Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Darovanje spolnih celic poznana darovalka

poznana darovalka

ali lahko moja sestra meni daruje njeno jajčno celico?
ali moram počakati vsa ta leta na vrsto da dobim jajčno celico anonimne darovalke, če jo sploh dobim?
s sestro sva si namreč vizualno zelo podobni pa tudi karakterno, sestra je bistra in zdrava, poleg tega nimamo v družini nobenih bolezni, vsi dedki in babice so še živi in stari od 70 do 74 let in so pri zdravju in še vedno čili, tako da imava obe verjetno kar dobre gene in če bi imela njeno jajčno celico, bi bil otrok biološko tudi bolj mojih lastnosti kot pa če bi dobila celico od anonimne darovalke(ki jih tako primanjkuje), o kateri ne vem ničesar in ne vem, kake bolezni so v družini in nič podobnega….
kako to gre v sloveniji?
če v sloveniji to zaradi kakih etičnih razlogov ni mogoče, me pa zanima kje, v kateri državi je to mogoče? če mi ta podatek lahko poveste…
hvala

Spoštovani!

Neanonimno darovanje za znan prejemni par, kot recimo v vašem primeru, v Sloveniji ni dovoljeno.

Ker veliko držav v Evropi še nima urejene zakonodaje na tem področju in se na tem področju zato lahko odvija trgovina s spolnimi celicami, Evropska komisija pripravlja pregled darovanja spolnih celic po posameznih evropskih državah. Ko bodo podatki zbrani in objavljeni, vam jih bom posredovala.

Lep pozdrav,

prof. dr. Bojana Pinter, dr. med. vodja darovalskih postopkov Ginekološka klinika, UKC Ljubljana Informacije o darovalskih postopkih na tel.: 01-522-6074 (od 9h do 12h) E-pošta: [email protected] Spletna stran: http://www.reprodukcija.si

hvala za vaš hitri odgovor
sem malo žalostna nad to našo ureditvijo
lepe praznike vam želim in vse lepo v novem letu
lep pozdrav
Katja

najlepša hvala za odgovor. v bistvu sem to vprašala bolj na pamet, ker se bojim, da ne bom mogla sama imeti otrok. od ginekologa sem po pregledu z ultrezvokom dobila v roke zgolj izvid in nobenega pojasnila, kej to pomeni in sama si ga lahko precej laično razlagam. povedano mi je bilo zgolj, da ko bom želela zanosit, naj pridem, pa se bomo takrat s postopki dalje ukvarjali in da ni nič patološkega v mojih “orodjih” za rojevanje..
in sicer če bi mi vi lahko pomagali pri tem izvidu

prirojena malformacija maternice in materničnega vratu
uterus iztegnjen 63x31x50 mm, miometrij homogen, nakazan subseptus
endometrij 4,1 mm
desni ovarij 25×14 mm s posameznimi drobnimi folikli
levi ovarij 19×8 mm, slabše omejen
v CD ni proste tekočine

jaz si pod tem razlagam, da pač levi jajčnik lenari in nič ne dela, glede na to da ni notri nobenih foliklov, desni pa ima drobne folikle, kar meni ne zveni ravno obetavno, če so drobni… pa razmišljam o alternativnih možnostih zanositve že zdaj, ker vidim, da se dajo ti postopki zelo zavleči..

najlepša hvala in veliko sreče, zdravja in uspehov v novem letu 2006.

Resnično me zanima, kdo sedi v t.i. etičnih komisijah, ki odločajo, kaj bo v Sloveniji dovoljeno in kaj ne? Kdo si jemlje pravico, da ženski kot je katharina, ki je pisala zgoraj, jemlje pravico, da bi ji lastna sestra podarila jajčno celico? Nekateri predpisi so resnično nerazumni in očitno tisti, ki v takih komisijah odločajo o življenjskih vprašanjih drugih ljudi, nimajo nobene sposobnosti empatije do ljudi s takimi problemi. Zelo žalostno, kje živimo. Upam, da ni v vseh evropskih državah tako.

Spoštovani!

Mislim, da je vaš strah odveč. Malformacija v maternici, kot je nakazan “subseptus” pri vas, se namreč pojavlja pri vsaki deseti ženski. Gre za prirojeno značilnost maternice, ki jo lahko, če ovira zanositev, “elegantno” operiramo skozi nožnico.

Jajčniki z drobnimi folikli pa so prisotni pri 20-30% žensk in sami zase ne pomenijo ničesar. Ultrazvočni izvid jajčnikov je odvisen tudi od tega, ali je pregled opravljen po ali pred menstruacijo. Jajčnik brez foliklov pomeni, da tisti mesec v tem jajčniku ni bilo dozorevanja jajčeca, kar je normalno, saj v vsakem mesecu dozoreva jajčece običajno le v enem jajčniku.

Vaš ultrazvočni izvid nikakor ne kaže na to, da ne bo mogli zanositi. Vaša rodila so takšna kot pri vsaki sedmi ženski, ki jo srečate na cesti.

Hvala za voščilo. Tudi jaz vam želim veliko srečnih trenutkov v letu 2006!

prof. dr. Bojana Pinter, dr. med. vodja darovalskih postopkov Ginekološka klinika, UKC Ljubljana Informacije o darovalskih postopkih na tel.: 01-522-6074 (od 9h do 12h) E-pošta: [email protected] Spletna stran: http://www.reprodukcija.si

New Report

Close