Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje Ali je lahko cista v pinealus žlezi povzročitelj addisonove bolezni?

Ali je lahko cista v pinealus žlezi povzročitelj addisonove bolezni?

Spoštovani!
Pred enim letom so mi na magnetni resonanci odkrili cisto v pinealus žlezi. To naj ne bi bilo nič zaskrbljujočega pa vendar sem dobila napotnico za endokrinologa, da ugotovi če je delovanje hormonov ki se izločajo iz hipofize ‘normalno’. Po treh preverjanjih acth testa je bil kortizol prenizek (addison?). Po konstituciji telesa sem bolj tipa Cushing (med 80 in 90kg) včasih v 1 mesecu naglo shujšam, prav tako se lahko naglo zredim. Kalij in natrij so normalne vrednosti. Tlak sem imela vedno znizan. Že od 15. leta imam mocne premenstrualne glavobole, migrene (slabost, bruhanje itd.) ti danes nastanejo tudi ob večjem stresu oz. utrujenosti. V določenih trenutkih imam močno željo po sladkem, nato po slanem. Zadnje čase opažam se izpadanje las. Konstantno občutim neko napetost, nervozo in najmanjse stvari mi povzročajo hud stres. Ponoči ne morem spati. Ne jemljem se nobene terapije ker pričakujem zadnji izvid, predvidevam da bo to vnašanje kortizola, ki mi bo pomagal obvladovati stres. Stara sem 35 let in zadnjih 10 let sem doživela grozno stresne življenjske situacije. Po navedbah zdravnika ne smem opravljati nočnega dela in baje da obstaja neka nevarnost da padem v nekaksen šok (močna utrujenost, slabost, driska)? Čakam tudi napotnico za ct nadledvicne žleze. Torej zanima me, če je lahko ta cista v pinealusu vzrok za slab odziv kortizola v acth testu. Ali je možno da gre za kombiniranje, da je enkrat kortizola preveč drugič premalo (odvisno od stresne situacije)? Ali se lahko ta zadeva pozdravi do te mere, da ne bo potrebna hormonska terapija?
Opravičujem se, ker ne poznam najbolje medicinskih izrazov, saj nisem iz tega področja.
Lepo vas pozdravljam in se vam zahvaljujem za odgovor!

S.

Spoštovani!

Menim, da cista v pinealni žlezi ni v zvezi s patološkim izvidom ACTH testa.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

New Report

Close