Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje ACTH

ACTH

Spoštovani!

Opravil sem že tretjič stimulacijski test, na prvih dveh ni bilo odziva.

Tokrat: kortizol v 0 min 27.6, po 30 min 72.6 – ni porasta

Ni mi jasno zakaj piše, da ni porasta? Saj je sprememba, ker na prvih dveh sploh niso delovale.

In pa kaj pomeni ACTH 1.11?

Lep pozdrav!

Spoštovani!

Navedene vrednosti kortizola pri ACTH testu kažejo na insuficienco (odpoved) skorje nadledvičnice. Verjetno bo potrebno zdravljenje s hidrokortizonom.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni,

imam vprašanje glede hitrega ACTH testa. Za odkrivanje katerih bolezni se uporablja?
Namreč, po prebiranju literature na tujih spletnih straneh sem razumela, da z ACTH testom spremljamo tudi odziv kortizola.
Sama sem že opravila dexa test 1mg, ki pa ni pokazal nobenih odstopanj (vsaj v izvidu ni nič komentirano).
Številk žal ne razumem, so sledeče:
Kortizol 315, po 1 mg DMT 45,8. Je ta rezultat ok ali se je mogoče na podlagi tega endokrinologinja odločila še opraviti hitri ACTH test?

Zanima me tudi povezava med hormoni DHEA, Prolaktinom.
DHEA v mojem primeru prenizek, Prolaktin samo malo povečan.
Moje težave so predvsem utrujenost, naraščanje teže , nihanje razpoloženja, pojava rdečih “flekov” po obeh straneh lica, dolgotrajne in močne menstruacije, prekomerno uriniranje, napihnjenost trebuha.
Sumila sem, da mi težave povzroča kortizol, pa očitno temu ni tako. V začaranem krogu se vrtim že več kot leto dni, razloga za moje počutje ne morem odkriti.

Spoštovani!

Hitri ACTH test se uporabla za opredelitev delovanja skorje nadledvične žleze.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni.

Na ACTH testu so mi ugotovili insuficienco hipofizno adrenalne osi. Kortizol je na ACTH testu porasel iz 220 na 381, zato ze 2 meseca jemljem 20mg hidrokortizona na dan. Ker imam pregled pri endokrinologu sele cez pol leta (vse izvide sem dobila po posti), me zanima kaksne so lahko posledice, ce prekinem
z jemanjem hidrokortizona, saj mi zelo slabo vpliva na zelodec? Poleg tega se zdravim se zaradi multiple skleroze.

Hvala za odgovor!

Spoštovani,

glede na navedeno gre za premajhno delovanje skorje nadledvičnice. Prenehanje jemanja hidrokortizona je lahko zelo nevarno, ker lahko privede do Addisonske krize, ki je življenje ogrožujoče stanje.

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog
Objava čaka odobritev

New Report

Close