Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Rak Preventivni pregled dojk sedaj še uz

sedaj še uz

Spoštovani,
sem 40 letna mamica 3 majhnih otrok, vsi po IVF, vse dojila – dojenje pa je bilo zame boleče, tudi mastitis sem imela, pa alergijo na Bepanten, pa krvave dojke… tega je sedaj 4 leta in vse je ok.
Na začetku tega leta sem pred tremi menstruacijami začutila bulce pod pazduhami, ki so bile boleče in so po tednu dni izginine. Kljub temu sem odšla do svoje osebne zdravnice, ki mi je dojki pregledala in rekla, da so mehke in brez posebnosti, da pa me bo poslala na Metelkovo – na oddelek za bolezni dojk, da bom bolj mirna.
Tudi tam me je ginekologinja pretipala in je rekla, da je vse ok. Poslala me je še na mamografijo. Kmalu zatem me pokličejo, da moram ponovno na mamografijo, češ, da se ena dojka ni dovolj razprla… po tednu dni, dobim pismo, kjer me vabijo še na uz po prvomajskih praznikih…
Nikoli nisem otipala kakšne bule, sedaj tudi pod pazduhami ne. Tudi v družini ni nihče imel raka dojk.

Vsa sem prestrašena in pretresena. Je lahko kaj resnega?
Hvala za odgovor.

Najverjetneje ne. Pri vaši starosti je v tkivu dojk še veliko žleznega tkiva, ki moti radiologa pri odčitavanju mamografske slike. Zato največkrat kot dodatno diagnostiko priporoča ciljano kompresijo (da vidi ali se ta zgostitev ob kompresiji tkiva razpre) in ponavadi dodatno še UZ dojk, ki pa je prav tako slikovna metoda, vendar tkivo vidi nekoliko drrugače. Velika verjetnost je, da gre samo za tovrstno težavo, zato UZ dojk vsekakor opravite.
Bi vam pa priporočala, da kot dopolnilno metodo opravite še metodo BreastScan, ki pa ne temelji na slikovnih podatkih, ampak s pomočjo izmerjene temperature ocenjuje kakšen je metabolizem celic v tkivu dojke oz. spremlja delovanje tkiva, rast sprememb (rakavih in nerakavih), vnetne procese, hormonalna nihanja itd.. Za razliko od mamografije, metoda BreastScan nima omejitev glede starosti in gostote tkiva in je primerna za vse ženske.

New Report

Close