Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Čutila Osebe s senzornimi ovirami Tečaj gluhoneme govorice za slišeče

Tečaj gluhoneme govorice za slišeče

Pozdravljeni!
Zanima me, če morda kdo ve, je v Ljubljani možen tečaj gluhonemo govorice za slišeče ljudi.
Prijateljica iz šolskih klopi se maja poroči s svojim izbrancem, ki je gluh. Nosi sicer slušni aparat, vendar čedalje bolj poredko, saj mu v glavi rado piska. Kot del poročnega darila bi se z možem in kasneje tudi hčerkici radi naučili govorice, s katero bomo lahko dokaj dobro in hitro komunicirali (tudi na poroki sami, saj bodo po ženinovi strani povabljeni predvsem gluhi oz. naglušni prijatelji).
Zaenkrat sem precej hitra s črkovno govorico, a če padem v debato s tistimi, ki so brez aparata, ostanem mrzla, saj so prehitri. Roke švigajo po zraku, tistih nekaj besed, ki jih znam, so premalo, zmedem se in zgubim.

Obstaja torej kakšen tečajček, s katerim bi do maja lahko vsaj približno osvojila govorico? Knjigo sicer imam, vendar se mi zdi tečaj veliko boljša varjanta.

Za ceno in ostale informacije se najlepše zahvaljujem,
Nana

Pozdrav!

Do maja bo malo težko, lahko pa osvojiš nekaj začetnih besed, toliko, da boš znala kaj lepega povedati:)

Sicer imajo tečaje ponekod v društvih (v Ljbljani Mestno društvo gluhih; imajo tudi svojo spletno stran in tam lahko povprašaš) in na Zavodu za gluhe in naglušne na Vojkovi (telefon je v imeniku, so zelo prijazni).

Knjiga je OK, zraven “pašejo” še videokasete (knjižnica Zavoda za gluhe in naglušne); sicer pa obstajata dva slovarja na CD-ROM-u. Prvega je izdalo podjetje Zoom Promotion, drugi pa je od Zveze društev gluhih in naglušnih. PO mojem mnenju je prvi boljši, ampak to je subjektivna odločitev. Oba pa zajemata približno toliko besedišča, kolikor ga je v slovarju.

Največ se boš pa naučila, če se boš začela družiti z gluhimi. Veliko pomeni že to, da si odprt za komunikacijo.

Veselo ohcet in lepo sporazumevanje vam želim!

Astra, hvala za odgovor. Odločila sem se, da poskusimo z CD-jem Zoom Promotiona. Morda veš, kje bi se ga dalo izposodit, da bi ga presneli?

V družbi z naglušnimi sem že kake štiri leta. Z njimi komunikacija poteka brez težav. Mene razumejo vsi, le tisti, ki so popolnoma gluhi, so ponavadi totalka naspidirani 🙂 in tu odpovem jaz.

Prehitri so in ker bi radi naredili to zase in za prijatelja, saj vem, da mu to zelo veliko pomeni, bomo poskusili z omenjenim CD-jem.

Hvala za informacije in dobre želje.
Vem, da mi bo uspelo, ker mi jeziki ležijo, čeprav je ta malo drugačen 🙂
Lep zasnežen pozdrav,
Z.

Tukaj pa ne bo pomagal le tečajček, ampak orenk tečaj in vsakodnevno druženje s povsem gluhimi vsaj 5 šolskih ur dnevno. Pa še to ne vem, če bo v tako kratekm času tak učinek, kot si želiš.

Pozdravljeni!
Hmm, do takrat je še čas. Vendar ga boste morali intenizivno koristiti z vso pozornostjo. Toplo priporočam, da greste med gluhe in se z njimi pogovarjate, opazujte jih in ponovite za njimi. Najpomembnejša je mimika, uporabite veliko telesne govorice, pantomima. Šele potem imajo kretnje svoj pravi pomen, če jih zavestno uporabite z različno hitrostjo. Če ste nadarjeni za jezike, potem morate takoj opaziti, da ima znakovni jezik svoj sistem slovnice in pravil. Ko boste to pogruntali, bo steklo.

pozdravljeni..
meni zanima predvsem knjiga in učbenik.. osnove že približno poznam ker je moja sestrična gluhonema in se odlično sporazumem z njo… problem nastane z njenimi prijatelji.. saj medve uporabljave večino svoje znake.. tako da bi vas prosila za nasvet kje se knjiga in cd kupita.. bilo bi še boljše če bi to bilo mogoče preko spleta..pričakujem vas odgovor….

madona, še vedno pišete GLUHONEMI?? Takšnih ne obstajajo, saj jaz nisem gluhonema, le gluha al naglušna, sej govorimo. V naslednje raje napišite gluhe!

Pravilno se napiše “Tečaj znakovnega jezika za slišeče”

Madona ste eni občutljivi.
Vse merite po sebi.
Morda pa je kje tud kaka taka ki niti muksne ne, ob tem da ne sliši.
In kako boš taki rekla?
Sicer pa je tudi kretanje na nek način govor, oz pogovor.

Omrkgh?

Sam berem misli in želje. Zato tečaja ne rabim.

lp zanima me kam lahko greš na tečaj za gluhe prosim če mi od pišete hvala že v naprej

Pozdravljeni!

Tečaji so se že pričeli v oktobru v Zavodu za gluhe in naglušne ter ponekod v društvih po Sloveniji in pri Združenju tolmačev, zelo verjetno pa se bodo začeli tudi po novem letu z novimi skupinami.

Lepo pozdravljam!

mag. Petra Rezar

New Report

Close