Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Alternativa Zdravilstvo Kako preprečiti osteoporozo

Kako preprečiti osteoporozo

Pozdravljeni!

Bila sem že na merjenju kostne gostote, enkrat pred 5 leti, drugič letos. Že pri prvem merjenju je bila kostna gostota nekoliko nižja kot bi pričakovali za mojo starost, zdaj drugič je bila še nižja. Ni pa še tako nizka, da bi bilo potrebno zdravljenje. Vendar se bojim, da se bo proces nadaljeval do resne osteoporoze.

Zanima me, kako lahko preobrnem procese v telesu, da bi kosti ostale močne? Zadnje leto sem spremenila prehrano, zmanjšala uživanje sladkorja, se odpovedala mleku (uživam še jogurte in kefir), povečala delež sadja in zelenjave (sadno zelenjavni zajtrk), uporabljam oljčno olje. Pazim tudi, da uživam oreščke in laneno seme. Veliko sem se tudi sončila, tudi pozimi sem vsak sončni dan vsaj deset minut na soncu. Kljub temu se je stanje poslabšalo.

Imam tudi dolgoletne težave z imunskim sistemom, ki včasih čisto odpove – zbolim za neke vrste netipično angino – vneti mandeljni z nizko vročino ali pa se vnetje preseli globlje – bronhitis. Nasploh imam celo leto vneto grlo – kronično. Pa še prehitro se utrudim, včasih mi popolnoma zmanjka energije. Sklepam, da se za temi stanji skriva dogajanje v organizmu, ki se kljub izboljšavi prehrane ni bistveno spremenilo.
Še podatek, da sem lani imela akcijo menjavanja amalgamskih plomb in da imam od takrat samo še dve.

Morda bi mi lahko svetovali, kaj se dogaja v organizmu in kaj lahko še storim?

Pozdravljeni!

Osteoporoza je poenostavljeno povedano pomanjkanje mineralov. Telo je pri vas porabilo vse druge zaloge, zato je začelo porabljati minerale iz kosti. Minerale (baze) potrebuje zato, da nevtralizira kisline, ki so se vskladiščile v vezivnem tkivu, maščobnem tkivu in organih. Takšno stanje telesa imenujemo tudi zakisanost.

Spremembe v prehranjevanju, ki ste jih uvedli, so zelo pozitivne, in mogoče bodo celo zadostovale, da osteoporoza ne bo napredovala. Za bolj zanesljiv rezultat pa bi morali telo intenzivneje razskisati z jemanjem bazičnih mineralov, z bazičnimi kopelmi … Predlagam vam, da uživate čim manj živalskih beljakovin (ne mesa, jogurtov, sira), najbolj pa zakisa sladkor (v vseh oblikah)!

Glede na druge simptome, ki ste jih opisali, imate šibek imunski sistem, kar pomeni, da črevo ni v redu. Zaradi napačne črevesne flore ne morete absorbirati vseh hranilnih snovi iz hrane, zato pride do pomanjkanja mineralov in vitaminov. V črevesju so se razvile tudi glivice, ki izločajo strupe in vas dodatno zakisajo. To je tudi razlog, zakaj samo dobra prehrana včasih ni dovolj! Potrebujete protiglivično dieto in jemati morate probiotične bakterije.

Odstranitev amalgamskih zalivk je bila dobra ideja, vendar morate telo še razstrupiti (iz njega spraviti živo srebro, ki je bilo v amalgamu), na primer z algami Chlorela in zeliščnimi tinkturami.

Ko boste sanirali črevo, se bo tudi stanje v žrelu oziroma pljučih izboljšalo.

LP

Dominik Golenhofen zdravilec, dipl. hol. ener. med. (I.M.U.) in Ksenija Lakota zdravilka Golenhofen d.o.o. Obrije 10, Ljubljana Telefon: 059 059 090 www.golenhofen.si [email protected]

Spoštovani!

Prvič sem dobila jasen odgovor, kakšno je stanje mojega telesa, čeprav sem vprašala že nekaj zdravnikov, kaj menijo o tem. Hvala!

Saj sem že slutila, da se odgovor skriva v hrani in metabolizmu, zdaj pa sem od vas dobila natačna pojasnila in zdaj vem, kaj lahko naredim. Zdaj mi je tudi jasno, zakaj tako težko jem kisle jedi, včasih mi še kislo sadje ne gre.

Zanima me še, kakšna je protiglivična dieta. Ali jo lahko izvedem brez strokovne pomoči?

Zares sem vam hvaležna za odgovor.

Marija

Pozdravljeni, Marija!

Me veseli, da sem vam lahko pomagal. Imam pa še eno pomembno opozorilo: pri bazičnih in kislih živilih ni odločilen okus, ampak reakcija v telesu (presnova), ko pojemo živilo. Tako so limone na primer zelo kisle po okusu, so pa ena najbolj bazičnih snovi. Sladkor je sladek, vendar je snov, ki najbolj zakisa.

Zato lahko jeste bazične kisle jedi in kislo sadje, če jih le prenašate (oziroma vaš želodec).
Spodnji seznam vam bo pomagal pri izvajanju protiglivične diete, vi pa morate zaradi osteoporoze iz jedilnika črtati tudi vsa živila živalskega izvora.
Česa ne smemo uživati?

– Sladkorja v vseh oblikah (grozdni, sadni in trsni sladkor, sladkor sladkorne pese, sladni sladkor …)
– Sladkarij vse vrst (čokolada, praline, sladkarije, bonboni)
– Meda, džema, želejev, marmelad
– Živil, ki vsebujejo sladkor (torte, kolači, pecivo …)
– Sladkega sadja (surovo ali kuhano)
– Sadnih sokov sladkane pijače (limonada, kokakola …)
– Alkohola (pivo, sladka in peneča vina, likerji …)
– Svinjskega mesa in mesnih izdelkov
– Prečiščenega (belega) riža in prečiščene (bele) moke

Kaj lahko uživamo?

– Krompir, testenine, riž (polnozrnate izdelke, v majhnih količinah, enkrat na dan)
– Polnozrnat kruh, prepečenec (uživanje kruha zmanjšamo, kolikor se le da, odpovemo se kruhu iz bele, prečiščene moke, opečencu, žemljicam ali rogljičkom)
– Mlečne izdelke (mleko, pinjenec, sirotka, kislo mleko, kefir, jogurt, skuta brez sladkorja, sir v vseh oblikah)
– Ribe, meso, klobase (zelo omejimo uživanje svinjskega mesa in mesnih izdelkov iz svinjskega mesa)
– Jajčne jedi (kombinirano z mlečnimi izdelki, zelenjavo in solato, kuhano, pečeno, kot narastek)
– Zelenjavo, solate
– Začimbe
– Sadje (kislo sadje, kot so grenivke, jabolka …)
– Pijače (vse pijače brez sladkorja, mineralne vode, kava, čaj)

Vsi obroki naj vsebujejo čim manj sladkorja in čim več vlaknin!

LP

Dominik Golenhofen zdravilec, dipl. hol. ener. med. (I.M.U.) in Ksenija Lakota zdravilka Golenhofen d.o.o. Obrije 10, Ljubljana Telefon: 059 059 090 www.golenhofen.si [email protected]

New Report

Close