Najdi forum

Stanje po artroskopiji kolena

[attachment=0]20160818_085812.jpg[/attachment][attachment=1]20160415_171834.jpg[/attachment][attachment=2]2016 3.png[/attachment][attachment=3]2015 3.png[/attachment]Spoštovani g. Pilih.

Dne 9.8.2016 sem imel operacijo kolena. Za operacijo sem se odločil zato, ker se aktivno ukvarjam s športom, najbolj pa me je to začelo ovirati pri plezanju, hitri hodi navzgor in navzdol, pri pokrčenih kolenih in pod obremenitvijo. Pri normalni hoji težav ni bilo. Star sem 46 let.Koleno me je začelo boleti nekje dve leti pred operacijo, v tem času se je stopnjevalo do stopnje kjer že skoraj nisem mogel več delati počepov.
Po operaciji sem se počutil dobro. Brez bergel sem hodil že drugi dan. Vaje sem delal redno, tudi večkrat na dan. Prebral sem si tudi ogromno glede plike, ki naj bi mi pri operaciji odstranili. In naj povem da so bile ravno takšne bolečine, kot jih opisujejo pri težavah s pliko, prisotne tudi pri meni pred operacijo. Se pravi hoja navzgor in navzdol, obremenitev, kratkotrajna bolečina po daljšem sedenju s pokrčenimi koleni, močnejši pritisk na sklopko.. Že teden dni po operaciji sem čutil da so zadeve boljše, teh bolečin ni bilo več. Tako sem se odločil, da poskusim še hojo na bližnji hrib, približno uro vzpona. Koleno je dobro delovalo, manjše bolečine so bile le pri hoji navzdol. Zato sem se odločil, da nekaj dni mirujem, čeprav mi je bilo kot športniku zelo težko. Naslednjič ko sem poskusil, je bilo na dan ko so mi odstranili šive, se pravi nekje 10 dni po operaciji. Tisti dan sem se spet počutil odlično, zato sem malo poskusil s plezanjem, nekje 60. minut. Koleno me tudi pri krepkem pokrčenju in obremenitvi ni bolelo, manjše bolečine so bile zopet le pri spustu v dolino. Zato sem spet nekaj dni miroval in samo izvajal vaje. Drugače znam poslušati svoje telo in vedno sem treniral le do bolečine, potem ne več. Potem se je to dogajalo naprej…malo športne aktivnosti, manjše bolečine zatem in spet počitek nekaj dni. Na kolesu pa skorajda ni bilo problemov, pa čeprav sem dnevno prekolesaril nekje 80 kilometrov. Zdaj tri mesece po operaciji pa me že nekje cel mesec boli koleno ko je iztegnjeno do konca, in ko potem obremenim štiriglavo stegensko mišico do maximuma. Ampak samo nekaj obremenitev, 5-6, potem ne boli več. Boli me točno nekje na sredini kolena, tam nekje na pateli ali pod njo. Boli tudi pri počepu. Ne boli pa na noben pritisk s prsti. Podobna vaja je tudi ko ležim na hrbtu in poskušam koleno z vso silo potisniti v podlago, kjer ravno tako napenjam isto mišico.
Ampak da povem da sem iste vaje izvajal takoj po operaciji in ni bilo niti najmanjše bolečine.
Torej, ali sem mogoče malo pretiraval in prehitro začel z aktivnostjo, ali pa se mi je mogoče pojavila nova poškodba.
Pa še enkrat navajam, da sem vedno vadil le do bolečine.
V prilogi vam pošiljam še RTG slike od 2015 ter 2016, izvid MR 2016, ter izvid ortopeda po operaciji.
Hvala in lep pozdrav, Miha.

Spoštovani,

navedene težave so lahko posledica slabosti štiriglave stegenske mišice operiranega kolena. Priporočam, da opravite izokinetične meritve stegenskih mišic (izvaja sodelavka doc. dr. Renata Vauhnik, dipl. fth. – [email protected]) in da pridete nato na pregled z rezultati meritev.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani,

štiriglavo stegensko mišico na operiranem kolenu imam bolj razvito kot na zdravem kolenu.
V bistvu sem samo slab teden po operaciji miroval, potem pa sem izvajal vaje že po enem tednu z obremenitvijo štirih kilogramov leže z iztegnjeno dvignjeno nogo in delal osmice minuto in več…Tako da tudi ni imela časa stagnirati. Na kolesu sem najmanj 3x tedensko, mišica pa tudi vizualno deluje močnejša kot na zdravi nogi. Tako da je moje laično mišljenje, da ni težava v mišici. Čeprav bi želel da bi bilo samo to, ker potem to sploh ne bi bil problem.
Seveda pa bom vseeno opravil še to testiranje, pa še marsikaj drugega, ampak želim samo da mi nekdo pove, da bo po vseh preiskavah, operacijah, koleno spet takšno kot je bilo, ali pa na drug način, da se kolena ne da pozdraviti( kar v mojem primeru in z današnjo medicino sicer močno dvomim).

Lep pozdrav,

Miha

Hvala za odgovor, ampak moje laično mnenje je, da ni problem v moči štiriglave mišice. Naj povem da imam operirano nogo močnejšo od zdrave, vaje sem izvajal večkrat dnevno, en teden po operaciji že s štirimi kilogrami leže z dvignjeno nogo ter izvajal osmice in podobno več kot minuto. Na kolesu sem bil vsaj 3x tedensko in naredil vsaj 50 kilometrov, tudi sto in več. Tudi vizualno mišica operirane noge zgleda močnejša, v bistvu je samo en teden po operaciji mirovala, tako da mislim da v tem času ni stagnirala. Raztezne vaje so bile stalnica, in tudi tu je ta noga v boljšem položaju. Želim samo, da mi nekdo odkrito pove, kaj bi še lahko bilo narobe kako se da zadevo sanirati( kar v mojem primeru in z današnjo medicino sploh ne dvomim), ne pa da me vsi pošiljajo na razne dodatne preiskave in me obravnavajo kot dobiček, ne kot človeka z težavami. Naj samo kot primer povem, da sem bil na začetku pri dveh različnih ortopedih in eden mi je takoj predlagal injekcije hialulronske kisline, ki kot veste sami precej stanejo, drugi pa je kar postavil diagnozo da imam obrabljen hrustanec in tudi injekcije hodroitina.
Vem da brez pregleda težko ocenite situacijo, vendar imate na razpolago vsaj MR izvid, RTG, ter odpustno pismo ortopeda po operaciji.
Želim samo pošteno preiskavo, ne glede na ceno, ki bo resnično pokazala problem,( če sploh je, in ni le kakšno vnetje ali krajše obdobje bolečine).

Hvala in lep pozdrav,

Miha

Spoštovani,

vsekakor priporočam najprej opraviti izokinetične meritve, saj izgled mišic ni vedno sorazmeren delovanju, nato pa Vam bom na osnovi kliničnega pregleda, pregleda dokumentacije (predvsem operativnega zapisnika) ter pregleda POSNETKOV kolena z magnetno resonanco odgovoril na zastavljena vprašanja in predlagal nadaljnje zdravljenje.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

New Report

Close