Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Alergija Alergija na mačka pri dojenčku

Alergija na mačka pri dojenčku

Pozdravljeni.

Moj sedaj 5 mesečni otrok, je imel že kmalu po rojstvu rahlo suho kožo po ličkih. Pred dvema mesecema (vzporesno z vnetjem ušesa) pa so se mu zelo vnela lička. Živo rdeča, z zlatimi luskami, solzila in srbela. Ker se kar ni in ni izboljšalo, so ga poslali na testiranje. Pred tem, pa sem šla jaz po navodilih pediatrinje, na strogo diero brez jajc in mleka, saj ga izključno dojim. In res je bilo malo bolje, ter veliko slabše ko sem po pomoti pojedla maslo s kuhano zelenjavo. Vendar pa krvni testi niso pokazali alergije na mleko ali jajca. Ampak na E1 mačji epitel: 4,75 (III)… Mleko pa je bilo: <0,1 (0). Enako pod mejo so bila jajca, mačji epitel, pršice.
Povišani pa so še K – Eozinofilci – direktno: 390 10^3^ (22-300).
Sedaj me pa zanima ali ta izvid kaže hudo alergijo? Ali lahko otrok še vedno živi z mačko (če smo veliko bolj dosledni s čiščenjem) ali ne? Ali ta alergija lahko izzveni? Po besedah pediatra naj bi bil otrok še premlad za alergije na zunanje vplive in da je bolj verjetno, da je za atopični dermatitis kriva hrana. Ali to drži?
Alergologinja me je upozorila da so lahko lažno negativni izvidi. Ali so lahko tudi lažno pozitivni?

Zanima me kako hudo dejansko je in kako postopati dalje?
Ker se otrok vsak večer zelo praska in ne zaspi brez Fenistila, bom seveda naredila vse da mu umirim to trpljenje.

V družini pa drugače nismo nagnjeni k alergijam, zato je to zame popolnoma novo in nepričakovano.

Hvala za vaš odgovor.

Pozdravljeni,
Atopijski dermatitis je zelo pogosta težava dojenčkov. Kot kaže je pri vašem otroku le ta blag oz. vsaj zaenkrat ne zelo razširjen (le lička). Najpomembneje je, da čim prej pozdravite vnetje v koži, da se ne bo širilo, najbolje s kortikosteroidno kremo (npr. Locoidon, 2X dnevno 3 dni in nato 1X dnevno 3 dni). V kolikor je koža živo rdeča oz. rumenkasta (razrast bakterij) pa dodajete še antibiotično kremo (npr. Fucidin, 2X dnevno).
Res so otroci z atopijskim dermatitisom bolj nagnjeni k alergijam, vendar ne vsi. Diet ne bi svetovala. Raziskave so pokazale, da je smiselno otrokom z dermatitisom čimprej uvajati potencialno alergeno hrano (npr. jajca, arašidi), saj boste s tem zmanjšali možnost za razoj alergije na hrano. Po 4 mesecu tako lahko uvajate vso mešano hrano.
Pozitivni sIgE na mačjo dlako pomenijo, da je prisotna senzibilizacija. Vneta koža je bolj propustna, zato lahko alergeni iz okolja lažje prehajajo skozi njo (npr. pršica, živalska dlaka). Ni pa nujno, da se bo zaradi tega kasneje v življenju pojavila tudi slika alergije na mačjo dlako (težave s strani oči, nosu). Menim, da zaradi tega ni treba mačke odstraniti.
V kolikor se bo dermatitis širil oz. postal bolj trdovraten, svetujem napotitev k alergologu.

Anja Koren Jeverica, dr.med., spec. pediatrije in alergologije Pediatrična klinika v Ljubljani
Objava čaka odobritev

New Report

Close