Najdi forum

deljeno skrbništvo in preživnina

Pozdravljeni

zanima me kako je glede preživnine pri deljenem skrbništvu…iz sodišča sem dobila dopis, da je potrebno jim dostaviti še notarski zapis glede preživnine…notarka pa pravi, da ne more bit napisano, da vsak daje polovico preživnine…in sicer da bo sodišče to zavrnilo. Ne razumem, kakšna pa naj bo preživnina, da bo OK? Gre za sporazumno ločitev in deljeno skrbništvo. Torej ne more zgolj eden plačevat preživnino…

Če ima kdo s tem kakšne izkušnje bom več kot hvaležna.

Hvala

Ne vidim razloga, zakaj se pri skupnem skrbništvu ne bi plačevala preživnina, sploh če ima eden bistveno višje prihodke.
Preživnina naj pokrije položnice, ki jih bo verjetno dejansko plačeval samo eden od vaju (ne en mesec eden, naslednji mesec drugi). Kako sta dogovorjena glede oblačil in drugih stroškov (če otrok nosi očala, igra inštrument, hodi na treninge, tekme)?

Pri naju, je notarka zapisala, da jaz plačujen njemu za enega otroka, on pa meni za drugega:) In preživnina se je izničila. Ker imava primerljive dohodke, je to ok. Dejansko pa si stroške razdeliva na pol na koncu meseca.

Oba imava enake plače…dogovorjena sva, da vsak plača pol položnice za vrtec…oblačila vsak sam, stroški za izlete v vrtcu, vsak pol…skratka vse vsak polovico…ampak kot sem napisala, notarka vztraja, da je potrebno v sporazum za sodišče napisat, kdo komu plača…in da ne sme pisati: jaz njemu 100 eur on meni 100 eur. Sploh ne razumem več…ker če je deljeno skrbništvo in gre vse na pol…zakaj bi potem sodišče kompliciralo. Aja, pa notarka se zgovarja, da je potrebno, da preživnino plača samo eden in sicer tistemu, kjer je otrok stalno prijavljen…kaj ima zveze stalno prebivališče s preživnino???

Midva imava enega otroka,in sva soglasna da pri vsakem od strašev preživi polovico časa,zato v tem obdobju vsak od obeh staršev prevzame stroške vezane na preživljanje otroka(hrano in stanovanje)
Vse ostale stroške deliva na polovico…recimo položnico za vrtec dobivam jaz on pa otroški dodatek,na koncu meseca preštejeva vse in si razdeliva denar,za oblačila pa manjše stvari sva pa zmenjena da vsak kupi zase oz.za otoka ker je brezveze da si vsak teden izmenjujeva stvari pa tudi otrok se ne bi počutil slabo ker sem stvari “pobrala”od očija,pa tudi gledava da so stvari približno iste vizualno pa cenovno tudi ker nobeden on naju nima velike plače.
Odlično se razumeva in vse sproti dogovarjava glede otroka…
Glede notarja je pa tako nimava skupnega premoženja,v času ko sva bila poročena sva kupila samo avto (ki ga ni več )on pa ima stanovanje od prej,notarka pri kateri sem bila jaz mi nič ni povedala glede preživnine(ve da imamo skupno starševstvo)je rekla:gospa je že itak vse zapisano v zapisniku od CSD to prepišemo če sta že zmenjena glede preživnine,glede premoženja pa zapišemo da ga ni bilo v času skupnega življenja in to je to cena pa 220 evrov….ker se je to zdelo mojemu bivšemu partnerju malce preveč je rekel da pozna eno notarko pa bi jo vprašal kakšna bi bila cena pri njej.
Ona pa je povedala da nima fiksne cene in da bi koštalo približno od 110 do 150 evrov amak ona zahteva da se midva zmeniva kdo bo komu plačeval preživnino za otroka?????In naj bi to bila jaz ker otrok ima stalno prebivališče pri njem,pa saj je logično da ne more imeti dva stalna prebivališča pa tudi zakaj bi spreminjala stalni naslov če je tam že pet let in hodi v vrtec naslednje leto pa bo v šolo,potem smo pa ji povedali da če že mora biti preživnina naj napiše da recimo jaz njemu nakažem 150 evrov on pa meni ker na socialni je povedala da sodišče včasih tudi to zahteva,ampak ona pravi da ne da to ni možno da mora biti točno napisno kateri od stršev bo plačeval.
Zdaj me pa zanima kako to da so notarji različni in imajo različne zahteve in to da pri skupnem starševstvu eden mora plačevati preživnino??
HVALA

Odkrito povedano, meni bi se v vajinem primeru zdelo najbolj smiselno, da uradno nekdo od vaju prevzame skrbništvo in določita preživnino, ker bo tako morda najbolje tudi zaradi raznih otroških dodatkov, subvencij in štipendij. Sem sicer zagovornica skupnega skrbništva in se mi zdi super, da se lahko lepo pogovarjata, ampak treba je pa gledati tudi praktično plat.

Če pa sta tako načelna, da takšna pragmatičnost zaradi slovenske birokracije ne pride v poštev, pa določita preživnino, pa naj bivši plačuje položnice in vama ni treba teh zneskov obračunavati vsakega posebej. Rečeta 150 evrov, kar bi moralo biti več kot dovolj za pol položnic (vrtec, morda kaka telovadba, z leti bo takšnih položnic itak vedno več) in če kaj ostane, ti denar vrne ali kupi kak kos oblačila več ali karkoli že.

Aja, glede samega postopka določanja skrbništva: tudi tukaj so razlike med pristojnimi sodišči. Nekatera zahtevajo nujno in v vseh primerih zapisnik s CSD, nekatera ne.

Na sodišču bi vaju ta sporazum, ki ima enako veljavo kot notarski zapis, stal okoli 60 evrov (toliko je taksa za sporazum o skrbi in vzgoji otroka, preživnini in stikih). Mene so celo oprostili takse, ker sva bila z bivšim sporazumna.

in tvoj bivši te po mojem mnenju želita prinest naokoli. De facto želita urediti,d a ima ex skrbništvo in da mu ti plačuješ preživnino. Raje se drži prvotne notarke!

Naša zakonodaja je pristranska in škodljiva do očetov, moj primer je takšen da sem kupil stanovanje na kredit (ne hipotekarni), polovico stanovanja sem dal pisat mami svojega otroka saj sem ji želel zagotoviti neko varnost v primeru da se meni kaj zgodi in bi ji ostala vsaj polovica stanovanja, oz. streha nad glavo, nato se ona spentlja z drugim moškim, jaz grem iz stanovanja in sem dolžan plačevat preživnino. Torej ostane mi preživnina, kredit za stanovanje ki ga ne koristim, grem za najemnika ter plačujem najemnino in pri kar solidnih dohodkih živim na minimumu, seveda plačujem za otroka še polovico položnic za trening športa, oblačila itd, sem ji predlagal da bi imela deljeno skrbništvo in noče niti slišati o tem in za piko na i dobiva še otroški dodatek. Bivša je fiktivno brezposelna (dela na črno), uživa vse ugodnosti socialne države jaz pa na minimumu, otroka pa sicer redno videvam, 2 krat na teden in vsak drugi vikend je pri meni, pa vse počitnice je pri meni, poleti cela dva meseca. Najbolj pošteno je deljeno skrbništvo, ampak če te bivša hoče finančno izkoriščat jo zakon ščiti, saj mi je odkrito povedala da lahko grem na sodišče ampak ona je ženska in ženske v takih zadevah zmagajo, potem pa je vedno govora o neenakopravnosti med spoloma, ja ta dejansko obstaja , ampak v primerih skrbništva predvsem na škodo moškega spola, oz. očetov.

Skupno skrbništvo je urejeno v cirka 15 odstotkov primerov. Kako si razlagaš to dejstvo?
Zakaj ne razdelita premoženja?
Ti si že kar vnaprej in apriori vrgel puško v koruzo, češ, saj nič ne morem. Prav, potem pa ne stokaj. Zdaj je prepozno za skupno skrbništvo, ker si na začetku prostovoljno privolil v tako ureditev. Za stanovanje bi lahko zahteval najemnino, če ga uporablja v celoti, ali magari uporabljal svojo polovico … Tudi glede kredita bi se morala dogovoriti in ljudje se dejansko uspešno dogovorijo glede tega.
Nobeno sodišče ali sodnik pa te ne pride prosit v najemniško stanovanje, da začni urejat stvari, to pa res ne, ampak zato še ne pomeni, da je apriori naklonjeno ženskam.

@mezincica
glede delitve premoženja, bivša se ne želi dogovorit, denarja nima, otroka pa menda ja ne bom metal na cesto, oz mu privoščil da živi v neki luknji, verjetno se šališ da bi lahko uporabljal svojo polovico, saj menda nisi resna da bom z bivšo živel pod isto streho, ona s svojim partnerjem v eni sobi, jaz s svojo partnerko v drugi sobi in otrok nekje vmes. Glede kredita je tako da sem ga jaz vzel in kupil s prihranki in kreditom celotno stanovanje, dal bivši pisat polovico ker sva dobila otroka, da v primeru če se mi kaj zgodi ima streho nad glavo, ko sva šla narazen je bilo stanje tako da sem imel jaz kredit ona pa pol stanovanja pisano in brez kreditov in kaj ji morem, popolnoma nič če ženska ni toliko poštena da bi si pravično razdelila premoženje, pravno ji nič ne morem, sem bil sam naivnež da sem takrat dal pisat pol stanovanja na njo.
Verjetno si mislila prisilit, ne da me sodnik prosi da grem v najemniško stanovanje, ja kam pa naj bi šel, kredita ne dobim ker ga že imam za stanovanje v katerem je bivša, na cesti tudi ne morem živet, torej mi ostane le najemniško stanovanje.
Najbolj pošteno bi bilo da se ob razvezi dodeli avtomatsko deljeno skrbništvo, razen če kateri od staršev ne more skrbet za otroka (alkoholizem, narkomani, nasilje v družini,..), kje pa piše in zakaj se skrbništvo v veliki večini dodeli materam, kje je tu enakopravnost spolov in pa še nekaj zakaj bi bilo prepozno za dodelitev deljenega skrbništva, bom vložil zahtevo na pristojno institucijo in bom videl kako se bo izteklo.

A če bi pa bivša privolila v sporazumno delitev premoženja, bi pa kar na lepem napraskala denar? Če si ji prepustil stanovanje, nehaj stokat okrog tega. Za to si se odločil ti sam in stoj za svojo odločitvijo.

Skupno skrbništvo bi moralo biti norma, a žal ni. Sodna logika je pa žal taka, da če si pred par leti sam podpisal takšno ureditev, je to zdaj en hud minus zate. Lahko sicer cepetaš in se zdiraš tukaj name, ampak to je dejstvo. Škoda, ker nisi o tako resni zadevi razmislil že prej.

@mezincica
Bom kratek, nič se ne zdiram na tebe, si pa tipična predstavnica matere ki mislis da zato ker si zenska ti pripada favorizirana obravnava, tot je lepo razvidno iz vseh tvojih prispevkov, zato so tvoji prispevki zelo pristranski do zensk, v sebi ves da zakonodaja in dobro urejena, a dokler je v korist zensk pac to lepo sprejmes ce bi bilo obratno sem preprican da bi zagnala vik in krik, zdaj pa pac pises bedarije ob katerih se samo nasmehnem.

Seveda se zdiraš. Isto ti bo razložil tudi odvetnik – če je pošten. Če te pa namerava samo hecati in cuzati, bo modro tiho.
Škoda, ker si raje stisnil rep med noge in nadaljeval s trmastim cepetanjem, kot da bi dal prst na čelo in odgovoril na vprašanje: kaj bi bilo glede njenih finančnih zmožnosti drugače, če bi premoženje razdelila sporazumno? A v tem primeru bi čudežno našla denar, da bi te izplačala?
Ko boš razčistil sam s sabo in nehal bresti po nekih hipotetičnih možnostih ter v vsakem ženskem mnenju videl izključno napad, boš tudi laže našel rešitev. Izbira je tvoja.

@mezincica
Citiram “prst na čelo, uporabnisko ime mezincica”, ocitno so ti prsti pri srcu, saj poznas tisti pregovor, vrteti okoli malega prsta – mezinca, spostovana mezincica, nisem moski ki cepetam na mestu, se manj stisnem rep med noge, povedal, oz. napisal sem dejstva kaj se zgodi ce je moski posten, zenska pa se zaveda svojih privilegijev in ni pripravljena deliti premozenja, ce tega ne dojames potem nima smisla da se kaj napisem.

Pozdravljeni!

Imam eno vprašanje. Z možem bova šla sporazumno narazen. Dva otroka imava in bi oba imela pravico do obiskov (če sem se prav izrazila) no ali je to so-starševstvo ne vem =) Je pa tu en problem. Mož dela jaz pa sem na borzi in nimam nobenega dohodka., Kako je sedaj glede preživnine? Ali jo on res lahko plačuje tudi zame?
Hvala za vsakršno informacijo in lep večer! 😉

Preživnino je treba določit. Upravičena si tudi do preživnine zase. Tako so razložili meni.

Še moj doprinos tukaj… vprašanje,…
… moja želja je deljeno skrbništvo, osanejo v hiši, imava določene 50% stike, finančno pristanem na visoko preživnino, … torej… v polno skrb in vzgojo prepuščam otroke predvsem zato, ker ne želim “vojne”, imam razumen ego, zgleda da imam dober vzorec primarne družine in BISTVO želim otrokom najbolje. Vsaj 5x sem ponovil v zadnjih dneh – moja želja je pravno formalno “deljeno skrbništvo”.

Vprašanja…
Ali lahko izvedem uporabo “maestro”, ki jo mati uporablja predvsem za otroka; na koncu meseca praktično narediš “stanje”. Vse stroške računa nosim sam.

Ali so še druge bistvene finte, med “deljenim” in “polno” vzgojo in skrb za dva otroka?
(sem pisal že drugje na forumu)
. ali lahko prepiše otroka iz šole brez soglasja,
. kdo prijavi dohodnino,
. sprememba stalnega naslova,
. kaj so bistvene spremenjene okoliščine da lahko od sodišča zahtevam spremembo skrbi za otroke …
….
ideje, komentarji, dejstva prosim – ! brez pumpanja in krega!

V odgovor 2f4u_1970 če je še aktualno.

Jaz sem čisto vse, od spremembe bivališča, vpisa v drugo šolo ipd… uredila sama. Nihče me ni vprašal, če se oče strinja.

Vendar pri nas ni nobenih težav. Imava deljeno starševstvo, vse je dogovorjeno in zgledno sodelujeva. Če bi se oče ne strinjal bi verjetno moral nekje vskočiti v proces in se pritožiti.

Berem berem. Se aktualno. Zanimivo tole. Katerega leta pa je bilo to. Kakor sem do sedaj izvedel to ni vec mozno. Izvedel sem recimo, da banka za otroka drugace obravnava otroka in njegov racun… za solo so mi pa vsi rekli, da ne more zamenjat brez dogovora. In ja, se pogovarjava, samo dogajajo se cudne stvari… otroc so pa vec in vec pr men…

New Report

Close