Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje Ščitnica/psiha?

Ščitnica/psiha?

Lep pozdrav,

Stara sem 24 let. V času gimnazije je zdravnik opazil, da imam na otip in na videz malce povečano ščitnico, krvni rezultati (za ščitnico) so bili v zgornji meji normale. Zadnja leta me spremlja anksioznost, ki jo zdravnik pripisuje psihičnim težavam. Ker obstaja verjetnost, da sem malce depresivna sem čez mesec dni naročena pri psihiatru, do takrat pa po potrebi jemljem Lexaurin, ki pa mi ne pomaga, zato sem vse bolj prepričana, da je vzrok ščitnica. Moji simptomi: imam občutek kot, da me nekdo drži za vrat, imam cmok v grlu in malce sluzi se mi nabira, imam za moje razmere rekordno št. mozoljev na obrazu, srce mi razbija, ponoči se zbujam, potijo se mi roke, imam suho grlo, že samo vzpon po stopnicah povzroči, da se mi utrip precej poveča, počutim se nekoliko omotično, na trenutke imam občutek, kot da se mi bo zameglilo. Teža v vratu popusti le, če se uležem. Moje vprašanje je, če je možno, da je ščitnica tokrat “prestopila” normalo, nazadnje so mi jo preverili pred cca. 2 letoma, je smiselno pred obiskom psihiatra pregledati raven hormonov?
Pa še splošno me zanima, če je možno, da so ščit. hormoni vse življenje v zg. meji normale in se zadeve ne zdravi, ali jo enkrat “prestopijo” in je človek napoten k tirologu? Hvala!

Naj dodam še to, da se mi je tudi menstruacijski cikel nekoliko podaljšal, iz prej običajnih 28-30dni na cca. 40dni.

Spoštovani!

Glede na navedene težave najverjetneje ne gre za moteno delovanje ščitnice, ampak za anksiozno depresivno motnjo. Pred obiskom pri psihiatru vseeno priporočam določiti TSH, da se bo psihiater lažje odločil glede zdravljenja.
Vsekakor je možno ,da so ščitnični hormoni vse življenje v zgornjem območju normale. Ker gre za normalno delovanje ščitnice tudi zdravljenje ni potrebno.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Nisi napisala, koliko imas vrednost tsh?
Nekateri od simptomov so podobni kot pri obolenjih scitnice
in mozno je, da je tvoj tsh za tvoj metabolizem previsok (normalne
vrednosti so namrec dolocene statisticno). naceloma lahko tudi scitnica
vpliva na zivcni sistem in povzroca obcutek anksioznosti.
lp Lilija

Ne čakaj in si res čimprej zmeri TSH. Pred leti sem imela podobne probleme. Psiholog mi je rekel da sem v redu, da dobro razmišljam in da je to samo obdobje, svetoval pa mi je avtogeni trening, s katerim si zelo hitro umiriš srce in dihanje, ko te zagrabi panika. Tudi tebi ga svetujem. Ko gledam nazaj, ugotavljam, da me je večkrat ko sem bila hipo dajala anksioznost, postajala sem hipohonder, nisem hotela na noben hrib, ker se bo kaj zgodilo ali pa se mi bo spet začelo vrteti, srce razbijati…
Je pa dejstvo, da nekaterim mejne vrednosti ne predstavljajo problema, drugi pa so ob istih rezultatih čisto povoženi. Zato se opazuj, da boš ugotovila malenkosti, ki ti povedo, da ni vse v redu in boš suvereno prosila zdravnico za napotnico za TSH, ker boš vedela da imaš prav.

lp Tinoča

Meni so mejne vrednosti povzročale enake težave, tudi mene so hoteli prepričati, da potrebujem psihiatra in antidepresive. Pa so bili že po prvi tabletki vsi simptomi še intenzivnejši. Po dolgih mukah sem prišla do tirologa, kjer so mi določili protitelesca in potrdili diagnozo avtoimuno vnetje ščitnice- Hashimoto. Vendar mi vseh simptomov niso pripisali ščitnici in mi zaradi mejnih vrednosti tudi niso predpisali zdravljenja. Končno sem samoplačniško prišla do tirologa, ki mi je takrat zaradi načrtovanja nosečnosti predpisal zdravljenje. In zanimivo, anksioznost, hitro bitje srca, panika je kar naenkrat izginilo.

ANAK! Ker imam sama podobne težave te prosim, da mi na mail ([email protected]) sporočiš zasebnega tirologa, ki si ga obiskala.

Za odgovor se ti najlepše zahvaljujem.

Maja

New Report

Close