Najdi forum

ne najdem razloga

Pozdravljeni, prebiram vse poste in premišljujem, kako naj zastavim svoje vprašanje, opišem stahove, dvome ,…
Živim z možem, ki ima po mojem mnenju probleme z alkoholom. Zaenkrat je zadeva obvladljiva, saj se le redkokdaj resno napije (pogosteje seveda ob praznikih, na počitnicah s prijatelji ipd) vendar pa moj resen strah izvira iz dejstva, da večino svojih problemov, težav, stisk rešuje z alkoholom. Sam se problema zaveda, zato zaenkrat zadevo obvladuje, spije samo dva tri piva, malo več vina. Vendar pa sama niti ne vem, ker sem že večkrat naletela na prazne steklenice alkohola (npr. ruma za pecivo, pa kakšno žganje, ki ga dobiva za darilo,…) Ko sva se spoznala, je pil mnogo, mnogo več pil, vendar se mi zdi, da je bil vesel nekoga, ki mu bo pokazal pot iz težav in se je resno lotil urejanja zadev v življenju in sem spada tudi omejeno pitje. Naj omenim še to, da je njegov oče alkoholik, ki sicer veliko dela in skrbi za vse zadeva doma, ni naporen za družino in v tem pogledu problematičen. Sama sem odraščala v urejeni družini, kjer je moja mami izratzito proti alkoholno usmerjena (ker ji je o tudi poklic), vendar pa v zadnjih letih opažam, da ima tudi moj oče resne probleme z alkoholom, čeprav prav tako živi urejeno družinsko življenje. Alkoholik v najslabšem pomenu besede je bil tudi očetov oče (moj). Skratka vzorci se ponavljajo iz družine v družino.

Možu poskušam dopovedati, da se problemi rešujejo drugače in da zadeve niso nikoli tako hude kot na začetku izgledajo. Vse razume, z vsem se strinja, še vedno pa na začetku reagira tako, da poveča dozo alkohola. Včasih samo za en dan, drugič več dni zapored, potem pa se počasi loti reševanja problemov.
Pomemben podatek se mi zdi, da nima zelo resnih problemov (po moje), imava urejeno življenje, sicer napeto, ker imava svoje podjetje, ki nama vzame ves čas pa tudi energijo, da sva finančno dobro preskrbljena, otrok pa zaenkrat ne moreva imeti in se zdraviva na GK oz. sva v postopku IUI.

Vem, da v principu alkoholizem izvira iz nečesa, za kar sama ne vem, kaj to je. On ne zna ali noče povedati, kje je pravi vzrok, za posvetovanje meni, da ni potrebno.

Večina ljudi na njegove težave še pozorna ne bi bila (po mojih izkušnjah), ker pa sem se celo otroštvo in adolescenco ukvarjala preko maminega poklica z alkoholiki in socialnimi problemi, sem nekako preobčutljiva na to temo. Kljub temu, da se zavedam tega, menim, da je moj mož psihično odvisen od alkohola, saj včasih lahko zdrži tudi več mesecev brez ene same kaplje.
Velikokrat za pivo, ki ga spije po službi in od katerega ni pijan, na moje prigovarjanje da ni potrebno, pravi, da mu paše.

Vsak odgovor, ki mi bo pomagal k rešitvi, bo zelo dobrodošel.

Pozdravljena Sabina!

Za začetek preberi še enkrat svoje pismo in boš ugotovila, da so to resni problemi. Možu daj priložnost, da sam pove kaj ga muči. Preden opravita IVI bi bilo dobro, da obiščeta kakšnega terapevta ali se udeležita sestanka anonimnih alkoholikov. Šele takrat, ko bosta vse “prebelila” se odločita za otroka.

Zgleda, da se vaše življenje kar vrti okrog tega alkoholizma. Kako bi vaše življenje kot celota izgledalo, če alkohola ne bi bilo? Kaj bi počela vaša mama? V čem bi bil tedaj vajin odnos drugačen? Kako bi zgledal vaš odnos z očetom? Dedkom? Kako bi zgledal odnos med vašim možem in njegovim očetom?

Ne vem, kaj alkoholizem na eni strani in tako zelo intenzivno ukvarjanje z alkoholizmom na drugi strani obljublja vam in vašim družinskim članom. A sploh vemo, kako vzpostaviti stik z bližnjo osebo, ne da bi bil posredi alkoholizem? Na vsakem koraku je. Že od malih nog in to pri obeh – čeprav v dveh različnih oblikah. Kaj je v ozadju? Kaj hoče alkoholizem prikriti, nadomestiti, napolniti? Verjetno vam zdaj postavljam kar malo preveč provokativna vprašanja. Alkoholizem ima neko vlogo v vaši družini in fino bi bilo odkriti, v čem je ta njegova vloga.

V ozadju vsake odvisnosti je neka naravna želja oziroma potreba – običajno ne vemo, kakšna. Vsaj na začetku ne. Toda zelo pomembno je, da to željo odkrijemo (kljub temu, da se nam zelo izmika). Lahko sicer rečemo alkoholu ne in preprečimo vsak nadaljnji stik z njim. Toda če ne odkrijemo želje ali potrebe, ki jo je nekdo s pomočjo alkohola hotel izpolniti oziroma zadovoljiti, ne bomo rešili ničesar. Potrebno je, da ugotovimo, kaj je tisto, kar zares hočemo in kaj si zares želimo (pa to ni zgolj neka težnja po užitku in sprostitvi; gre za nekaj globljega). To je najtežji del poti pri reševanju problema kakršnekoli odvisnosti in hkrati zelo pomemben. Vse drugo gre potem lažje.

Ko sta začela vašo skupno pot, je vaš mož začel resno urejati svoje življenje. To se mi zdi zelo dobro izhodišče za vajin pogovor. Poskusita se v vajinih pogoovrih vrniti v tisto obdobje. Kako je bilo takrat? Kaj vas je na njem pritegnilo? Zaradi česa ste se zaljubili vanj? Izpolnitev kakšnih obljub ste videli v njem? Kaj na vas je pritegnilo njega? Zaradi česa se je on zaljubil v vas? Izpolnitev kakšnih obljub je on videl v vas? Verjetno mu je upanje na izpolnitev teh obljub dalo moč, da začne resno urejati svoje življenje. Kaj je danes s temi obljubami? Kje se je zalomilo, da kar ne morejo biti izpolnjene? Da kar zmanjkuje tega upanja? Poskusita znova. Tam so še bile želje. Tam je bil nek stik, ki je potem kar nehal biti… Vrnita se k stvarem, ki so se že na začetku zalomile. Je morda bolečina ob tem, ko ni otrok, povezana s temi obljubami? Ne vem. Poskusita poiskati bolečino, ki je vajinemu upanju spodkopala tla pod nogami. Razmislita, ali bi lahko danes ravnala drugače. Ker lahko ravnata drugače!

Pozdravljena Sabina
kako bi se ti zdelo, da bi se o teh rečeh pogovarjala med sebi enakimi? Takimi, ki so to preživljali ali preživljamo? Če te zanima se oglasi v skupini Al-Anon. Inf. dobiš na avtomatskem odzivniku 01/432 30 01. Mogoče bi te zanimalo kaj o alkoholizmu piše na http://aa-drustvo.si?
Dobrodošla! Star družinski vzorec lahko pretrgaš TI – pot nilahka a jo je vredno hoditi. Meni je program, ki mu v skupini sledim/o pomagal, do izboljšanja duhovnega stanja. Skrbi, ki si jih nalagamo na pleča, in rešitve ki niso naši moči nam jemljejo energijo
Bog nakloni mi
…spokojnost, da sprejmem česar ne morem spremeniti….
…..pogum, da spremenim, kar morem…..
…..in modrost, da sprevidim razliko…….
Pridi in poglej – veseli te bomo

New Report

Close