Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Starševstvo in vzgoja skrbništvo očetu ali skupno skrbništvo

skrbništvo očetu ali skupno skrbništvo

Pozdravljeni.

Na grobo, saj gre za zelo obširno zadevo: Kot oče mladoletnega otroka (6 let), sem trenutno njegov skrbnik (začasna odredba iz sodišča), mati ima sicer stike – po dogovoru, kar je dobro seveda tudi za sina(okvirno 3 dni na teden), vendar glede na sklep iz sodišča ima stike samo preko telefona.
Bivša partnerka, mati otroka, ima namreč težave s psihičnem zdravjem in sicer je doživela epizodo psihoze (s pridruženim akutnim stresom), prisilno je bila na psihiatriji mesec in pol, med zdravljenjem se je začela zavedati, kaj se dogaja, tako da je začela pri samem zdravljenju sodelovati. Sicer je imela enake težave že pred 8 leti (psihoza).
Poleg psihoze ima sum na bipolarno motnjo, katere ne morejo niti potrditi, niti zavrečti.
Še ena njena diagnoza je čustveno neuravnovešena mejna osebnostna motnja (borderline).
V dokumenti so zapisali še, da gre pri njej za “šibko osebnostno strukturo, kjer so v ospredju: ambivalenca, nestabilni medosebni odnosti, emocionalna nihanja, težave v prilagajanju in spoprijemanju, je polna energije, aktivna in nagnjena k hitrim spremembam, burnim čustvenim odzivom, skrajnim razpoloženskim spremembam, impulzivnem vedenju. Ob večjih obremenitvah so možne epizode intenzivnega, slabo obvladljivegaizražanja čustev, dezorganiziranega mišljenja in vedenja.”
Ker je bila zadnje čase pred hospitalizacijo nezanesljiva, dobil sem informacije od skupnega znanca, da ima težave z zdravjem, sem se posvetoval z vrtcem, CSD, policijo in tako sam skrbel za otroka 2 meseca.
Zdaj je njegova mamica doma, skrbi za polsestrico mojega sina, ki je sicer starejša. Njena terapija je: Zyprexa VT 20mg zvečer in Lamal 2 x 50mg. Količina bi se naj že malo zmanjšala in bi se naj v prihodnje zmanjševala.
Mamica se ne strinja, da jaz prevzamem skrbništvo. Jaz se nikakor ne morem strinjati, da ima ona skrbništvo, zaradi vseh njenih osebnostnih specifik in slabih izkušenj iz preteklosti (težave glede dogovor sem imel z njo, tudi ko je bilo njeno stanje stabilnejše, saj ima borderline že daljše obdobje).
Težavo imam s tem, ker želim sinu le najboljše, on si želi biti več z njo, tudi ona z njem, vendar pa na vso njeno zmedo, neorganiziranost itd. me skrbi, saj lahko zradi njene pre(obremenjenosti) in drugih stvari, otrok pristane pod nezaželjeno vzgojo (oz slabo), za katero jaz ne bi vedel. Zato sem predlagal, kot tudi mama, da sodni izvedenc oceni kar je najboljše oz sodišče odloči, kot je to najboljše za otroka.
Strokovna sodelavka CSD mi je sicer svetovala, da se poskusim z mamo dogovoriti za skupno skrbništvo ter da lahko zahtevam, da se v sklep zapiše tudi, da vkolikor mama ne bi redno obiskovala psihiatra in psihoterapevta, da sklep preneha veljati. Skrbi me tudi, ker je zelo konfliktna oseba, kako se bova / bi dogovarjala za stvari glede otroka. Ko je bila ona skrbnica, ga je brez mojega vedenja vpisala na obšolsko dejavnost in to v času mojega stika. CSD delavka, mi je rekla, da se je potrebno gleda takih in ostali stvari dogovarjati in da nima nobene zveze kdo ima skrbništvo.
Rad bi samo, da je situacija zaključena tako, da je za otroka najboljše kar lahko, če je treba preko sodišča, tudi tako. Mati pravi, da je imela težave z zdravjem samo v času hospitalizacije, kar sicer ne drži. Borderline motnja niti ni ozdravljiva.
Največja težava je, da seveda nisem strokovnjak in ne vem kako je najboljše za otroka, saj bi po eni strani rad bil čimveč z njo, po drugi strani pa zdravniki pravijo, da se lahko zdravstveno stanje poslabša, če bo prihajalo, do obremenitev (sin hodi v prvi razred, pol sestra v šestega ali sedmega).
Če ima kdorkoli kaj izkušenj / znanja / kakšen komentar ali nasvet, se priporočam.

Jaz imam samo butasti komentar: kako je s polsestro? Eni sorojenci/pol-sorojemci so zelo navezani. Poleg tega, da je punca zelo uboga zaradi takšnih okoliščin.

New Report

Close