Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje Težave ter nizek TSH

Težave ter nizek TSH

Spoštovani,

v laboratoriju (ob 11h dopoldne) so mi bile ugotovljene naslednje vrednosti:
TSH 0,24
T4 prosti 13,51
T3 prosti 5,36

Moram priznati, da me je nizek TSH presenetil, saj se mi je večkrat kontroliral in bil vedno v mejah normale, nazadnje v juliju 2019 (ob 10h), ko je bila vrednost TSH 4,20.

Lani v maju sem bila drugič operirana HD (recidiv). Od tistega dne dalje, ko me je užgalo, sem spala od 1,5 do največ 2 uri na noč. Še danes sem prepričana, da je bil vzrok v neznoznih bolečinah, ki mi niso dale spati. Med drugim sem prejemala tudi narkotik po katerem sem zaspala za manj kot dve uri. Deveti dan sem bila končno operirana vendar spanje se ni nič popravilo. Ortoped je rekel, da je to lahko posledica narkoze in da bodo težave še nekaj časa trajale vendar se bo umirilo.
Teden dni po tistem, ko sem prišla domov, so se pričeli navali vročine, ko sem ležala oz. sedela, v gibanju (čeprav so bili to zgolj počasni kratki koraki po stanovanju) tega ni bilo. Sem mislila, da ti oblivi vročine (brez znojenja) naznanjajo menopavzo (sedaj sem stara 52 let). Takrat sem tudi izgubila menstruacijo za 3 mesece, po tem času je na tem področju spet vse kot prej (z več ali manj rednimi menstruacijami). Po treh mesecih je tudi to oblivanje z vročino prenehalo, iz danes na jutri.
Vseskozi pa je problem s spanjem, spim od 3 – 5 ur/noč vendar sem in še vedno to pripisujem mojim bolečinam v križu in nogah ter spremljajočih težavah. Zaradi tega se tudi zbudim in dolgo ne zaspim nazaj.
Ortoped mi je predpisal Helex 25 mg zvečer, da bi ponoči spala in s tem relaksirala mišice, kar bi mi zmanjšalo bolečine. Ob pričetku jemanja sem spala vse skupaj od 6 – 7 ur, tudi če sem se zbudila sem dokaj hitro zaspala nazaj. Po dobrih 14-ih dneh učinka Helexa ni bilo več. Sicer sem pojedla škatlico tablet do konca, razlike med jemanjem oz. nejemanjem ni bilo.

Sicer sem utrujena in se mi čez dan zeha vendar pa še vedno mislim, da je vse to posledica mojega nespanja prek noči, to pa je posledica mojih bolečin.
Sem namreč še v postopku zdravljenja pri ortopedu.

Ne vem ampak v sebi sem prepričana, da vzrok moje nespečnosti ni v ščitnici, kajti začelo se je v trenutku nastopa neznosnih bolečin zaradi HD. Res so sedaj bolečine bistveno manjše kot pred operacijo pa vendar še vedno tako močne, da me zbujajo iz spanja. Imam tudi nevropatske bolečine v nogah (mravljinci, hude pekoče bolečine, še posebej, če se vležem oz. ponoči).

Kaj menite vi glede na vse tole moje dogajanje – ali je lahko vzrok tudi v ščitnici? Ali je možno, da mi je TSH v 10-ih mesecih tako zelo padel.

Hvala za odgovor in lep pozdrav.

Spoštovani,

glede na navedeno gre za zelo blago latentno hipertirozo (mejno prekomerno delovanje ščitnice). Vzroki so lahko različni (avtoimunska bolezen ščitnice, obremenitev z jodom, avtonomno tkivo v ščitnici….). Vsekakor menim ,da ščitnica ni vzrok za nespečnost. Priporočam pa ponovno določitev TSH in hormonov čez 4 do 6 tednov ali pregled pri tirologu.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani,

glede na navedeno gre za zelo blago latentno hipertirozo (mejno prekomerno delovanje ščitnice). Vzroki so lahko različni (avtoimunska bolezen ščitnice, obremenitev z jodom, avtonomno tkivo v ščitnici….). Vsekakor menim ,da ščitnica ni vzrok za nespečnost. Priporočam pa ponovno določitev TSH in hormonov čez 4 do 6 tednov ali pregled pri tirologu.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog
Objava čaka odobritev
Objava čaka odobritev

Spoštovani,

glede na mejno znižane vrednosti TSH in povsem normalne vrednosti pT4 in pT3 menim, da vzrok za nespečnost ni bolezen ščitnice. Glede na izvide vseeno priporočam opraviti pregled pri tirologu.

 

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog
Objava čaka odobritev

New Report

Close