Najdi forum

Pozdravljeni,

No letošnje leto mi je Miklavž prinesel čudno darilo. Partnerka je odšla z nekaj prijateljicami na pijačo z moškimi iz mladosti. Ta pijača je trajala od šestih zvečer do druge ure zjutraj. No ja, če ne bi ob prihodu domov zaznal močnega moškega parfuma. Samo objela sva se je bil odgovor.
Da bo pisanje imelo rep in glavo, star sem triinšestdeset, partnerka šestinpetdeset. Pred desetimi leti sva se ločila.Razlog je bil moje nestrinjanje z njenimi vsakodnevnimi izhodi od doma. Po približno pol leta sem vložil ločitev. Premoženje sva razdelila pol/pol, hišo dala v prodajo.
Ja tukaj so pa otroci. Eden se je na socialni odločil za nadaljno življenje z menoj, drugi pa na sodišču-bil je polnoleten,vendar študent.
Žena je bila seveda nad odločitvijo otrok presenečena,vključno z njeno žlahto.Že po nekaj dneh je predlagala, da se ne razidemo in ostanemo kot družina skupaj. To je bil tudi moj interes, saj mi je urejena družina na prvem mestu.Nikdar pa nisem zvedel, kaj se je v tistem pol leta dogajalo z njo. Vso bolečino sem ščasoma uspel nekako preboleti.Kako to boli, to ne more vedeti nihče, ki tega ni okusil. Tudi moške.
Danes sem postavljen pred-ne vem kaj. Spanca ni, zaupanja ni,samo grize in grize v glavi. In to v času, ko se bližajo prazniki, ko si bomo želeli vse lepo.
Pa naj mi kdo napiše nasvet, mnenje. lp

Jaz bi ti na kratko napisala samo to, da resnice, kaj se je zgodilo ali ne, ti ne more povedati nihče tukaj, niti terapevt. To boš moral odkriti sam skozi strpen in iskren, predvsem pa ljubeč pogovor s svojo ženo. Verjetno nikoli nista prav globoko predelala težav oz. vzrokov za skorajšnjo ločitev in tudi razlog, da je ostala samo zaradi otrok, ni ravno obetaven. Bolj kot to, ali se je z nekom nedolžno objela ali kaj več, je pomembno vse ostalo, bi laično rekla. Predvsem pa vedno znova ugotavljamo, da se ljudje med seboj premalo pogovarjate. Če ponoči ne spiš, bi se lahko že x krat z ženo pogovoril o tem.

Spoštovani,

Najprej teoretični okvir. Za kvalitetno partnerstvo je nujno, da sta si partnerja blizu. Pri čemer beseda bližina ni samo romantični pojem, ampak opisuje psihološke mehanizme, na podlagi katerih se dve osebi počutita blizu. Ta emocionalna bližina je mogoča samo, če si partnerja zaupata. Zaupata pa si lahko samo, če sta iskrena drug do drugega. Skratka če ni iskrenosti, ni zaupanja, ni bližine in ni kvalitetnega partnerstva. Iskrenost definira bližino.

Iz vašega zapisa je videti dve stvari:
– da teh osnovnih komponent partnerstva nista zgradila. Oziroma vsaj zadnjih 10 let vi tega zaupanja niste imeli.
– da ste na psihološkem nivoju ženi sporočili, da je njeno vedenje za vas sprejemljivo. Ne, da ste nad vedenjem navdušeni, ampak da ste pa pod določenimi pogoji vendarle pripravljeni marsikaj pogoltnit. Kar si pa psiha na drugi strani zlahka intepretira kot – ‘evo super, šlo je skozi, lahko probam spet’

To ste ženi sporočili s tem, ker ste pristali na nadaljevanje zveze, čeprav za to niso bili izpolnjeni pogoji, ki jih mora izpolniti partner, ki s svojim vedenjem tako omaje zaupanje kot ga je vaša žena. Ko eden od partnerjev naredi to, kar je vaša žena takrat ali danes, je kvalitetno vezo mogoče nadaljevati samo pod naslednjimi pogoji:
– da partner do zadnje pikice iskreno pojasni kaj je naredil
– da sprejme odgovornost, da je to on naredil in ne da ‘se je zgodilo’
– da nedvoumno pokaže, da mu je globoko in iskreno žal
– da poudari, da ima partnerja rad in mu ga je zelo mar ter
– da iskreno in nedvoumno zagotovi, da tega ne bo naredil nikoli več

Samo pod temi pogoji je mogoče spet zgraditi zaupanje, bližino in vse ostalo. Če prevarani partner vezo nadaljuje kljub neizpolnjenim pogojem, to smatramo kot naivno vedenje oziroma potem raziskujemo katere notranje razloge ima prevarani partner, da tolerira tako sumljivo vedenje. Včasih ostane zaradi otrok, včasih zaradi strahov pred osamljenostjo ali pa se ne počuti dovolj dobrega, da bi si zaslužil zaupanja vrednega partnerja. Ali pa doživljajo ločitev kot osebni poraz. Skratka, razlogi so lahko različni.

So pa to strašno težke odločitve in vam čestitam za pogum, da ste izpeljali ločitev takrat 10 let nazaj. Res je pa tudi, da ima vsaka medalja dve plati. Če je za vaju sprejemljivo, obiščita partnerskega terapevta. Sigurno ima tudi žena svojo plat zgodbe.

Lep pozdrav,
Uroš Drčić

*** mag. Uroš Drčić, transakcijski analitik - psihoterapevt *** m: 031 336 452 *** e: [email protected] url: revitacenter.si

Oh kako te razumem avtor, mene po dveh letih še vedno tako boli, da ni za povedat!

Hvala

New Report

Close