Najdi forum

novi podatki

Pozdravljeni!

Zanima me, če je že kaj novih statističnih podatkov o darovalcih in darovalkah in čakalnih vrstah?

Hvala za odgovor.

Lp, Damaja

Spoštovani!

Trenutno imamo na voljo seme 50 darovalcev, ki so že opravili preiskave po šestih mesecih od zadnjega darovanja. Teoretično lahko enega darovalca uporabimo v dveh družinah (dovolj semena dobimo, če en darovalec daruje vsaj petkrat), vendar ker so nekateri darovalci darovali manjkrat, bomo te darovalce lahko uporabili le za eno družino. Postopke OBMP z darovanim semenom smo do sedaj opravili pri 64 parih, na postopek pa jih čaka še 40. Trenutno je v postopku darovanja še 10 darovalcev, katerih seme bo na voljo najprej čez šest mesecev. Pri vseh parih bi opravili postopke v enem letu.

Jajčne celice je do danes darovalo 28 darovalk, darovanih jajčec je bilo toliko, da smo postopek oploditve opravilli pri 38 prejemnih parih; 20 novih parov še čaka na celice, prav tako tudi tisti, ki so že bili v postopku, pa postopek ni bil uspešen (ni bilo nosečnosti) in potrebujejo nove darovalke.

Pridobivanje darovalcev je zadovoljivo, zato lahko pričakujemo, da bo čez čas čakalna doba za darovano seme krajša od enega leta. Pri pridobivanju darovalk pa ja odziv slabši, kljub vsem našim akcijam v zadnjih mesecih ni dosti večjega odziva. Zato bomo, po priporočilu Državne komisije za OBMP pacientke starejše od 35 let začeli pošiljati na postopke OBMP z darovanimi jačeci v tujino.

Predvidevali smo, da se bodo za darovanje spolnih celic pogosteje odločali tudi pari, ki so sami v postopku OBMP z lastnimi celicami – npr. moški je zdrav, partnerka ima neprehodne jajcevode, darujeta pa pred (moški) oz. v postopku IVF( ženska), tako darovanje je tudi najmanj obremenjujoče. Predvidevali smo, da če kdo, potem so neplodni pari verjetno najbolj sočutni do stike drugih podobno neplodnih parov. Vendar odziv kaže, da je darovanje spolnih celic kljub vsemu bolj zapleteno vprašanje in da ne gre le za altruizem, ampak tudi za individualen odnos do darovanja svojega genetskega materiala.

Zato moramo biti do vsake individualne odločitve spoštljivi (tudi če si npr. darovalec/ka premisli) in se hkrati zavedati, da ne moremo zahtevati od drugih, da poskrbijo za naše potomstvo. Lahko smo le vsakemu darovalcu in darovalki posebej globoko hvaležni za vsako spolno celico, ki jo daruje.

Lep pozdrav,

prof. dr. Bojana Pinter, dr. med. vodja darovalskih postopkov Ginekološka klinika, UKC Ljubljana Informacije o darovalskih postopkih na tel.: 01-522-6074 (od 9h do 12h) E-pošta: [email protected] Spletna stran: http://www.reprodukcija.si

Mene zanima kam v tujino boste pošiljali pare oziroma kakšne so izkušnje vaših strokovnjakov kje v tujini so najboljši uspehi?

Spoštovani!

Za tujini predlagamo centre, ki imajo ISO certifikat kakovosti dela. Za darovanje jajčnih celic je to Pronatal Institute v Pragi (dr. Mardešić).

Lep pozdrav,

prof. dr. Bojana Pinter, dr. med. vodja darovalskih postopkov Ginekološka klinika, UKC Ljubljana Informacije o darovalskih postopkih na tel.: 01-522-6074 (od 9h do 12h) E-pošta: [email protected] Spletna stran: http://www.reprodukcija.si

Ko sem bila v postopku IVF me na darovanje nihče ni spomnil…. škoda…. sama pa se tega tudi nisem spomnila… Bila sem 1. v takem postopku, zato tudi nisem pričakovala, da bom imela toliko foliklov in celic. Folikle so mi punktirali samo iz 1 jajčnika, ker jih je bilo tam dovolj, ostale pustili. Punktirali 12 folklov, dobili 11 dobrih celic, kar se mi zdi kar veliko, glede na to, da niso pobrali vseh….(iz 1 jajčnika) tudi moževo seme je očitno ok, saj imava še 6 zamrznjenih (sedaj pa noseča). Zanostitev po naravni poti nama z možem (strasten kadilec; jaz ne kadim) ni uspela, z IVF in čudežnimi rokami ginekologov, biologov ter ostalo ekipo pa nama je vendarle uspelo.

Podariti dve, tri celice mi tako ob punkciji res ne bi bil problem, vandar pa samo za to, da bi darovala celice, skozi ves postopek injkecij (25 dni), žal, ne bi šla. Če bi pomagala prijateljici, bi, sicer pa ne…. Vendar pa menda obstajajo postopki, ki so hitrejši, dobijo pa manj celic….

Vanja2

New Report

Close