Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Starševstvo in vzgoja Ali se splača prijaviti stalno prebivališče ob rojstvu otroka.

Ali se splača prijaviti stalno prebivališče ob rojstvu otroka.

Pozdravljeni,

S punco bova v februarju dobila otroka. Ona je stalno prijavljena v svojem gospodinjstvu (lastniki so njeni starši) in je brezposelna oseba, prijavljena na zavodu. Prejema tudi denarno pomoč cca 290€.

Jaz sem zaposlen in imam stalno prebivališče drugje, živiva pa v istem stanovanju. Začasnega bivališča nimam urejenga.

Zanima me, če mi lahko kdo pove, do kakšne pomoči je punca opravičena v primeru če se stalno prijavim k njej oz. do kakšne če tega ne storim. Slišal sem namreč, da če se prijavim k njej, ona (zaradi moje plače – cca 770€ neto) izgubi socialno denarno pomoč (Ali je to res?). Ob rojstvu otroka dobi sicer neko denarno nadomestilo cca 250€ na mesec.

Če pa se jaz ne prijavim k njej, pa ji ostane denarna pomoč cca 290€ + dobi to denarno pomoč za otroka cca 250€. Torej skupaj 500+€.

Da ne bo pomote, živeli bomo kot družina, samo ne vem ali bi se tako tudi prijavili na papirju, saj je z eno plačo (770€) + 250€ dodatka težje živeti, kot s 770€ + 500€ dodatka.

Hvala za odgovore, lp

Čisto točno ti glede nadomestila ne znam povedati, zavedaj pa se, da se bosta po rojstvu otroka smatrala kot izvenzakonska skupnost, ki je načeloma zakonsko izenačena s poročenim parom. Za socialno ne vem, se bo pa tvoj dohodek ne glede na tvoje stalno prebivališče upošteval pri otroškem dodatku, subvenciji za vrtec itd.
Razmisli še, na kateri naslov bosta prijavila otroka, saj če računata, da bo šel čez eno leto v vrtec, to tudi lahko vpliva (npr. v Ljubljani, kjer dobiš več točk, če imaš v občini stalno prebivališče in glede na to, koliko časa ga imaš). V mnogih občinah mora biti otrok prijavljen v njihovi občini, če želiš, da tja hodi v vrtec. Otroka lahko prijaviš na tvoje ali njeno stalno prebivališče. Preveri še, koliko vaša občina da enkratne pomoči za novorojenca (npr., občina mojega moža da 150eur manj kot naša). Vse te zadeve se kar poznajo, če imaš težko finančno situacijo.

New Report

Close