Najdi forum

Prekomerno hujšanje partnerice

Pozdravljeni.
Sem 29 let star moški, ki je v vezi s partnerico preko 5 let. Partnerica je stara 26 let. Drugo leto imava v načrtu tudi poroko, trenutno sva še brez otrok.
Imam velik problem v razmerju, saj se moja partnerica nenormalno poslužuje hujšanja. Začela je pred približno dvema letoma. Morda je imela kakšen kilogram preveč, ampak me to nikoli ni motilo. V zadnjih dveh letih je shujšala približno 20 kilogramov, trenutno ima okrog 50 kilogramov in 170cm višine. Večkrat sem ji že dejal, da bi se to hujšanje moralo počasi ustaviti, ampak je prav obsedena s tem in me sploh ne posluša. Vsak dan preteče vsaj 15 kilometrov in zaužije zgolj kakšne solate. Meso je enkrat na teden, zato tudi kosila več ne kuha. V službi je od 7.30 do 14.00, jaz pa delam izmensko delo. Ko skuham kaj sam, tega sploh noče jesti, češ da ima preveč kalorij. Ko ima prosti čas, gre v sobo in telovadi – včasih tudi po 5,6 ur. Žal vse vpliva tudi na najine odnose, saj so se v tem času kar poslabšali – posteljne dejavnosti so iz 5x na teden prešle na 2-3x na mesec, povečalo se je samo število prepirov. Sedaj je prišla na idejo, da bi si ponovno uredila prsi. Prsi že ima povečane, ampak so se zaradi hujšanja malo povesile – zdaj izgledajo bolj umetno okroglo, okej, saj me ne moti, ampak spet bo šla gora denarja. Za vse praške za te napitke mesečno dava preko 300€. Samo za praške. Kje je še vsa BIO in EKO zelenjava in izotonični napitki in še in še. Sploh več ne vem kaj še naj napišem, ker sem res obupan, prosim za pomoč, je že kdo bil v podobni situaciji? Kaj storiti?

Spoštovani,

Kar opisujete, so značilni znaki ortoreksije. Kot partner boste lažje sprejemali odločitve in partnerki pomagali, če boste razumeli kaj se skriva v ozadju partnerkinih težav. Gre za težavo, s kateri si lahko oseba resno ogrozi zdravje. Vprašanje pa je v kateri točki oseba sama prepozna svoje vedenje kot težavo. Običajno je to šele, ko je stanje že resno in se osnovni težavi (prehrana in vadba) pridružijo še druge (depresivnost, socialni umik, fizično zdravje, …). Ko oseba svoje vedenje prepozna kot težavo, je najbolj učinkovito zdravljenje s psihoterapijo. Zdravljenje je lahko dolgotrajno. Oseba tekom terapije spreminja globoko zakoreninjena prepričanja, zaradi katerih se do sebe vede destruktivno. Zgodbe vaše partnerke seveda ne poznam, lahko pa na grobo orišem kakšna so pogosto ta prepričanja.

Oseba globoko v sebi verjame, da ni vredna ljubezni in da živi nesrečno življenje. Verjame, da če bo pa ful lepa, bo od nekje prišel popoln princ (lep, bogat, pameten) in jo bo osrečil. Ker v naši kulturi veljajo suhice za lepotni ideal, se trudi doseči ta iracionalni cilj. Do takrat pa bo živela nesrečno življenje. In tudi, če jo ima trenutni partner rad, si ona to razlaga drugače. Tudi če bi ji partner rekel, da je lepa, bo sama še naprej verjela, da je grda. Rekla si bo recimo, da ji partner to govori samo, da bi jo potolažil. Verjame, da ko bo partner spoznal, kakšna je v resnici (ničvredna), jo bo zavrgel. Zato se počuti pod stalnim pritiskom, da bi bila popolna. Verjame, da ko bo pa popolna, bo šla pa ven v javnost in bodo fantje kar stali v vrsti in ji izkazovali naklonjenost. Ona kontrolira hrano, zato vedno bolj hujša in se posledično vedno slabše počuti – bolj ko stiska kontrolo, bolj se krepijo strahovi, tesnoba itd. To je potem negativna spirala navzdol, ki se lahko konča tudi tragično.

Ko oseba sprejme, da ima težavo, gre na psihoterapijo. Cilj terapije je, da klient sebe sprejme. Da spozna svoja iracionalna prepričanja in spozna, da je vredna oseba taka kot je. Oseba na terapiji razkrije česa pri sebi ne sprejema. Potem skupaj s terapevtom spoznavata kaj na osebi v resnici ni grdo. Če kateri del telesa ni lep, pa se oseba nauči to sprejeti.

V branje priporočam še tale članek:
https://www.psihoterapija-ordinacija.si/uploads/clanki/poljudni/13_06JanaOrtoreksija.pdf

Lep pozdrav,
Uroš Drčić

*** mag. Uroš Drčić, transakcijski analitik - psihoterapevt *** m: 031 336 452 *** e: [email protected] url: revitacenter.si

New Report

Close