Najdi forum

Problem je v vinu

Fantov oče je alkoholik, o zdravljenju ne želi niti slišat, pravi, da bo pil dokler bo živ. Ker pridela letno precej vina in ker so bile že velike krize, je fant prevzel skrb za vse skupaj. Sedaj mu daje 1,5 l vina dnevno (kar se mi zdi ogromno) in pravi, da na tak način “kontrolira” očetovo pitje. Ker pa sama mislim, da očetu s tem samo škoduje, da pitja ne moreš nadzorovat, da s tem, ker mu vino daje, posredno tudi odobrava pitja,…se zaradi tega vedno pogosteje prepirava. Zgodilo se je že, da mu je oče na skrivaj odnesel vino, potem je bil 1 teden pijan, ko je le prilika, si naredi “zalogo”. Sama tega ne odobravam in menim, da je potrebno poiskat strokovno pomoč, fant pa pravi, da je to njegov oče, da noče na zdravljenje, da mu ne more ne dajat njegovega vina in da je tako vseeno boljše, kot pa je bilo prej. Vem, da nisem jaz tista, ki bi reševala to stisko, pa vendar vas prosim za nasvet, ker vedno, ko je govora o vinu, trgatvi, …se skregava, ker ne prideva do neke skupne točke. Zdi se mi, da je fant prevzel odgovornost za nekaj, čemu ni kos sam in da bo vedno hujše, (včasih oče “pade” in se potolče, pa ne more poskrbet za živino, včasih ne je po cel teden in takrat je vedno fant tisti, ki “vskoči in za vse poskrbi). Samo ne da si dopovedat, da je alkohol tisti, ki to povzroča in ne kamen, ob katerga se je oče spotaknil, ali pa gripa, kar ga boli glava in se mu moti, pa nima apetita. Kako naj ravnam, ali lahko pomagam fantu in sebi, ker me vse skupaj res skrbi in jezi. Hvala.

Tvoj fant ima kar prav.Pomiri se, ker drugih ne moreš spreminjat, vsak se mora za abstinenco odločiti in potruditi sam.Če ima oče svoj dom,svoje vino in svoj denar, ga bo težko prepričati, kaj je zanj dobro.Naj dodam, da liter in pol vina na dan za enega, ki ga je navajen, res ni veliko.Veliko ga je za tebe in za mene, za moške, ki jim je od malega namesto hrane, pa je to bolj malo.Mogoče se mu splača pokazat ljubezen in spoštovanje v dobrih trenutkih, v slabih pa povedat odločno, da tako ne gre več naprej. Vendar res odločno v pravem trenutku in ne v nenehni vsakdanji skrbi, ki ga duši in ovira in potem ne more mislit s svojo glavo, temveč kaj mu vsiljujejo “po nepotrebnem” drugi.Mislim, da tebi ni treba skrbeti in da bo fant našel pravi trenutek zanj.In ne štej tednov in mesecev, ker to zelo dolgo traja.Hitri in prisiljeni ukrepi na voljo drugih pa vodijo v recidiv in to je za zdravje veliko slabše od zmernega pitja.
Alenka

Človek, ki vsak dan spije 1,5 litra vina je alkoholik in potrebuje pomoč. Če jo zavrača, je odločitev na njegovih bližnjih ali bodo njegovo zasvojenost sprejeli in za razliko od njega nesebično skrbeli zanj. Če fant sprejema alkoholizem svojega očeta, se je potrebno vprašati ali ni tudi sam nagnjen k alkoholizmu, kar pa ni nujno. Poznati je treba fantovo osebnost. Moj oče je tudi alkoholik in sem skoraj prepričana, da ne bo nikoli pristal na zdravljenje. Zelo me jezi in se le redko pogovarjam z njim. Mama ima zaradi njega zdravstvene težave. Vendar ga to ne zanima. Če bi ga hoteli ozdraviti, bi mu morali “predelati” celotno osebnost. Torej, pri vsem tem sem mnenja, da se moraš sama odločiti, ali boš s tem živela, ali boš šla in si ustvarila novo življenje v zdravem okolju. V vsakem primeru, ti polek odločnosti želim veliko sreče.
Katja

Naj povem, da je moj mož zdravljeni alkoholik, teko da problem dobro poznam. Lahko račem, da je tvoj tast že hudo zabredel v alkoholizem in se bliža t.i. dnu. Večina alkoholikov prej ali slej pride do točke, ko ne gre naprej. Nekateri še kot psihični odvisniki (moj mož), drugi pa že močno telesno odvisni. Na tej stopnji se že pojavijo lahko tudi hujše zdravstvene težave. Žal pa ostaja dejstvo, da je alkoholika težko prepričati za zdravljenje, če se sam ne odloči. Poiščite primeren trenutek, ko bo kolikor toliko trezen in se resno pogovorite najprej s fantom in nato s tastom. Fanta po eni strani razumem, po drugi pa se bojim, da se ne zaveda v kako hudih težavah je njegov oče. Poiščite kako knjigo o odvisnosti in naj jo prebere. Šele, ko bo sam osveščen se bo lahko pogovoril z očetom.

Najprej se vam zahvaljujem za vaša mnenja. Sama sem prebrala že kar nekaj knjig o alkoholizmu, fant pa je šele sedaj začel “nekaj malega” prebirat. Občutek imam, da si zatiska oči in da sam sebe prepričuje, da je vse vredu. In najde tisoč izgovorov, da se mu nebi bilo potrebno soočit s situacijo. Z očetom pa ravna kot v rokavicah. Namesto odločnosti je prijazen, previden, ubogljiv, se izogiba vsakršnemu pogovoru o alkoholu. Verjamem, da mu je hudo in da ima očeta rad, pa kljub temu težko razumem. Hudo mi je, ko vidim, kako oče manipulira z njim in hudo mi je, ko gledam fanta, kako zmeraj “podleže” in očetu ugodi. S fantom si drugače urejava hišo, kjer naj bi skupaj živela, pa vendar se mi zdi iz dneva v dan slaba odločitev, ker je preblizu očetovega doma in ne bo nikoli miru.

Lep pozdrav!

Zelo Vas razumem v vaši stiski. Glede na dejstva, ki ste mi jih povedali moram reči, da je fantov oče že dodobra zabredel in je brez vsakih olepšav težek alkoholik.
Pravite, da fantov oče ne sprejema misli na zdravljenje. Če malo bolj pomislimo kateri alkoholik pa sploh sam od sebe sprejema zdravljenje. Odgovor je preprost skoraj nobeden. Alkoholik začne razmišljati o spremembi svojega življenja šele takrat, ko se mu začnejo podirati stvari okoli njega. To pomeni, da ga zapusti žena, izgubi zaupanje sorodnikov, se mu pojavijo zdravstvene težave in tako dalje.
V Vašem primeru zelo težko govorim kako naprej delovati saj ne poznam podrobnejših okoliščin. Zanima me predvsem koliko je oče star? Ali je zaposlen? Kdo še živi z njim? Kje živi?
Predlagam Vam, da naj se fant odloči kaj bo. Če misli vzdrževati njegov alkoholizem potem je odgovor 1,5 l vina na dan. Če pa hoče, da bi oče prenehal piti pa je potrebno očeta pripraviti na zdravljenje ali pa mu omejiti pitje na ničlo. Na kakšen način to storiti pa bi Vam lahko pomagal, če bi imel na razpolago več podatkov.

Zavod Pelikan - Karitas Celodnevni pripravljalni center Cesta na Polževo 4 1294 Višnja gora TEL.: 051 339 725 E-MAIL: [email protected] SPLET: www.pelikan.karitas.si

Hvala za odgovor. Oče je star 57 let, živi v lastni hiši, sicer še skupaj z ženo, čeprav na njo ni moč računati. Drugače pa je že v pokoju, tako, da tudi ni nekih prijateljev ali sodelavcev. Ima dva sinova, starejši si je uredil življenje daleč vstran in tako ostane moj fant, ki pa biva v neposredni bližini. In kolikor je mogoče “nadzoruje” očeta.

Lep pozdrav!
Oče je že precej v letih zato je zelo težko računati z njim, da bi spremenil svoje zakoreninjeno mišljenje in način življenja. Kot pravi sin o zdravljenju oče ne razmišlja, saj si niti ne priznava da je alkoholik.
Na dejstva, ki ste mi jih ospisali obstaja samo ena delna rešitev problema. Na to, da bi oče spremenil svoje mišljenje ne moremo računati edino kar Vam ostane je to, da mu čimbolj omejite njegovo pitje. Poskusite v to vključiti tudi njegovo ženo.
Pitje mu lahko omejite na način, da ne pridelujete več vina, saj prinaša več škode kakor koristi.
Posvetujte se z njegovim osebnim zdravnikom in naj mu tudi on pove kako je z njegovim zdravjem (telesnim in duševnim), če bo nadaljeval pitje. Pogovorite se s človekom, ki ga oče spoštuje (duhovnik, zdravnik, sorodnik, prijatelj) in naj mu še on pove svoje mnenje. Pospravite vse alkoholne pijače v hiši. Pogovorite s s prodajalci v trgovini naj mu ne prodajajo alkohola.
Poskusite biti čimbolj temeljiti in odločni kajti 1,5 l vina na dan ni rešitev.
Želim Vam veliko uspeha!

Zavod Pelikan - Karitas Celodnevni pripravljalni center Cesta na Polževo 4 1294 Višnja gora TEL.: 051 339 725 E-MAIL: [email protected] SPLET: www.pelikan.karitas.si

New Report

Close