Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija visok diastolični tlak

visok diastolični tlak

Spoštovani,

Večkrat si namerim tlak 113/90 ali 110/90. Zgornjega imam vedno pod 120 spodnji pa niha od 75 – 96. Stara sem 24 let, 3 mesece po porodu.Ob odpustu iz porodnišnice je bil 135/85. Pred nosečnostjo se je moj diastolični gibal od 60 – 75. Ali lahko pričakujem, da se bo stanje popravilo? Je to še posledica neuravnovešenih hormonov ali česa drugega?

O visokem krvnem tlaku govorimo, ko ugotavljamo vrednosti tlaka nad 140/90 mm Hg. Vi imate povsem normalne vrednosti zgornjega (sistoličnega) tlaka in na zgornji meji normale spodnji (diastolični) tlak. Predvidedvam, da se bodo tudi vrednosti diastoličnega tlaka polagoma še znižale, že z zdravim slogom življenja.

Boris Cibic

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

pozdravljeni,
80 letni oče potrebuje nov RR aparat, s starim klasičnim že težko upravlja sam.
Kateri aparat bi svetovali, z ozirom na to, da je pogosto aritmičen, aparat naj bi bil čim zanesljivejši, predvsem pa enostaven za merjenje in rokovanje, pa tudi vzdrževanje.
Hvala za odgovor, čeprav mi je jasno, da težko reklamirate,…a zagotovo imate izkušnje tudi preko pacientov,…

Verjetno ima vaš oče merilec krvnega tlaka “na živo srebro”. Takih aparatov ne izdelujejo več zaradi možne zastrupitve ob izteku živega srebra iz aparatov. Zdaj so pri nas na voljo elektronski merilci tlaka, ki so zadovoljivo natančni. V prodaji so aparati raznih tovarn. Verjetno so med boljšimi, aparati firm Omron, Welch Allyn, Beurer. Natančnost “nadlaktnih” in “zapestnih”merilnikov je približno enaka.V prodaji je več izvedb. Cene so različnre, odvisno od podatkov, ki jih aparat lahko shrani.

Boris Cibic

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Spoštovani,

Pišem vam ponovno saj ne vem več kaj naj še naredim, da se bo stanje izboljšalo. Kakor sem vam že pisala imam še vedno probleme s tlakom. Živim zdravo, se zdravo prehranjujem, gibam. Bila sem pri kardiologu, Ekg je normalen. Po navodilih kardiologa si merim tlak 3x na dan. Zjutraj so vrednosti 105/65-73, vendar se mi čez dan ob premikanju diastolicni poviša kar na 90 in več, prav tako je visok pulz. Sistolični ostaja pod 120, ponavadi okoli 110. Ko se umirim, torej po 5h minutah mirovanja je moj tlak popoldan 112/76. Problem je v tem da je prva meritev vedno visoka. Kako je to mogoče, kajti pred nosečnostjo sem lahko tekla in si nato izmerila tlak in diastoličen ni šel nikoli čez 80. S čim je to povezano? Večkrat tudi opažam, da koža postane močno vroča. Ponoči se obilno potim, kar se mi prav tako prej ni dogajalo. Naredili so mi preiskave za ščitnico in je bilo vse baje v mejah normale. Kaj mi lahko svetujete?

Pri mnogih ljudeh je prva meritev krvnega tlaka lahko precej višja kot druga ali tretja, ki ju preiskovanec opravi vsakič po presledku nekaj minut. Poizkusite. Meritve opravite v sedečem položaju, pred prvo meritvijo bodite na stolu povsem mirni vsaj nekaj minut, manšeto imejte v višini srca. Seštejte vrednosti vseh treh mritev in delite s tri. Dobili boste številko (vrednost), ki je najbolj realna. Če boste dobili vrednost med 85 in 90 ali več diastoličnega tlaka skušajte znižati tlak še naprej z zdravim slogom življenja. Morda ste preveč zaskrbljeni zaradi izvidov zadnjih meritev. Omejite sol v hrani, če ste pretežki, shujšajte, skrbite za čim več rednega, živahnega gibanja, itd. Pretirano nočno znojenje kaže na možnost, da imate pretežke odeje ali pa, da doživljate podzavestne stresne obremenitve. Ali imate ožje sorodnike z visokim krvnim tlakom, ali sorodnike, ki so razmeroma mladi utrpeli možganskokap ali srčni infarkt? Ali imate normalne vrednosti holesterola in sladkorja v krvi?

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Kar se tiče sorodnikov imajo povišan tlak stari starši – so ze okoli 80, vendar ne vsi, moj oče (55let) ima povišanega samo občasno, drugače ima normalnega, mama ima nizek tlak. Holesterol imam 3,16 – kar mislim da je normalno, sladkorja v krvi nimam. Sem suhe postave in soli zaužijem zelo malo.Jem zdravo pretežno vegetarjansko hrano. Mogoče je vse skupaj povezano s podzavestjo, kajti to da si merim tlak me psihično obremenjuje…

Glede na zadnje sporočene podatke zelo dvomim, da bolehate za esencialno hipertenzijo. Zato se pridružujem vašemu mnenju, da so sedanje blago zvišane vrednosti diastoličnega tlaka posledica psihičnih vplivov. Upam, da si pravilno merite tlak in, da boste v doglednem času izgubili tremo pred meritvami. Pri vsakokratni kontroli opravite 2-3 meritve v presledkih nekaj minut in izračunajte srednjo vrednost.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Spoštovani!
Pišem vam, ker imam podobno težavo kot tejka! Po drugem porodu (oz. že pred njim) sem imela povišan pritisk (nad 140/100), ki se je sčasoma znižal, vendar si 1 leto po porodu še vedno namerim visok diastolični tlak (vedno nad 90). Sistolični je normalen.
Stara sem 29 let, redno fizično aktivna, normalne postave, pa tudi načel zdrave prehrane se držim.
V družinski zgodovini je povišan krvni tlak (starši). Mislila sem, da se bom temu izognila, saj sem vedno imela nizek tlak.
Kaj je vzrok temu, da je visok samo diastolični tlak?
Ali bi morala razmišljati o obisku zdravnika?
Ali bi znižanje telesne teže vplivalo na diastolični tlak?
Najlepše se vam zahvaljujem za odgovore.

Visok krvni tlak je bolezen pri kateri so vrednosti sistoličnega tlaka nad 140 mm Hg in/ali vrednosti diastoličnega tlaka nad 90 mm Hg. Izgleda, da ste podedovali nagnjenje k tej bolezni. Izmerite si tlak še več krat. Pri vsakem merjenju izvedite 2 – 3 meritve v presledkih nekakj minut. Dobljene vrednosti napišite. Najbolj realne so vrednosti izmerjene v različnih urah dneva. Meritve opravite sede, z manšeto v višini srca, v mirnem okolju. Z izvidi pojdite k vašemu zdravniku Morda je še prezgodaj misliti na redno zdravljenje z zdravili.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Spoštovani!
Stara sem 60 let in imam že nekaj časa večkrat visok diastolični tlak. Prav danes sem ga namerila v dveh vrednostih v zaporedju pol ure, in sicer: prvo merjeje – 1444/112, drugo merjenje 138/106.
Moram povedati, da mi diastolični krvni tlak niha, in je včasih tudi normalen (pod 90). Sem zelo hitro utrujena, ponoči se zelo potim, predvsem proti jutru.
Mi lahko svetujete, kako naj si pomagam? Hvala in lepo pozdravljeni!

V učbenikih o krvnem tlaku je podatek, da so vrednosti tlaka normalne če so pod 140/90 mm Hg. Čim je vrednost zgornjega (sistoličnega) tlaka nasd 140 mm Hg in/ali je vrednost spodnjega (diastoličnega) tlaka nad 90 mm Hg gre za zvišan krvni tlak. Mnogi bolniki imajo zvišan samo sistolični oziroma samo diastolični tlak. Priporočam vam, da se posvetujete z izbranim zdravnikom, da s preiskavami ugotovi ali je že potrebno zdravljenje, razen z zdravim načinom življenja, tudi z zdravili.

Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr.med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Spoštovani gospod Cibic!
Spodnji krvnitlak mi velikokrat doseže vrednsot od 95 do 100. Takrat se počutim slabo, imam občutek da bom “padel” dolj. Ka mi svetujete?

Po mednarodnem dogovoru je krvni tlak normalen do višine 140/90 mm Hg, po zadnjih preiskavah pa do 135/85, oziroma do 130/80 mm Hg pri sladkornih in ledvičnih bolnikih. Vi ugotavljate pri sebi vrednosti diastoličnega tlaka, ki so nekoliko nad normalo. Verjetno je pri vas prisotna blaga hipertenzija, ki bi jo kazalo zdraviti z blago delujočimi antihipertenzivi.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni!
Star sem 47 let. Leta 2008 8. januarja sem imel možgansk kap oz. krvavitev. 2.julija se je ponovila. Od takrat sem prizadet po desni strani telesa, težka hoja, gibanje roke, skratka boli cela desna stran.Sedaj sem v invalidski penziji. Siastolični tlak se je umiril pri 120 do 130 z olivinom, moti me pa diastolični (nizki), saj se giblje med 90 in 100.Sedaj koliko morem se gibljem- hoja, ne jem močnih in slanih jedi, ne kadim, ne pijem.Kaj narediti?

Iz vašega dopisa povzemam, da ste doživeli možgansko kap razmeroma mlad. Verjetno bolehate za obliko visokega tlaka, ki jo imenujemo “esencialna hipertenzija, to je bolezen brez znanega vzroka, ki jo zdravimo samo z zdravili za znižanje tlaka. Pri tej obliki bolezni opažamo, da imajo n ekateri bolniki povišan samo zgornji tlak, nekateri samo spodnjega in nekateri pa zgornjega in spodnjega. Izgleda, da s sedanjem zdravljenjem uspešno znižujete zgornji tlak, manj uspešno pa spodnjega. Morda boste uspeli še nekoliko znižati spodnji tlak z majhnim dodatkom katerega koli zdravila, ki jemljete sedaj. Skušajte uživati čim manj slano hrano, če ste pretežki skušajte shujšati, uživajte več sadja in zelenjave, skrbite za gibanje v okviru možnosti.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni!

Letos so mi na ginekološkem predgledu prvič v življenju izmerili povišan krvni tlak (predvsem spodnji), predtem sem imela zmeraj super. Zdaj mi pravijo, naj si merim, saj mi bodo sicer ob visokem, kontracepcijske tabletke (Logest) odvzeli.
Tlak je bil (prvič) 135/ 94, po treh mesecih pa 136/88 (vmes sem merila pri babici, a so meritve bile zelo različne (običajno zgornji oko 135, spodnji oko 85, tudi že 130/80, a kot pravim nisem povsem prepričana v zanesljivost naprava, saj je prvo merjenje veliko višje od vseh naslednjih)
Osebno se mi ne zdi, da bi bilo to izredno povišano – zato me zanima ali mi svetujete, da preventivno neham s tabletkami?
Sicer sem zdrava, počutim se dobro (le tu in tam me boli glava).
Stara sem 25 let, visoka 168cm in tehtam oko 53kg. Gibam se redno. Sem vegetarijanka – zdi se mi, da jem dokaj zdravo (mastnega praktično nič, malo sirov) z izjemo sladkega – sem zelo sladkosneda, a se mi ne pozna na teži. Je možno, da so krive čokolade? Vem, da dobro sigurno ni – zanima me ali ima lahko kak večji vpliv.

Hvala za odgovor in lep pozdrav!

Mislim, da ste opravili premalo meritev, da bi vas pravilno ocenili.
Opravite nekaj krat pravilno merjenje tlaka (zjutraj, na tešče, sede, v maksimalnem miru z manšeto v višini srca). Izmerite tlak 2 – 3 krat v razmaku nekaj minut (vsakič mora biti manšeta povsem izpraznjena). Naj vas ne moti ugotovitev visokega tlaka pri prvi meritvi. Upoštevajte poprečno višino vseh treh meritev ali morda samo zadnjo. Ali ste družinsko zelo obremenjeni glede višine krvnega tlaka, ali so v ožji družini primeri zgodnjih srčnih infarktov ali možganske kapi?

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni!

Katera učinkovina po vaših izkušnjah najbolje deluje na izolirano diastolično hipertenzijo?

Hvala in LP, Marko

Diastolična hipertenzija nastopa, v glavnem, pri visokem krvnem tlaku in pri popuščanju srca. Ker niste navedli morebitnega vzroka, bi težko pravilno svetoval vrsto zdravljenja.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close