Med.Over.Net

Kardiologija

Odgovarjajo: prim. Boris Cibic, dr. med., spec. kardiolog

Bolezni srca in ožilja. Krvni tlak. Bolečine in skrb za zdravo srce.

prim. Boris Cibic , dr. med., spec. kardiolog

Boris Cibic

nizek krvni tlak

Default avatar

Boris Cibic

Verjetno vam je vaš zdravnik že povedal, da imajo nekateri ljudje nizke vrednosti krvnega tlaka že od rojstva in, da lahko imajo zaradi tega kar nekaj težav (vrtoglavice, slabo počutje, zaspanost, itd.). Tako stanje ni v seznamu bolezni in, kar je slabo, še nimamo "zdravil" s katerimi bi jim blago povišali tlak v obliki tablet za trajno rabo. Bolnikom priporočamo nekoliko bolj slano hrano, nekajenje, zadostne nočne počitke in polurne sprehode, delno s pospešeno hojo, 5 - krat na teden. Srečno.
Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.
Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije
www.zasrce.si
Default avatar

sksksk

Pozdravljeni!

Imam nizek krvni tlak že kar nekaj časa (80/60) utrip je normalen (60-70), poleg tega imam hladne dlani in stopala (na angiološki so potrdili raynaudov fenomen), stalen občutek mraza (kot da imam kurjo polt), v zadnjih par mesecih se mi je na prstih pojavila še ena čudna zadeva - 'zmečkani' prsti/blazinice brez kontakta vode. Stara sem 28let, zmerno aktivna, zdravo se prehranjujem, pred leti sem imela in prebolela bulimijo (če to kaj vpliva).

Lp
Default avatar

Boris Cibic

Mislim, da bulimija ni "bolezen" povezana z Raynaudovem sindromom. Napisali ste, da jo ste preboleli. Raynaudov sindrom pa je ostal. Verjetno so vam zdravniki že povedali, da je pri tej bolezni prisotna huda preobčutljivost prizadetih okončin na hladne temperature. Pri zdravljenju je pomemebno nekajenje, skrb pred vplivom mraza in rabo vibrirajočih strojev. Od zdravil priporočamo kalcijeve antagoniste (amlodipin, nifedipin, prazosin).
Lep pozdrav!

www.zasrce.si
Default avatar

Boris Cibic

Mislim, da bulimija ni "bolezen" povezana z Raynaudovem sindromom. Napisali ste, da jo ste preboleli. Raynaudov sindrom pa je ostal. Verjetno so vam zdravniki že povedali, da je pri tej bolezni prisotna huda preobčutljivost prizadetih okončin na hladne temperature. Pri zdravljenju je pomemebno nekajenje, skrb pred vplivom mraza in rabo vibrirajočih strojev. Od zdravil priporočamo kalcijeve antagoniste (amlodipin, nifedipin, prazosin).
Lep pozdrav!

www.zasrce.si
Default avatar

Nja

Kaj pa železo, feritin, hemoglobin? Elektroliti?
Default avatar

Boris Cibic

Teksta o višini KT ni.
Lep pozdrav!

www.zasrce.si
Default avatar

aktivnagosenica

Zivjo
Imam tezave z slabostjo in moj tlak je ob taksnih trenutkih slabosti 94/51 stara sem 16 let in imam 50 kg velika sem 158 cm ukvarjam se s sportom pri katerem me to velikokrat ovira osebna zdravnica ne ukrene nic kaksna do vasa priporocila glede na stanje?
Default avatar

Boris Cibic

Verjetno sodite v skupino ljudi s prirojenim nizkim krvnim tlakom. Takim "bolnikom" priporočamo zdrav način življenja, dovolj slano hrano, bogato s sadjem in zelenjavo, izogibanje sunkovitemu vstajanju, nekajenje, zadostne nočne počitke , skrb za pravilno telesno težo. Srečno.
Lep pozdrav!

www.zasrce.si
Default avatar

Nja

Po letih življenja s pogostimi glavoboli, nenehnim zehanjem, utrujenostjo....Pritisk imam še vedno nizek, zgornji je navadno med 80 in maksimalno 100 pri zdravniku pride na 115. Vendar ni več utrujenosti, glavobolov praktično nimam več, lahko sedim 8 ur v službi in klofam, pa ne zeham....Pri meni se je pokazalo, da na počutje vpliva prehrana. Sedaj je moje pogonsko gorivo maščoba (olive, olivno olje, semena, jajce, maslo, kakšen avokado, MCT olje, kokosovo olje)...Še vedno jem veliko zelenjave in zmerno količino mesa. Kar pa sem iz jedilnika črtala je sladkor, vse žitne moke in žita kot taka, krompirja jem zelo malo (par koščkov vsake kvatre) in tudi pri sadju sem omejila vnos, občasno si privoščim fižol in grah.
Default avatar

Boris Cibic

Vsebina vašega dopisa me je zelo veselila. Verjetno bo vaša pozitivna izkušnja koristila tudi drugim bolnikom, ki jim nizek tlak kvari razpoloženje
Lep pozdrav!

www.zasrce.si