Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Kronična bolečina – fibromialgija Spanje ( preveč ) in nenehna utrujenost – POMOČ

Spanje ( preveč ) in nenehna utrujenost – POMOČ

Lep pozdrav.

Tukaj sem nova in prosim za nasvet, pomoč. Ne vem, kam bi napisala težavo, ( v kateri razdelek foruma oz. posvetovalnice, našla sem ta forum, če ni nabolj ”primeren” za objavo težave, ki jo opisujem, se iskreno opravičujem. )

Partner ima nenehno potrebo po spanju: čeprav spi celo noč ( več kot 8 ur ), se izredno težko zbudi, predrami, čez dan je brez energije, pogosto brez volje, povsem upadla mu je želja po spolnosti. Popoldne vsak dan zaspi za 2 ali 3 ure. Prehranskih navad nima urejenih, zjutraj, npr. ne zajtrkuje, je največ 2 obroka na dan, po navadi tudi zvečer.

Je brez zaposlitve; skrbi me, kako bo, ko bo našel zaposlitev, saj trenutno stanje ne kaže nič dobrega. V tem tempu se bojim, kako bo zdržal. Zelo me skrbi za njegovo zdravje. Skoraj vsak dan spije pivo, dve, vem, da tudi alkohol doda svoje pri vsej težavi, je kadilec, giblje se premalo, do sprehoda ga ne pripravim, že ob majhnem naporu se začne prekomerno potiti. Pogosto je razdražljiv, zadnje leto poje več sladkega, kot je prej.
Kolikor vem, ima pogosto tudi neenakomerno bitje srca, ob zadnji meritvi je imel povišan tlak. Je v zgodnjih tridesetih letih.

Ima kdo kakšen nasvet? Mi lahko kdo pomaga, kaj bi se dalo narediti? Vem, da je prvi korak obisk osebnega zdravnika, ampak ne vem, kaj bi se moralo zgoditi, da bi šel na pregled. Vedno je, ”ja, saj bom šel”, pa ostane le pri besedah.

Zelo sem zaskrbljena, prosim, če ima kdo kakršen koli nasvet, mnenje.
Iskrena hvala!

Lp

Spoštovani!

Prekomerno spanje je lahko zgolj slaba razvada ali znak slabo strukturiranega urnika dnevnih aktivnosti, lahko pa je tudi znak različnih zdravstvenih težav. Kadar se prekomernemu spanju pridružijo še kakšni drugi simptomi, pomislimo na morebitne težave v zdravstvenem stanju.

Če je preveč spanca zgolj slaba razvada, jo začnemo načrtno nadzorovati (npr. če konstantno spimo več kot 9 ur na dan, je smiselno, da začnemo spanje načrtovati in se držimo tega urnika). Tako se tudi izognemo bodočim zdravstvenim problemom, ki bi lahko nastali zaradi predolgega spanca.

Znaki, ki jih opisujete: splošno pomanjkanje energije, brezvoljnost, razdražljivost, upad libida, odpor do gibanja, zatekanje v sladkarije, preveč spanja … so lahko znanilci depresije. K stanju doprinesejo situacija brez zaposlitve, neurejene prehranske navade, vsakodnevno uživanje alkohola, kajenje …

Blago depresijo je mogoče obvladovati s spremembo življenjskega sloga (redno gibanje, stik z naravo, ukvarjanje s konjički, druženje s prijatelji …). Že majhne spremembe vedenja so lahko dobrodošle. Začnemo z dejavnostmi, ki so za nas prijetne in spodbudne. Ko iščemo »prijetne« dejavnosti, se moramo najprej vprašati, kaj smo včasih radi delali, kaj nas je veselilo, katera dejavnost nam je šla dobro od rok. Te dejavnosti napišemo na list (npr. sprehodi v naravi, ukvarjanje z domačo živaljo, igranje instrumenta, risanje, delo na vrtu, ples, .. itn.). Izberemo eno dejavnost, ki bo najbolj zmanjšala skupino motečih simptomov. Seveda je težko razumeti, da nekaj, kar je oseba prej izvajala z veseljem, zdaj (zlasti na začetku) morda izvaja z odporom ali brez posebnega veselja. Toda za depresivnega človeka je že kratek sprehod lahko velika obremenitev. Zato je pomembno, da si na začetku izbere dejavnost, ki ga ne obremeni preveč, obremenitev pa nato vsakodnevno povečuje. Tudi počutje se bo izboljševalo postopoma.
Pri tem je zelo pomembna tudi spodbuda, pohvala in družba bližnjega…

Kadar pa so težave težje, je potrebna tudi pomoč zdravil.

Vodilo, ki mu velja slediti: svoje življenje si moramo prilagoditi tako, da s prijetnimi dejavnostmi uravnovesimo strese, ki se jim v vsakodnevnem življenju ni mogoče izogniti.

LPV

New Report

Close