Najdi forum

VIšina preživnine za zakonca in delitev premoženja

Pozdravljeni,
Z možem sva na tem,da se ločiva-zaenkrat še ni nihče vložil za ločitev. Se je pa on odselil pred dvema mesecema drugam z drugo madam in tudi odjavil stalno prebivališče, kjer sva do takrat skupaj živela, poročena 7 let. Sedaj na tem naslovu živim sama-stanovanje pa je od moje mame.
Sem 3 leta brezposelna zaradi kroničnih bolezni, t.j. ne po svoji krivdi, nimam socialne denarne pomoči, nimam nobenega premoženja-stanovanje, v katerem sva z možem do nedavnega skupaj živela, je pisano na mojo mamo. Mož je po tem, ko se je odselil vzel tudi avto, katerega mi je sicer nauradno podaril, a je pisan nanj in ta avto tudi že prodal, z izgovorom,da tako nisem finančno sposobna skrbeti zanj.
Stanovanje je luksuzno, stroški so zelo visoki. Sedaj je vso odgovornost za plačevanje teh stroškov ter vseh ostalih stroškov preložil na mojo ubogo bolno mamo, da jih naj plačuje, z izgovorom, da ona pa ima denar. Je do tega upravičen?
Kaj pa preživnina do brezposelnega zakonca, t.j. mene? Kakšen procent njegove plače lahko zahtevam (naj povem,da ima on plače več kot 3500 neto)?
In kako je z delitvijo premoženja(denar na TRR in znesek od prodanega avta)? Skupaj sva našparala kar nekaj denarja, vendar ima vse to on na TRR (ker sem mu slepo zaupala in mu na roko dajala denar, ker je rekel,da ga bo on “oplemenitil” v najino skupno dobro).
Lahko preživnino zahtevam že pred ločitvijo?
Sem kaj na slabšem, če on prvi vloži zahtevo za ločitev?
Sem upravičena do oprpstitve sodne takse,če vložim za ločitev jaz?
Pozna kdo kakšnega dobrega odvetnika za družinsko pravo v Ljubljani (pa da ni hodičevo drag?)
Kako je z brezplačno pravno pomočjo ob ločitvi-ima kdo izmed vas kakšne izkušnje, povratne informacije?
Vsak vaš odgovor in pomoč bosta dobrodošla.
razočarana in zapuščena

Ma kaj nimaš 70-100 evrov dati odvetniku za pravni nasvet ?
Evo ti en moj ‘brezplačen’ nasvet :

Za vprašanje avtomobila greš avtomehaniku.
Zdravje … greš k zdravniku.
Za kruh – peku.
Za pravni nasvet pa odvetniku.

Zmenjeno ? 🙂

Nč druzgega za dodat….

Tole ni pravniški forum …

Razmišljati pa moraš dolgoročno. Preživnine za zakonca načeloma ne določijo za vedno, ampak za določen čas, da se lahko postaviš na noge. Če je stanovanje preveliko in predrago, ga bo treba prodati. Tvoj mož ni preložil stroškov, ampak je samo nehal plačevati stroške za nekaj, česar ne uporablja več …
Avto je bil načeloma v lasti obeh, enako velja za sredstva na TRR. Kdo vloži tožbo, nima vpliva na delitev premoženja. Stori pa to ti, če ti je to v interesu, ker boš tako prej prišla do morebitne preživnine (če jo bo sodišče odobrilo) ali soc. pomoči.
Najprej pa se skušaj pogovoriti z njim. Sistem v naši državi ne deluje tako, da lahko kar greš, ko se žene naveličaš, ampak je treba to tudi formalno urediti. Trenutno, tako kot je, če bo recimo zbolel in bo treba odločati o posegu ali odklopu aparatov (malo črnega humorja), boš odločala ti kot zakonska žena, ne nova partnerka.


Verjamem, da ti je grozno. Ampak iz napisanega se da razbrati tudi, da je tvoj bivši tebi predstavljal predvsem eno finančno varnost in si se odločila, da bi moralo tako tudi ostati. Kako to misliš, da je “preložil plačevanje stroškov na tvojo ubogo bolno mamo”? Ničesar ni preložil na nikogar, samo odšel je in to je njegova pravica v tej državi, pa če je tebi to všeč ali ne. Kar tebi vsekakor pripada, je prišparani denar, torej polovica denarja na njegovem računu. Tudi če ga je zdaj na hitro dvignil in skril, se to lahko ugotavlja. Za te stvari rabiš dobrega odvetnika in računaj, da te bo nekaj stalo. Vsi so hudičevo dragi. Seveda pa je mogoče tudi to, da se je na odhod že dlje časa pripravljal in je dvignil pravočasno, ali pa sploh ni nalagal na račun. Moj bivši je dvignil denar takoj, ko sem mu povedala, da grem, in je kasneje trdil, da je bil denar porabljen za počitnice otrok in zame. Pa dokaži, da ni res, če lahko.

Tole s preživnino pa … Vem, da naši zakoni to poznajo, meni se zdi pa vseeno svinjarija. A ti je bivši kriv, da si zbolela? Take zahteve, kot je tale, o kateri ti zdaj razmišljaš, samo krepijo v ljudeh strah pred zakonsko zvezo. Živiš v luksuznem stanovanju, ki ga nisi sama kupila, in navajena si bila živeti z moškim, ki je nosil domov bajno plačo, Večina Slovenk lahko samo sanja o tem, da bi bilo v njihovem življenju kakšno takšno obdobje. Zdaj, ko se je to obdobje pri tebi končalo, si ti obtičala v prepričanju, da si upravičena do luksuza, ki si se ga navadila, in bivšega želiš s pomočjo države prisiliti, da ti to omogoči. Z druge strani je pa situacija videti tako: prenašal sem jo sedem let, preživljal sem jo tri leta, nisem več zdržal in sem odšel, zdaj pa hoče od mene še tisto, kar mi je uspelo našparati za nov začetek, pa še preživnino bi rada. Za kakšne zasluge?

Preprosto. Od bivšega moža zahtevaj le tisto kar je tvoje. Niti centa več. Če ti ne bo želel vrniti tisto kar je tvoje, pojdi k odvetniku in išči pravdo na sodišču.

[email protected]

New Report

Close