Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Kronična bolečina – fibromialgija protibolečinska zdravila

protibolečinska zdravila

Pozdravljeni,
ga. Veronika nekaj vprašanj bi naslovila na vas: ker v dosedanjih pogovorih nisem zasledila nič konkretnega vas sprašujem: ali katera protibolečinska zdravila kaj primejo pri fibromialgiji, da se vsaj malo zmanjšajo bolečine, ali so to samo nevropatska zdravila kot Apaurin, Lyrica, Cymbalta, antidepresivi.
Vsi opisujejo, da imajo obdobja izboljšanja in poslabšanja, zato me zanima ali je lahko fibromialgija v taki obliki, da si ves čas v slabem stanju? Potem večinoma bolnikom odgovarja toplota, ali je lahko obratno da ti bolj paše hladno?
Kaj pa glede bolečih mišic: kako čutite bolečine, ali vas mišice pečejo in čutite kot da bi imeli gripo, da vam telo žari ali je znak fibromialgije zategnjene, zakrčene mišice, ki nikakor ne popustijo in ali imajo bolniki neke zatrdline – bulice v mišicah, ki na pritisk bolijo – kaj narediti v takem primeru, kako mišice sprostiti, razen z Apaurinom, Helexom, če nič ne pomaga, niti masaža, niti toplota, ne sproščanje?
Kaj pa glede neke operacije v telesu: recimo, da je nujno operirati z ortopedskega stališča koleno, ali se ti lahko še poslabša, če imaš fibromialgijo, da te koleno še bolj boli kot prej in ti fibromialgija ne pusti, da bi koleno normalno po operaciji z razgibavanjem se razgibalo in posledično bi prišlo do zmanjšanja bolečine ali pa recimo puljenje zoba, da pride do hude bakterijske okužbe ustne votline, nenormalnih bolečin, ker imaš fibromialgijo?
Zastavila sem vam ogromno vprašanj in vas prosim, če mi lahko odgovorite. Hvala za vašo pomoč.

Spoštovani,
vljudno se opravičujem, ker z zamudo odgovarjam na vaša vprašanja:

Odziv bolnikov s fibromialgijo na protibolečinska zdravila je individualen. Nekaterim bolnikom pomagajo že blažji analgetiki (npr. povišana doza Lekadola ali Aspirina …), spet drugim ne pomagajo niti močnejši analgetiki (sama imam npr. pozitivne izkušnje z zdravilom Zaldiar, ki vsebuje tramadol + paracetamol …, poznam pa bolnike, ki ga nikakor ne prenašajo …). Enako velja tudi za antidepresive – ne gre zanemariti dejstva, da imajo (tudi) protibolečinski učinek – kar pa spet ne velja za vse bolnike. Treba je torej na lastnem primeru preizkusiti različne možnosti. Priporočam obisk v protibolečinski ambulanti.

Potek fibromialgije je pogosto oscilacijski, kar pomeni, da obdobjem poslabšanja spontano sledijo obdobja izboljšanja in obratno. Kar pa spet ne velja 100-odstotno v vsakem primeru. Zlasti po več letih zdravstvenih težav takšna nihanja niso več tako očitna in so težave več ali manj konstantno trajajoče.

Glede odzivanja na toplo – hladno, se po mojih izkušnjah večina bolnikov ugodneje odziva na toploto (npr. tople obloge, topli obkladki, toplotno obsevanje z lučko, topla voda, savna … etc.). Če vam bolj ustreza hladno, si pomagajte na način, ki vam preizkušeno pomaga.

Bolečine, ki jih čutimo bolniki s FM, so različne: včasih pekoče, spet drugič elektriziranje, pa mravljinčenje, pa tudi globoke bolečine v obliki cukanja ali trganja (kot pri revmi …); pogosto jih občutimo kot bolečine »pri gripi« ali kot hud »muskelfiber« … in tako naprej (glej brošurico z opisom nevropatske bolečine: http://www.skufmslovenija.org/wp-content/uploads/scan00034.pdf ).

Glede odzivanja na morebitne operativne posege menim, da je vsaka operacija psihofizični stres, na katerega se bolnik lahko odzove bolj burno kot bi se zdrav organizem. To velja tudi za bolnike s fibromialgijo. Za vsak poseg (in kasnejše okrevanje) je prisotna kronična bolezen verjetno določen rizični dejavnik.

Spoštovani, ne vem, če sem zadovoljivo odgovorila na vsa vprašanja; če želite z menoj izmenjati izkušnje, me lahko poličete vsak torek med 12. in 14. uro na društveno številko: 041 464 677.

Lepo vas pozdravljam, držite se!
Veronika

New Report

Close