Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Otorinolaringologija meritve sluha pri dojenčku

meritve sluha pri dojenčku

Spoštovani!

Imam 7-mesečnega sina, kateremu že v porodnišnici niso mogli izmeriti sluha. Pri 3 mesecih je bil izvid APMD z avdiometrijo naslednji: prag sluha je zanesljiv šele pri 60, levo pa pri 50 dB; latence vrhov so za starost primerne; v mejah normalnega in brez pomembnejših razlik med stranema so bili tudi medpotencialni časi; izvid je najbolj v skladu z zmerno obojestransko zaznavno motnjo.Glede na navedeno je sin pri 4 mesecih dobil slušna aparata.

Zanima me, kaj pomeni takšna naglušnost? Ali lahko s takšno stopnjo naglušnosti sliši govor, šepet …?
Meni in domačim se nareč zdi, da sin tudi brez aparatkov sliši, saj se odziva na vse zvoke. Na ORL v Celju smo prosili, da so ga še enkrat testirali – glede na odzivnost ADG so mnenja, da se sluh ni nič izboljšal (tu moram poudariti, da sodeluje le prvo minuto ali dve, potem pa se npr. zagleda v slušalke na steni ali pa se vrti okoli, saj je zelo živahen). Pravico do ponovnega APMD naj bi imel zopet pri 9 mesecih, vendar le, če bodo ugotovili, da je kakšna sprememba.

Glede na vse to sem v dvomih … ne bi rada oprekala doktorjem, ki imajo izkušnje na tem področju, hkrati pa se zavedam, da lahko otrok reagira na zvok tudi zaradi vibracij,zato aparatke večinoma nosi, razen sedaj, ko mu olive ne tesnijo več in čakamo na nove … v tem času ga “testiramo” z raznimi ropotuljicami in zvočnimi igračami, na katere se vedno odzove, zato smo čedalje bolj prepričani, da sliši dobro ali vsaj, da ne sliši tako slabo kot je pokazal APMD.

Ali je mogoče test APMD narediti tudi samoplačniško in kje? Mogoče tudi ADG?

Za vaše mnenje in odgovor se vam vnaprej zahvaljujem.
Lep pozdrav!

Spoštovani!

Če imate občutek, da sliši v redu, potem je tako. najveretneje šepet ne sliši, ostalo pa (ropotuljica je glasen zvok). Aparat naj po možnosti uporablja, ker se s tem stanje le lahko izboljša (dobi še več informacij). Če pa se preiskave “zmotijo” v vašo “korist”, nič hudega, pomembno je da otrok “sliši” in dobiva glasovne informacije, ki so potrebni za razvoj.

V tej starosti je najbolj zanesljiva preiskava sluha ASSR, ki se dela pri uspavanem otroku. Pogoj za izvedbo je prezračeno – zdravo srednje uho (timpanogram A ali vsaj C). APMD avdiometrija je malo manj zanesljiva zaradi nedokončane mielinizacije živčnih vlaken in tudi manj natančna.

LP. drIB.

Pozdravljeni,

prosim vas za mnenje.Pri moji hčerki v porodnišnici TOAE obojestransko niso bile izzivne, zato smo bili pri dveh mesecih starosti napoteni na kliniko za ORL, kjer so ponovili test TOAE, ki je bil na desno izziven, na levo pa punčka ni pustila izmeriti, zato so nas poslali na APMD. Ostali izvidi na ORL so bili: odziva se na Neometer, Baranija; Timpanogram: obojestransko tip A; TOAE: desno izzivna; ADG v prostem polju: 35 dB.

Sedaj pa sem dobila izvide od meritve APMD, ki me močno skrbijo, poleg tega moram na specijalista na ORL ponovno čakati 2 meseca in zato se obračam na vas v upanju, da mi poskušate vsaj približno razložiti kaj izvid za mojo punčko pomeni.

Naj povem, da so meritve APMD izvedli pri starosti 3 in pol mesecih. Izvid: opis posnetka: po draženju desnega ušesa se val N1 in val N5 pojavita pri jakosti 40 dB; pri draženju levega ušesa pa se valova pojavita pri 30 dB. Latence valov so podaljšane in se pri višjih jakostih draženja postopno normalizirajo. Mnenje: Z APMD avdiometrijo določimo prag sluha desno pri 40 dB in levo pri 30 dB. Oblika krivulj je kompatibilna s kohlearno okvaro.

Prosim vas, da mi vsaj poskušate razložiti, kaj izvid pomeni in predvsem kaj naj bi v prihodnje najverjetneje to pomenilo za našo punčko. Ali je naglušna? Kaj pomeni podaljšana latenca? Ali je možno da APMD meritve niso točne, saj je bil TOAE izziven ravno na desno uho? Naj še povem, da sem nad izvidom zelo šokirana, saj sem bila prepričana, da moja hči dobro sliši, poleg tega pa mi je asistentka, ki je opravila meritve APMD rekla, da ne neuradno med nami povedano naša hči dobro sliši. Sedaj sem popolnoma zmedena. Lepo vas prosim za vaše mnenje.

Hvala za odgovor že v naprej in lep pozdrav.

Tanja

Spoštovana!

ADG v prostem polju je zelo nezanesljiv.

Če vi imate občutek, da dobro sliši, potem je to že nekaj (ponavadi starši nejprej opazijo. če nekaj ni v redu). Preiskava kaže – APMD avdiometrija je praktično normalna, možna je le kakšna minimalna okvara v notranjem ušesu. APMD ima podaljšane latence, ker mielinizacija še ni dokončana pri dojenčku. TOAE je na desni strani normalen – zagotovo notrmalen sluh desno.

Še enkrat – če se odziva na okolico, ko nekaj zaropota ali kaj podobnega, potem je to nekaj dobrega.

LP IB.

Pozdravljeni!

Pri sinu v porodnišnici na testu TAOE ni bilo odziva. Pri starosti mesec dni so mu zato opravili APMD. Prosim vas za razvozlanje izvida in vaše mnenje. Izvid je bil naslednji: prag sluha za klik je bil na obeh straneh pri 40dB, kar je za starost abnormno. Slušni izvabljeni odzivi možgamskega debla so bili nekoliko slabše oblikovani. Ponovljivi so bili je vrhovi I, III in V. Podaljšana je bila le latenca prvega vala na desni strani. Na isti strani sta bila v primerjavi z drugo stranjo daljša časa I-III in I-V; vrednosti sta bili še v okviru normativov za dečkovo starost. Izvid je bil delno abnormen in najbolj v skladu z blažjo motnjo s poudarkom na desno. Levo so se nakazovale retrokohlearne motnje. Centralno prevajanje v možganskem deblu je bilo primerno na obeh straneh.

Za odgovor se vam lepo zahvaljujem!

LP

Spoštovani!

APMD ni zanesljiv pri tako majhnem dojenčku, ker mielinizacija živčnih vlaken ni dokončana. Odziv pri 40 dB pomeni, da je verjetno sluh praktično normalen. Potrebno bo ponavljanje TOAE, saj v porodnišnici ni uspelo – morda je bila tekočina v srednjih ušesih. Ko bo TOAE izzivna obojestransko, bo potrjeno, da je sluh normalen.

LP IB.

Spoštovani!

Želela bi, da mi razložite APMD test pri mojem dojenčku. Test je opravil pri starosti 4,5 meseca, zaradi neodzivnega TAOE v porodnišnici in tudi kasneje po enem mesecu.
APMD: Prag sluha za klik je bil pri obeh straneh pri 30 dB, kar je za dečkovo starost v mejah normalnega. Slušni izvabljeni odzivi možganskega debla so bili primerno oblikovani in ponovljivi. Latence prvih treh vrhov so bile mejno podaljšane za otrokovo starost. Medpotencialni časi so bili primerni. Izvid je mejen zaradi nekoliko daljših latenc v prvih treh valov ob za starost primernem predvajanju.
Že od rojstva spremljamo njegove odzive na sluh in se nam ne zdi, da bi se slabo odzival, oz., da ne bi dobro slišal.

Hvala za odgovor.

LP, Sabina

Pozdravljeni!

Mi lahko prosim razložite, kaj pomeni, da so latence prvih treh valov pri APMD rahlo podaljšane-mejne. Vse ostalo pa je pri izvidu v mejah normale.

Njalepša hvala za odgovor.

Bina

Spoštovani!

To kar opisujete, ponavadi ne pomeni nič posebnega.

LP IB.

LP

Pozdravljeni!!!Imam vprašanje za mojega dojenčka.Stara je 3 mesecov in včeraj smo bili na ORL.Izvid je tako:
Bobniča cela,siva.Nosnici čisti.Tonzili v nivoju lokov.Sluznica žrela rožnata.
Odzove se na Baranya,Neometer
Timpanogram:obojestransko A
TOAE:desno ni izzivna,levo izzivna
DP:desno ni izzivna,levo izzivna
Diagnoza: HYPACUSIS SENSORINEURALIS DEX.I.O
Že v porodnišnici ni se odzivala na desnem ušesu in zato smo bili na ORL.Ampak zdravnica nič konkretnega ni povedala.Namreč povedala nam je da sliši na drugo uho in da bo razvoj vredu in da na desnem uho sliši ampak ne more zaznati od ke prihaja zvok.Naročeni smo na APMD .Nas zanima ali lahko se nekaj naredi da dojenček sliši,kakšne informacije za takšen primer,kaj se lahko naredi?Prosim napišite nekaj za našega primera zelo smo obupani in neinformirani!!
Lep pozdrav!!!Hvala!

Spoštovani!

Dokler se ne ve ali je res okvara in kakšna okvara je – če je, ne moremo povedati nič “koristnega”. APMD je preiskava ki naj bi pokazala ali je sluh dejansko prizadet. Če je okvara v notranjem ušesu, živcu ali centrih potem se ponavadi ne da popraviti z zdravili.

LP IB.

Pozdravljeni!

Sem dobila izvide iz APMD.Prosim če mi lahko razložite:
Na draženje desnega ušesa se vrh N5 pojavi pri 50db,na draženje levega ušesa pa pri 40db.ne glede na jakost draženja je latenca vrha N5 izven normalnega območja.
APMD prag je desno pri 50db in levo ri 40db.Ni znakov ,da gre za kohlearno okvaro.

Najlepša hvala

Pozdravljeni!

Sem zelo presenečena na izvide APMD.Zato kjer tudi na levo uho se pojavlja sluh šele pri 40db.V porodnišnici in na ORL je bilo levo uho izzivno zdele pa nekaj je narobe.Prosim če mi lahko to razložite.
Hvala

Spoštovani!

Ta preiskava, kot ste napisali, pove, da vzrok okvare ni v notranjem ušesu (ni znakov, da gre za kohlearno okvaro). Kaj je in kako naprej, se bo videlo pri kontroli. Lahko je da “okvara” sploh ni v ušesih.
Priporočam kontrolo v avdiološki ambuanti, kjer bodi povedali (tisto, kar lahko iz teh izvidov in pregledov), kako naprej. Včasih, se odločijo “le” na kontrolo, ker se zaenkrat ne da nič drugega najti oziroma narediti.

LP IB.

LP

pozdravljeni!
tudi jaz prosim za razlago izvida APMD.(TEOAE neizvablive v porodnišnici.)
prag sluha za klik je bil desno pri 70,levo pa pri 60dB,oboje je bilo abnormalno.slušni izvabljeni odzivi možganskega debla so bili slabo oblikovani;pri jakosti 80dB so bili ponovljivi le vrhovi I in V z nizkimi amplitudami in s podaljšanimi latencami.medpotencialni časi I-V so bili primerni.
izvid je bil abnormalen in v skladu z hujšo zaznavno/prevodno motnjo.centralno prevajanje je bilo primerno.

snemanje je bili v starosti 2m5d kronološko,gestacijsko v 37t. rojen pa je bil v 27tednu.
zdravnica je ob pregledu ušes ugotovila kolabirane sluhovode.ponovno kontrolo imamo meseca maja.zdravnica ni nič razložila o teh sluhovodih,jaz pa vsa zmedena nisem vprašala.zato vas sprašujem naslednje:
-ali se te kolabirane sluhovode da na kakšen način popraviti?z posegom ali pa kako drugače?
-ali menite,da je samo v teh sluhovodih problem in je zaradi tega tako zelo slab izvid?
vnaprej hvala za odgovore!!
zaskrbljena mamica.
lp

Pozdravljeni!!!
Danes smo bili na ORL in smo naredili še en izvid:
Bobniča cela,siva
Timpanogram:desno ni podajnosti,levo A
ADG v prostemu polju:odziva se na zvok jakosti 30db
Diagnoza:Normacusis i.o
Zdravnik nam je povedal da izpiramo nosek s fiziološko raztopino,gretje ušes in pred kontrolo parafin kapljice v oba sluhovoda.
Imamo kontrolo čez 6 mesecov.
Kakšno je vaše mnenije za tiste izvide?
Najlepša hvala
L.P

Spoštovana “Nera”!

Kolabirana sluhovoda ne pomenita nič “hudega” – le da sta ozka in “mehka”, kar pa ni nič posebnega, predvsem ne v tej starosti. takšen sluhovod je lahko vzrok za slab izvid slušne preiskave, ni pa vzrok za zaznavno okvaro. Za ostale informacije so potrebne nadaljne kontrole in ev. preiskave.

Spoštovana “Goka”!

Ti izvidi so v mejah normale.

LP IB.

LP.

New Report

Close