Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Starševstvo in vzgoja v koš z maminimi juhicami :)))

v koš z maminimi juhicami :)))

Punce, danes sem malce razmišljala. Doma se prehranjujemo čisto povprečno. Čez teden pač ne gre drugače, včasih tudi kaj iz konzerve, kakšne hrenovke, juhica iz vrečke in podobno. Čez vikend se potrudimo in imamo pošteno kosilo. Čeprav za našega 11mesečnega pikeca gledam da vedno pripravim tako, kot bi naj bilo »tapravo« kosilo. Ampak glej ga zlomka. Zadnjič je poskusil malo atijeve juhe, osnova je bila narejena iz goveje kocke. Mnjam, mnjam, mnjam. Mami niti približno ne scmari česa tako dobrega. Pa smo popustili njegovim visoko v zrak dvignjenim rokicam, češ kako bi on to jedel. Pa včasih ukrade kak makaron iz našega krožnika, omaka pa iz konzerve. Hja, pa si mislim. Vem, da ni to prav. Ampak, po drugi strani pa. Saj vedno se ne bo mogel izogibati E-jem, pa raznim ojačevalcem okusa v argo kockah, vegetah in podobnem…Kakšno imate vi mišljenje glede tega?

Moja hčerkica je pri 6 mesecih dobesedno pojedla cel listek solate ( seveda kisane, z oljem in soljo) Sedela je v stolčku na mizi, ko sem pripravljala kosilo. Solato sem dala že na mizo in ko sem hotela iz pulta vzeti še krožnike je ona imela že rokico v solati in v ustih. Od takrat naprej je jedla kos pizze, pa juhice iz vrečke in podobne stvari. Še vedno sem ji dajala zdravo kuhana kosila, samo najini hrani se ni mogla upreti. Po 12 mesecu pa je jedla enaka kosila kot midva, samo babi jo še vedno razvaja in ji za kosila kuha posebej, da ni preveč začinjeno ali slano, čeprav je stara že 2 leti!

Tudi pri nas doma kuhamo juhe in omake brez umetnih dodatkov, odkar jih je pričela jesti starejša hčerka. V začetku jih je jedla, včasih z večjim, včasih z manjšim veseljem. A glej ga zlomka, odkar je v vrtcu, se jih ne pritakne več! Pa sem enkrat poskusila, skuhala juho iz vrečke in ji povedala, da je taka kot v vrtcu. Tista pa je bila dovolj dobra…. Menda naj bi bila v vrtcu zdrava hrana, toda že ko stopim na hodnik, zavoham Vegeto (ali kaj podobnega, se ne spoznam več).

Pri nas bi tudi obe (1,5 in 3,5) živeli od makaronov, juh in pomfrija. Kakšna zelenjava, solata..! Se tudi jaz čez vikend trudim kuhati bolj zdravo, pa kaj, ko potem tista zdrava hrana ostane na krožniku in konča v smeteh. Malo se tolažim, da čez teden jesta v vrtcu (kjer menda večino stvari pojesta).
Se pa sama spomnim, kako so mene v varstvu, ko sem hodila v 1 razred, silili jesti zeleno solato… Groza. Zdaj jo seveda z veseljem pojem.

Pozdrav

Barbara

jaz mislim, da če čez teden ne moreš skuhati “tapravo kosilo” lahko na soboto skuhaš več golaža ali makaronov ipd. in vse to spraviš v zmrzovalnik in ko ni časa pač odtališ tisto… je še vedno bolje, kot pa omaka iz konzerve, sploh pa jo dajati tako majhnemu otroku.

jaz kuham vsak dan tapravo kosilo. vsem konzervansom in barvilom in E-jem se ne moremo več izogniti, ker so že prav povsod, ampak se pa trudim maksimalno, da jih otrok in tudi mi zaužijemo čim manj.

pri starosti 1 leto pa mi ni prišlo na misel, da bi otroku dajala konzerve.
tudi sedaj, ko je stara 5 let, ne jemo ničesar iz konzerve.
po zelenjavo in po jajca hodim k mami, ker je vse bio. za meso pa se tudi zmenim s stricem, da dobimo meso direktno od njega in to piščance, govedo in kozliča.

po moko za polento hodim v mlin,(ne jemo instant) skratka se malo potrudiš in gre.
za polento skuhati potrebuješ lonec, ki ti jo meša sam in kosilo se skuha samo.
dve jajčki zraven pa je…če ni časa za omako…

za testenine tudi… za omako iz paradajza (lahko še kakšno zelenjavo zraven…npr paprika lai bučke ali jajčevci…)potrebuješ ravno toliko kot iz konzerve, ker jo lahko skuhaš v času, ko se kuhajo testenine…
za riž velja enako. skratka moje mnenje je, da tudi čez teden se da v kratkem času skuhati zdravo kosilo. in meni se zdi, da je pomebno kaj jaš, sploh pa kaj daš otroku za jesti. ker take prehranjevalne navade, kot mu boste sedaj privzgojile take bo imel.

ne bom več “težila”, bi vam pa res položila na srce, da pazite kaj jeste.
konzerva naj odpade iz jedilnika in juha iz vrečke… ste prebrali kaj piše na vrečki?
je tisto sploh juha?
dovolj, ker mi dviga pritisk.

jasmini pa: žalostno, da babi bolj ve, kaj je primerno za otroka kot mami!

Draga Maša

Bio prehrane ni razno, če jo proizvajaš v stekleni zaprti posodi, pa še to ni sigurno. Ali upoštevaš onesnaženost iz zraka. Onesnaženost zemlje in še pa še bi lahko naštevala.
Če hočem da bo moja mala jedla moram hodi v službo in to od 8 do 12 in od 16 do 17h. Ko pridem bomov nimam časa za kuhanje razno če zanemarim hčerko in se ji še tist čas ne posvetim, ko je budna pred večernim spanjem.

Kar se tiče pa tega da babi bolj ve kaj je bolj zdravo zanjo kot jaz pa si malo narobe razumela. Hčerka se merka pri babici in ona ji kuha kosila, tako kot sem ji jih jaz ko sem še bila na porodniški, sedaj pa na žalost hodim v službo.

In čisto moje mišljenje ( s čimer se ti definitivno ne boš strinjala ), zdrave hrane ni več! ( Ali koruza 100% ni bila špricana, ne glede na to da je iz mlina, kaj so pa piščanci jedli ?)
Hvala bogu da vsak živi po svoje in kot opažam nisem izjema…..

Naša punčka pa je stara 2 leti in pol. Od kar obeduje skupaj z nama (torej nič posebnega kuhanja in pripravljanja od 1 leta naprej), ni nobenih problemov. Sama skušam kuhati zdravo (oljčno olje, ribe, raznovrstna prehrana …). Problem pa nastane kadar hočem, da poje kakšno svežo zelenjavo. V bistvu je od sveže zelenjave in sadja je samo sadje, pa še to ne preveč rada. Tako sem zadnjič kupila “floridan” z dodatkom železa. Ker je brez konzervansov in umetnih dodatkov mislim da je to pravo. Že prvi dan se je poznala bistvena sprememba. Prej nekoliko zaspana deklica (spi od 22.00 – 8.00 ure zjutraj in od 13.00 – 16.00 ure popoldan) se je popolnoma spremenila. Včeraj je bedela ves dan in je bila polna energije in veselja. Tudi trmastih napadov, ki jih v zadnjih časih pogosto doživljamo ni bilo. Zvečer je šla spat ob 21.00.

Vseeno pa me malo skrbijo ti dodatki. Slišala sem tudi, da so včasih kot nadomestek železa dajali piti otrokom “ribje olje”. Stranski učinek pa so bili zelo slabi zobi. Ali kdo ve, kakšen je vpliv železa na zobe?

LP

Železo lahko zobe rumenkasto obarva, sicer pa ne škoduje. Ob rednem čiščenju seveda.

Lep pozdrav

Barbara

Žalostno, da nekatere mamice, kljub temu, da njihove otroke pazijo babice nimajo časa za pripravo hrane, razen, da odprejo konzerve. Uboge. A ste bile že kdaj na alergološki kliniki? Mislim, da ne.

Če te prav razmem, sta z očijem jedla juho iz vrečke, naslednjič makarone – kaj pa je hči takrat jedla za kosilo? Morda zvarek iz kozarčka (se sliši malo lepše kot iz konzerve)? Sama nisem pristaš nevemkakšnih zagovornikov zdravih in pravilnih receptov. Vsakega pomale je verjetno najbolje. Na svoji njivi pridelam večino zelenjave, ki jo tudi shranjujem in konzerviram za zimske dni. Ob pomanjkanju časa pa naredim kot je zgoraj opisala: skuham večje količine (golaž, svaljki, goveja juha, zrezki, filane paprike………………) in za kosilo nimam več kot pol ure dela. Zato izgovor, da nimaš časa je samo izgovor!

Bodi čimveč s svojo hčerkico, ki ti bo kmalu že kaj pomagala. Presenečena boš, koliko zmorejo!

ena glede pestrosti prehrane:
Pred kratkim je bila prijateljičina enoletna hčerka na infekcijski kliniki. Zaradi bruhanja je bila 3 dni na infuziji, ko pa je bila sposobna kaj pojesti, so ji vsak dan prinesli enako (npr. za kosilo zmečkan korenček in krompir). Na vprašanje glede enih in istih obrokov ji je zdravnica odgovorila, da je otrokom čisto vseeno, če jejo vsak dan enako hrano, da samo starši mislimo, da je treba jesti vsak dan kaj drugega!?!

LP
Barbara

jasmini,
se strinjam s tabo, da 100% zdrave hrane ni več, jasno…vse je onesnaženo, zrak, zemlja… ampak vseeno je veliko bolj zdrava taka hrana, ki jo pridelaš sam doma, oz. vsaj skuhaš sam doma, kot pa hrana kateri so dodani konzervansi in umetna barvila…
tudi ti sama si napisala, da si ji skuhala včasih tudi zdravo kosilo…

in da ne moreš na soboto ko si doma skuhati večjo količino omake, ki jo potem samo odtališ in zraven skuhaš testenine ali riž… da za to nimate časa me ne bo prepričal nihče. je pa lep izgovor… ukvarjanje z otrokom…
otrok ti lahko pri kuhanju tudi pomaga, mu daš neko manjše delo pa je…
tiste pol ure, ko se kuha…
ali pa se tisti čas lahko igra očka z njo…

vse se da, če hočeš, sicer pa lahko zaradi mene tudi nadaljuješ s takim kuhanjem iz konzerve in se smisliš sama sebi, kako nimaš časa…
bi pa morala vedeti, da je hrana polna konzervansov in umetnih barvil kancerogena.

smilijo se mi otroci takih staršev kot si ti in gospa lenka, ki je danes modro ugotovila, da če je otroku dobra omaka iz konzerve… ju hu hu, bomo jedli pa vsi enako, vsi konzervo…
ubogi otroci, ki imajo starše s takim razmišljanjem! 🙁

živjo.
sem zagovornik tega, da je sam odgovoren za svoja dejanja. torej če ti kuhaš iz vrečke pač delaš tako. mogoče boš svoje kuharske veščine izpopolnila in boste jedli drugačno hrano, res pa, da si je treba za vsako stvar vzeti čas. mislim, da hrana ni najpomembnejša stvar na svetu. ponavadi to poudarjajo debeluhi!!!
pomembnejša je psihična zdrava hrana. za zdravo zelenjavo pa menda vsi poznano nadaljevanje, če je že seme oporečno…

Se popolnoma strinjam s Franjo. Če je komu všeč, da je hrano iz konzerve naj jo je, če kdo drug želi kuhati po receptih starih mam, naj to tudi počne. Žal se v Sloveniji vse bolj pozna evropski delovni čas in s tem se spreminja tudi naša kultura prehranjevanja. Moja hčerka, ki je stara 6 let, je navdušena nad pizzami, Mc Donaldsom, na vsako jed želi imeti kečap, itd.. Sama popoldan, ko pridem domov, kuham, žal pač večina stvari, ki se pripravijo hitro (doma sem okrog 17.00, jemo okrog 18.00). Strinjam se pa tudi, da t.i. bio hrane skorajda ni. Doma se ukvarjamo z vrtnarjenjem, se trudimo, da bi bilo čim bolj bio, pa je potrebno žal uporabiti kdaj tudi kaj, kar ni najbolj bio.
Metka

hrana ni najpomembnejša ne… kaj pa zdravje… ni nič od odvisno od hrane?

Ja, te stvari iz konzerv in podobno so ponavadi zelo slane in aromatizirane-imajo poln okus. Tudi našemu je to všeč.

Če naredi naša babi tudi je, kadar ima hrana poln okus.

Lp, M.

živijo!
ma, seveda je veliko odvisno od hrane. poznaš – ljubezen gre skozi želodec ali pa nobena juhca se ne poje tako vroča … to pa res zelo vpliva na naše zdravje, kajne?
lep se imej!

Ali vaši otroci tudi radi jejo hrenovke? pri nas je to na programu vsak dan, ker drugega nočeta.
Zdi se mi, da imajo otroci na splošno raje manj kvalitetno meso.

jaz sem brez besed…
hrenovke, pizza in hamburger, to je za otroke zdravo ja…

danes zjutraj, ko sem prebrala kaj v glavnem kuhate vašim otrokom, oziroma ne kuhate, ker nimate časa, sem bila celo dopoldne – bom rekla, me je prizadelo… ker se mi smilijo otroci, ki jim starši pri enem letu starosti kuhajo juho iz vrečke in omako iz konzerve… eno leto star želodec, eno leto star otrok poln nekih konzervansov in barvil… groza me je…

in sem sedaj zvečer spet odprla ta forum, ker sem upala, da se je oglasila še kakšna ženska, ki ji ni težko skuhati nekaj bolj zdravega, ki ima doma bolj zdrav način prehranjevanja… pa z grozo ugotavljam, da tista lenka in jasmina nista izjemi… pač pa, da vas je ogromno, ki ne skrbite za to, da bi vaši otroci jedli čim bolj zdravo hrano…

jaz bi za vse tiste, ki samo berete ali ste nekje vmes ali se želite malo bolj potruditi predlagala dve knjigi, kjer najdete kakšen pameten recept in kjer vas bodo malo podučili kaj sploh zdrava hrana je… in povdarjam še enkrat za zdravo kosilo potrebuješ ravno toliko kot če otroku skuhaš testenine z omako iz konzerve… samo malo dobre volje, iznajdljivosti in malo vesti je potrebno imeti.

za dojenčke, do nekje 1 leto, 2 leti…Velika paparica za male papavčke in za malo starejše Za otroke kuhajmo zdravo.
preberite si malo in razmislite malo, kako bo, ko bodo vaši otroci starejši…
koliko časa želodec zdrži s tako prehrano… koliko časa lahko telo živi s tako prehrano…

predlagam, da se vsaka posebej vsede malo in razmisli, če se res ne da drugače…
če res ni časa…
ali samo volje ni…

Moj otrok je nažalost zaenkrat samo kaj ima rad in to so suh kruh, napolitanke ,samo sladkano mleko(prej ga nismo sladkali),pudinge in kakšne zelenjavne juhice in tu se skoraj konča. Vso zdravo hrano,ki jo kuham izpljune,kaj naj naredim,naj otroka stradam?

New Report

Close