Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Otorinolaringologija Vertigo

Vertigo

Spoštovani!

Rabim vaš nasvet! Star sem 31 in danes se mi je začelo dogajati, da se mi začne vertigo ko vstanem. Torej ležim in je ok, potem vstanem in ko že stojim se začenja vrteti. Vrteti tko da se držim za mizo in oči zaprem in imam še vedno občutek kot da se vrtim. Traja približno 15 sekund, nato počasi izzveni. Nato če se uležem in ponovno vstane se spet ponovi. Zdaj že namerno sprobavam, če bo spet in je vedno prisotno. Pritisk je ok in sem si siguren, da je povezano z organom za ravnotežje. Sluh je čisto ok in ni nobenega piskanjal, nobenega šumenja. Nisem bil prehlajen.
Kaj moram zdaj narediti? Moram do zdravnika in na ORL, ali se s tem čaka? Malo se bojim tudi tega, da bi čist izgubil ravnotežje in začel bruhati, kajti ne delajo mi nadledvičnice in to je potem velik stres in še bruhanje in se bojim da bi prišlo do adrenalne krize?
Mogoče še eno nevmesno vprašanje, ampak zanima me, če na ORL veste kako ravnati pri adrenalni krizi? To sprašujem samo za to, ker se mi je že na urgenci zgodilo, da mi niso znali pravilno pomagati in je bil potem cel problem in so endokrinologi čist ponoreli.
Skratka kaj naj naredim? Naj počivam? Naj čakam, če bo minilo? Naj poskusim sam kak manever? Drugače sem profesor nemščine in bi bilo res grozno, če bi zdaj manjkal v službi.

Lep pozdrav!

Spoštovani,

opisujete znake ortostatske hipotenzije – prenizkega krvnega tlaka v pokončnem položaju, kar kaže že na začetno adrenalno krizo. Zaradi opisanih težav ni potrebno, da hodite na ORL. Okvara ravnotežnega organa se kaže drugače.

Ste relativno dehidrirani (še manj volumna tekočine v žilah kot sicer), kar se lahko zgodi zaradi virusne infekcije ali stresa. Povezano je seveda z vašo insuficienco nadledvičnic, ki neustrezno izločata stresne hormone in ne uravnavata ustrezno izločanja vode. Obrnite se na svojega endokrinologa. Bodite pozorni, da veliko pijete, priporočam vaje za mišično moč – s tem boste morda malo zvišali krvni tlak.

Če vas skrbi, da ob adrenalni krizi ne boste dobili ustrezne oskrbe, imejte pri sebi vedno list z navodili, za katerega prosite endokrinologa.

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

New Report

Close