovanja sprednjih križnih vezi obeh kolen z artrometrom GNRB (izvaja sodelavka doc. dr. Renata Vauhnik, dipl. fth. – [email protected])
2. pregled, na katerega prinesite posnetke opravljene MR in rezultate meritev GNRB.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

pozdravljeni imam eno vprasanje… 18.4.2017 sem bil na operaciji sprednje krizne vezi… dobil sem popolnoma novo 😉 iz quadricepsa… ker iz zadnje loze so bile presvoh… ampak zgodilo se je najhujse… vrnem se na igrisce po natanku enem letu od poskodbe ( 1 dan razlike; prva poskodba 14.2.2017… sedaj druga 15.2.2018… diagnoza strgana krizna in pocen miniskus… kaj predlagate? (operacija?, kako dolga rehabilitacija?) kaksne so lahko posledice ce ne operiram in igram nogomet dalje … star sem 26 let …. imel pa sem tudi ze mojo krizno vez zasito leta 2010… je mozno da so genetsko vezi tako svoh in ne zdrzijo… sem pa skoraj profesionalni sportnik… igram v 3 avstrijski ligi… hvala vam za pomoc in odgovor…
lep pozdrav

Spoštovani,

glede na športne ambicije, Vam vsekakor priporočam operacijo – ponovno nadomestitev sprednje križne vezi in popravilo (če bo to le mogoče) meniskusa. Da zberemo čimveč podatkov o delovanju ponovno poškodovanega kolena, priporočam, da opravite meritev stabilnosti obeh kolen z artrometrom GNRB (izvaja sodelavka doc. dr. Renata Vauhnik, dipl. fth. [email protected]), nato pa, da pridete na pregled z rezultati meritev, z opisi narejenih operacij in s posnetki zadnjega slikanja kolena z MR.

V primeru operacije, je predvidena rehabilitacija, do vrnitve v polne športne obremenitve, 6 do 9 mesecev.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni,

Naročena sem na operacijo za rekonstrukcijo križne vezi na travmatologiji v Ljubljani, pa me zanima ali je zelo pomembno da je operater res dober? Na pregledu sem namreč vprašala kirurga in ta mi je rekel, da je operacija rutinska. Drugje sem pa brala, da je zelo pomembno, da kirurg namesti novo vez na pravilno mesto. Zdaj sem v dilemi ali raje opraviti operacijo samoplačniško pri kakemu dobremu ortopedu. Kaj svetujete?

Lp, Gaya

Pozdravljeni,

takšne operacije so danes res pogoste, ne glede na to pa je zelo pomembna izvedba. Priporočam, da se obrnete na kirurga, travmatologa ali ortopeda, za katerega veste, da takšne operacije res dobro opravlja. Takšni so vsekakor tudi na Kliničnem oddelku za travmatologijo UKC Ljubljana.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Lp.prosim za mnenje.sin star 14 let aktivno igra nogomet in smuča.

MR.ruptura ACL

Parcialna ruptura zgornjega narastišča MCL

Srednje velik izliv

Postkontuzijski edem subhondralne kostnine lateralno.

Ligament pogačice ob zgornjem narastiscu nekoliko zadebeljen.

Medialni kolateralni ligament je stanjšan približno polovico.

Pozdravljeni,

v izvidu navajajo strganje sprednje križne vezi, delno strganje notranje stranske vezi v predelu zgornjega narastišča (najpogostejše mesto poškodbe te vezi), ki je stanjšana na polovico, srednje veliko prekomerne tekočine v kolenu (najverjetneje krvi ali njenih ostankov), oteklino kosti v zunanjem delu kolena (poškodba, ki pogosto spremlja strganje srednje križne vezi) ter zadebelitev zgornjega dela pogačične vezi (zelo verjetno posledica prekomernih skakalnih in/ali tekaških obremenitev v daljšem obdobju).

Zelo verjetno bo za nadaljevanje aktivnega igranja nogometa in smučanja potrebno artroskopsko, morebiti tudi odprto (notranja stranska vez) operativno zdravljenje – rekonstrukcija (nadomestitev) sprednje križne vezi in popravilo ter okrepitev notranje stranske vezi.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani,

na smučanju 10.2. sem padla. MR je pokazala parcialno ropturo ACL in parcialni ropturo meniskusa v levem kolenu.

Začela sem z razgibavanjem.

Kaj pomeni poškodba v primeru konzervativnega pristopa za mojo rekreativno smučanje- sem predvsem navdušena turna smučarka?Stara sem 48 let.

 

Hvala, Mojca

 

Spoštovani,

po preteku 3 mesecev od poškodbe, ko je proces celjenja poškodovane vezi bolj ali manj zaključen, priporočam opraviti meritve delovanja sprednjih križnih vezi obeh kolen z artrometrom GNRB (izvaja sodelavka prof. dr. Renata Vauhnik, dipl. fth. – [email protected]), nato pa pregled z rezultati meritev in s posnetki že opravljenega slikanja kolena z MR.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdrav,

prosim za mnenje. Izvid MR desnega kolena.

Popolna ali velika delna ruptura sprednie krine veziv proksimalni tretjini.

Glede na izgled ze delno zaceljena longitudinalna vertikalna ruptura perifernega dela posteriornega roga medialnega meniska.

V ostalem so meniska, preostali ligamenti in tetive, sklepni hrustanec tibijo in patelofemoralno ter signal kostnine primerni.

Minimalen izliv v sklepu, majhna Bakerjeva cista.

Hvala.

Pozdravljeni,

v izvidu navajajo od nepravilnosti: popolno ali delno raztrganino sprednje križne vezi v zgornji tretjini, delno zaceljeno vzdolžno navpično raztrgnanino zunanjega zadnjega dela notranje vezivno-hrustančne ploščice, minimalno prekomerne tekočine v sklepu ter majhno zakolensko cisto (oboje znak draženja v kolenu).

Priporočam artroskopsko operativno zdravljenje – rekonstrukcijo (nadomestitev)  ali augmentacijo (okrepitev) sprednje križne vezi ter popravilo (zašitje) notranje vezivno-hrustančne ploščice.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni,

februarja letos sem imela nesrečo na smučanju in končni izkupiček je bila strgana sprednja križna vez.

V pričetku ( dobre 3 mesece) sem imela precej težav s kolenom. Sedaj po dobrih 6 mesecih pa nimam večjih težav s kolenom. Krajša planinarjenja, kolesarjenje, plavanje opravljam brez težav. Rahlo bolečino začutim ob kakšnih sunkovitih premikih noge ali pa ko pokleknem, je v kolenu prisotna neprijetnost.

Sedaj sem dobila termin za rekonstrukcijo sprednje križne vezi pa nisem več prepričana , če bi šla na operacijo. Kajti druge mišice so verjetno že dobro prevzele vlogo križne vezi. Bi bila odločitev za operacijo vseeno pametna?

Hvala za vaš čas.

Pozdravljeni,

menim, da je v izogib dodatnim poškodbam/okvaram v kolenu, predvsem za zaščito notranjega meniskusa (vezivno-hrustančne ploščice), boljše, da se odločite za operativni poseg.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

New Report

Close