Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Partnerska in družinska posvetovalnica Sam proti tistim ki bi morali prvi branit

Sam proti tistim ki bi morali prvi branit

Pozdravljenji
Preden začnem o težavi naj opišem malo vse skupaj.
1. Sem samostojna močna ženska, za mano je turbolentna preteklost ki izhaja že od otroštva, življenje me je že takoj postavilo na noge vse samo zato ker sem se odločila branit in povzdigovat tiste majn srečne od mene, to da sem krivdo prevzemala nase da sem jih zaščitila je name pred starši in družino vrglo črno luč saj so napake drugih bile grde ampak sem se vedno borila, obožujem motivirat in pomagat ljudem in se zavedam da vse kar se mi je zgodilo je imelo razlog da sem danes to kar sem ker z vsako rano ki sem jo prejela sem nekoga resila..ljudje iz vseh koncev se pojavljajo in me prosijo za pomoč in nasvete, celo psihologi na šolah in naprej kamor sem bila poslana so občudovali moje znanje, intuicijo in sočutje do sočloveka, kar me je motiviralo da sem se bol sledila svojemu srcu, pustila sem solo vec kot enkrat bila v tujini
prostovoljno kjer sem delala z ljudmi vec let, tisti ki me pozna me obcuduje tisti ki si neupa pa nori proti meni.. ampak vse to ni bilo nikoli problematično zame..nerazgledani ljudje se bojijo tistega česar ne znajo in ne dojemajo..
2.spoznala sem fanta s katerim sva se zelo povezala (imam magnet da nase privlecem ljudi katerim v oceh vidim trplenje) Ta fant prihaja iz družine kjer je oče hladen in manipulativen, ter nasilen (prihaja iz družine kjer je oče pil, ni šel po njegovih stopinjah a ga je oboževal in je po njegovi smrti prekinil stike z mamo in bratom sestro ter ostalimi sorodniki) mati je naivna ženska, zanosila v najstniških letih da mu nebi zbežala, kadilka haša a ji je mož kmalu to prepovedal, po prvem otroku sta dobila še enga otroka s posebnimi potrebami za njih se je življenje tam končalo, do tega fanta je oče bil zelo strog in hladen ter držal distanco (fant pravi da ga ni bilo ob njemu oz da se ni zanimal ali ukvarjal z njim) mama pa je prostaška in je vse dovolila skrivala stvari pred možem itd. Bolanega otroka sta omejila ces ta je prizadet in se danes tako ravnata z njim tudi ce je za te otroke znacilno da lahko z primernim ravnajnjem razvijejo svoje sposobnosti tudi do skorajsnje normale.
3.pri tej druzini sta sola in delo na prvem mestu zato če je zelel karkoli imet si je moral sam zasluzit, v solo ni smel v drugo mesto v tem mestu pa ni imel željene izbire. Kolcal je srednjo naprej je proval vec faksov a se tam ni nasel (preden je mene spoznal)
4. Njegova starsa sta znana da sta groba do njegovih punc da nobena za njih ni dovolj dobra (razen tista ki ga je prevarala in bila zagledana v oceta) vedno sta se trudila sabotirat njegove zveze. Zato se je za 4leta preselil k punci katera ga je tudi varala vsak vikend ampak je bil pripravljen to požret raje kot se vrnit k staršem. Njegova mama zelo rada opravlja in dela na velikem javnem mestu kjer je ogromno zaposlenih ima tudi navado lagat zato si morete predstavljat kako letijo govorice ko se katera od njegovi punc pojavi tam, kaj sele ce ji priskrbi službo tam..no to punco so toliko pritiskali da je imela celo prometno nesreco..
5.in tu nastopim jaz..prva polovica leta gre mimo dokaj neprijetno..sem zelo sproscena odprta oseba ampak pri njim se nikakor nisem pocutila dobro, kot da bi me nekaj svarilo pred tem kar prihaja, nonstop lazen nasmeh in izprasevanje pa nobenih odgovorov in tudi zanimanja za to kar sem govorila, razen ko je slo za kasne tezave. Sprva sva zivela pri meni potem si je mama dobila fanta in se preselila k njemu sama v ogromni hisi nisva zmogla z racuni zato sva iskala stanovanje zacastno sva sla k so vstrajali pri temu, tudi placevala sva jim polovicko za poloznice, vsak dan pomagala pri hisnih opravilih, se druzila z njima pazila na bolanega otroka ceprav ko je bil zmano sta ga vedno kregala naj gre stran in podobno (zelo sem imela rada tega otroka, pa tudi izkusnje sem imela s takimi otroci)
No iz dneva v dan bol napeto je bilo
6.po tem so sledili trije dnevi ko je mati bola v sluzbi, popoldne zjutaj sem ji pomagala pri hisnih opravilih fant je bil na tečaju in potem sem odšla v službo do večera, ona je prišla še kasneje, skoraj nič nisem videla nobenega od njih ampak zadnje tri dni je bilo veliko napetosti in tišine nakar me kliče fant da gremo od tam da nemisli več tega prenašat potem me kliče tašča da sta se sprrlaz. Očetom, po službi je prišel fant po mene in me odpeljal pred njegov dom ter mi rekel naj grem po svoj prenosnik ter njegovo delavno obleko, šla sem gor prijazno pozdravila brez odziva sem odšla v sobo in pospravljala prenosnik ter obleke v torbo, nakar je prišel oče v sobo in me začel zmerjat pred sabo pa je postavil otroka tako da nisem morala stran, iz zmerjanja je prišlo do groženj nato se je obrnil in šel jaz pa sem se napotila iz stanovanja nakar je pritekel za mano da mu dam ključe seveda sem imela fantove kljuce z vsemi sluzbenimi gor in sem rekla da nemorem in odšla proti dvigalu nakar me je zagrabil na vso silo kjer sem prejela udarec v vrat za kar več dni trpela bolečine, zvlekel me je na silo v stanovanje in mi iztrgal fantove ključe iz rok vse to pred prestrašenim otrokom.
7. Prišla sem v avto šokirana od videnega fantu sem rekla da je potrebno razčistit o tem s starši seveda mu nisem omenila dogodka ker nisem želela dodatnega kreganja med njimi..tašči sem povedala za dogodek in da ne nameravam tega povedat fantu, pisala sem ji naj mi pomaga da rešimo to situacijo med njima..
8.naslednji dan zvečer pride fant iz službe redko beseden mi poda telefon kjer ima cel kup sporočil od staršev kjer pišeta grozne stvari o meni celo lažne pa daga imata rada in da sta tam za njega da mu bosta pomagala da naj ne naseda mojim lažem in take zato sem mu povedala vse kar se je zgodilo kar je on njim povedal in so seveda zanikali ter rekli da naj vidi da sta imela prav da lažem in ga vrtim okoli prsta..ko sem rekla da se gremo pogovorit osebno da razčistimo te laži pa nista žela
9 po določenem času sem ga spodbujala da si zaradi drugega otrok naveze sti z njimi in ga je jaz pa nisem z njimi bila v kontaktu, nekega dne jih je nekam peljal z avtom in ko sem z tem avtom jaz sla v sluzbo sem nasla nek telefon ker nisem vedela čigav je sem vtipkala svojo številko in ugotovila da je shranjena pod pras#ca kar je spet prpeljalo do neke distance do dne ko sem zanosila
10. Ker sem si želela z prihodom otroka mirno okolje sem vse požrla in delila novico z njimi bili so ‘srečni’ celo nosečnost so me kritizirali mi namenona govorili da bo nasprotnega spola kot so nam ugotovili na več pregledih..
11otrok se rodi bolan prepeljan v lj daleč stran od mene fant gre vsak dan k njemu z mojo mamo en dan gre z njegovo pa že izsili sestram da ga pestvuje pa je otrok v karebteni kjer je nujna zahteva stroge higijene.
11otrok potrebuje posebno sterilnost doma prepovedani obiski, pridejo ne upoštevajo navodil da ni obiskov, da se je potrebno slečt in razkužit pred vstopom v hišo,oni pa še kašljajo brez roke v otroka
12otrok ima probleme s kožo in alergije ponujajo mu stvari ki jih strogo nesme, nosijo cene šampone ko vejo da imamo tocno predpisano kaj lahko, kupujejo stvari ki namenoma kar ne potrebujemo, oblačila za nasproten spol in sprašujejo za slikce v njih
13 otrok skoraj umre doživi konpliciran poseg, oni se obnašajo kot da ni to nič takega
(Vedno vse kar se nam zgodi je kaj mi vemo, to ni nic takeg, naše besede ne obstajajo)
14premestimo otrokovo zdravljenje na drugo metodo ker je prejšnja škodila in vsepovprek govorijo da sva malomarna (dobro da sva to metodo izbrala in rešila otroka še ene hude stvari)
15 vse to smo provali na lepo rešit, požli marsi kaj a je šlo le na slabše
16. Po mesecu dežja je posijalo sonce in končno sem peljala lahko otroka venz vozičkom ker smo bili v ližini doma sem predlagala fantu naj jih pokliče če se nam pridružijo na sprehod, pa reče da nima časa nekaj se zgovarja na njenega bolanega otroka a jo fant dobi na laži pa potem reče naj pridemo k njim seveda rečemo da smo prišli na sonce da nismo v stanovanju celi čas in reče ok da pridejo in se poslovimo a ne en ne drug ne prekineta klica in ker je fant imel na zvočniku ker je jedel se sliši kako začne sodelavki ‘pi#ka ji materna ku#bi ko more se sprehajat in potem je fant v šoku prekinil klic..šele takrat po tolkih letih je videl da sem imela prav glede njih čeprav nisem nikoli grdo govorila njemu pač sva razglabljala a ne na grd način.. in so se spet začele kuhat stvari to je privedlo velike bolečine in prepire v naše življenje ker se fant ni postavil za nas veliko svapredelavala vse no ko se je vse poleglo z njimi in so silili v njega pri nama je bilo pa napeto ker se je moje zdravje začelo slabšat smo se dogovorili da si vzameva teden fraj da imava za premislit vse kako in kaj pa nabrat nove moči, ta teden fraj sem jaz bila zelo zasedena z otrokim in vsemi opravili za katere sem bila sama (je malo bolj zapleteno ker otrok zaradi zdravniskih travm ni rad sam in je potrebno vse delo delat ko spi) fant je bil 2dni s starši in osto s prijatelji komaj da je enkrat poklical en dan celo se je jezil ker pač sem vsak večer ga poklicala da ga otrok pred spanjem sliši tako da naslednjega dne nisem klicala on pa tudi ne..no tiste dva dni so mu njegovi punili glavo da sem ku#ba da naj pobere otroka in pride k njim in take..js za svojega otroka dam življenje še v varstvo ga nobenemu ne puščam zaradi vsega kar je doživel ter zdravja seveda razen nujnih izjem ko morem k zdravniku in nesme zraven takrat je pri mami v varstvu.
Po tem pa so bile samo še grožnje od nje na facebook sem prejemala en kup grožen in žalitev in blokirala tudi njih pa šekar prejemam grožnje in žalitve kar tako naprej moj fant pa lepa sporočilca ko ga vabijo na večerjo it.. nekaj ljudi mi je svetovalo da prekinem stike da to je že škodljivo za otroka kar je bilo tudi naše mnenje..vse to nam je uničilo odnos, trenutek šibkosti naju je ločil in ne najdeva skupne točke..če so nas prej občudovali kot par in nam zavidali ljuvezen bi zdaj bili presenečeni če bi vedeli kakšno je stanje ..ko fant je prizadet od družine ib razočaran, jaz sm v skrbeh za fanta , za otoka najbol, pa zelo pod stresom zaradi teh groženj, začelo se mi je že nihanje z zdravjem in bolezni povzročene od stresa, izguba spomina, nespečnost bolečine itd.. zato sem začela ukrepat, obiskala zdravnika kjer smo našli že kako začet zdravljenje, zdaj me pa zanima kako obnovit zvezo da smo lahko družina spet, ter kako se uradno zaščitit pred temi ljudmi, kam se obrnit za prepoved približevanja in kako preprečit grožnje ter ogrožanje otroka. Se opravičujem za tako dolgo napisano ampak vem da tudi to je premalo za vedet podromno kako, ter za slovnične napake ki jih je ogromno ker mi tipkovnica ne dela prav.. za kakršen koli nasvet sem vam hvaležna, lp Lana

Spoštovani,

najprej ključna informacija, ki vam morda pride prav, o brezplačnih pravnih nasvetih po vsej Sloveniji: http://www.odv-zb.si/predstavitev/dan-odvetniske-pravne-pomoci-pro-bono

Zdaj pa naj se vrnem nekoliko nazaj v preteklost. Vedno ste se doživljali kot močno žensko, zlasti močno v pomoči drugim. To je bil vaš način, kako ste osmislili lastno trpljenje, lastne rane, kot pravite, krivice, ki so bile prizadejane vam. To je zelo močna obramba pred bolečino. Vendar ima kot vse obrambe samo določen »rok trajanja«. Življenje nam prej ali slej izstavi račun, če nismo dovolj poskrbeli NAJPREJ ZASE. Morda to o »izstavljanju računa« zveni krivično; začetek te poti, ko začnemo resnično reševati sebe (= svoj otroški jaz, ki se takrat ni znal braniti, zdaj pa se simbolno mi lahko postavimo zanj, ko se v realnem življenju postavimo zase), je navadno poln zmede, naporen, včasih se nam zdi, da smo čisto brez usmeritve. V resnici pa je to začetek reševanja ključnih problemov, celjenja ran, ki doslej niso utegnile priti na vrsto, ker smo bili – da bi potlačili lastno bolečino – preveč zaposleni z reševanjem nesrečnejših od sebe.

Vam se je zgodila še otrokova zdravstvena občutljivost, zaradi katere ste še toliko bolj angažirani in vam je toliko pomembneje, da si uredite življenje. Dobro se zavedate, da bi vas pri pomoči drugim ljudem lahko nadomestil kdo drug, temu otroku pa ste vendarle edina mama. In ker bi bili radi najboljša možna mama, ne gre drugače, kot da nadaljujete s krepko mero skrbi zase.

Poleg tega, kar že delate – kako naprej? Sami ste nakazali, koliko težav imate v odnosu s fantovimi starši in z njim samim – celo telesno nasilje ste doživeli, ki bi ga bilo treba prijaviti na policiji in Centru za socialno delo. To niso nedolžne stvari in nobenega smisla nima, da želite še naprej posredovati med drugimi (in tretjimi) ljudmi, da bi imeli dobre odnose. Da povzamem: od zgodnjega otroštva ste nosili oklep moči in neranljivosti. Pomagal vam je preživeti – prepričana sem, da marsikaj zares hudega. Zdaj pa tega oklepa ne potrebujete več, ker vam bolj škodi kot ne. Zdaj je prišel čas, da si vi sami poiščete pomoč; da sprejmete dejstvo, da jo potrebujete, in da obstajajo ljudje, ki so vam pripravljeni pomagati, kot ste vi tolikokrat pomagali drugim. V tem ni nič nevarnega in tudi ni znamenje šibkosti, ampak kvečjemu premišljenosti in zrelosti. Dopustite si občutek, da se lahko na nekoga oprete in da vam ni treba za to, da ste kot človek pomembni in vredni, razen za otroka skrbeti za nikogar.

Kar pa zadeva vašega fanta – res je, ni imel lahkega otroštva. Vendar je zdaj odrasel in vi niste njegov nadomestni starš niti zaščitnica, saj to v odraslem partnerstvu tudi ne morete biti. Svoje travme lahko predela edino sam – oziroma v paru z vami, če se bosta odločila za partnersko ali skupinsko terapijo, ki vama jo toplo priporočam.

Lepo vas pozdravljam in vam želim, da se končno postavite ZASE.

Jana Lavtižar, spec. ZDT, zakonska in družinska terapevtka I [email protected] I 040/523-787 I www.janalavtizar.com

Fantov odnos s starši uničuje vajin odnos. Fant se mora odločiti kateri odnos mu je pomembnejši. Mora izbrati med starši ali družino (tabo in otrokom). Rešitev za obnoviti vajin odnos/družino je sledeč: Fant se mora ločiti od staršev. Mora omejiti stike z njimi. Ne pomeni, da mora povsem prekiniti stike, ampak se le videti/slišati s starši občasno, kajti iz napisanega je razvidno, da njegov odnos s starši uničuje vajin odnos … vajino družino.

Fant se mora odločiti kdo ga bolj potrebuje? Starši ali njegova družina (ti, otrok). Fant mora razmisliti koliko dobrega bo ustvaril, če se odloči za družino, in koliko, če se odloči za starše. Če je fant odrasel/zrel/osvobojen bolečin otroštva/preteklosti, se bo odločil za družino (ti, otrok), omejil bo stike s starši in jim postavil jasno mejo: “Če bo od staršev slišal govoriti grdo o njegovi punci, bo prekinil z njimi pogovor in odšel brez nobene razlage. Če se bo takšno vedenje ponavljalo, bo še bolj omejil stike z njimi. Če se bo takšno vedenje še naprej ponavljalo, bo povsem prekinil stike z njimi.” … kajti njegovi starši ga več ne potrebujejo in on njih ne potrebuje, saj so odrasli. Potrebuje ga vajin otrok, saj potrebuje očeta. Potrebuješ ga ti, da ti pomaga vzgojiti otroka. In potrebujeta ljudi okoli sebe, ki vam bodo pri temu stali ob strani in vama ne uničevali vajinega odnosa.

Torej, fant mora staršem postaviti mejo. Vprašanje je, če si on to želi. Zasigurno si bo želel, če je osvobojen vseh bolečin in traum iz svoje preteklosti. Če ni osvobojen vseh bolečin in traum iz preteklosti, obstaja verjetnost, da si tega ne bo želel. Upamo, da si bo želel.

Druga stvar. Ti se trudiš rešiti odnos med fantom in njegovimi starši ter med tabo in njegovimi starši. Trudiš se vzpostaviti funkcionalni odnos med vsemi udeleženci. Rada pomagaš … rada rešuješ … Razmisli o vsemu temu. Ne dovoli si, da ta močna želja po pomaganju/reševanju, uniči TEBE (in morebiti tudi otroka)! Prenehaj reševati. Če opaziš, da fant verjame lažem staršem in to ustvarja prepire med vama, se ne trudi to reševati, ampak fantu postavi jasno mejo in posledice kršitve meje: “Če se ne nehaš z mano kregati in se ne začneš z mano mirno pogovarjati, se ne bom s tabo pogovarjala naslednjih 60 minut in se bova o temu kasneje pogovorila na miren način.” Seveda moraš fantu na razumljiv in konkreten način razložiti kaj zate pomeni “miren način pogovora”, tako da on ve mejo/meje, ki mu jo/jih postavljaš. Če kasneje ponovno krši meje, mu postavi strožje posledice kršitev teh mej. Pač postavi se ZASE. Če so meje še naprej kršene, postavi fantu še strožje posledice: “Če boš še naprej kršil moje meje, se bova z otrokom odselila stran od tebe in ne bova se vrnila dokler ne nehaš vsaj 30 dni ne kršiti mojih mej”.

To je to. Postavi fantu meje in določi posledice kršitev mej.

Če mu je odnos s tabo pomembnejši kot odnos s starši, bo te meje upošteval. Če jih ne bo upošteval, so mu pomembnejši starši. V tem primeru pač fant ni dorasel imeti družino in ne preostane ti več nič drugega kot se odseliti in zaživeti življenje brez njega, kajti biti v odnosu z nekom, ki svojo družino postavlja na drugo mesto, medtem ko svoje starše na prvo, ne obrodi ničesar dobrega ZATE in niti za otroka. V tem primeru raje živita ločeno, ker bosta tako ustvarila več dobrega kot slabega za vse vas.

[email protected]

New Report

Close