Najdi forum

bypass

spoštovani!

Oče (70 let)je pred dnevi doživel srčni infarkt(drugič-po 30 letih)in je bil sprejet v klinični center,kjer so mu naredili preiskave ožilja in ugotovili,da ima 3 žile zamašene(85%,95%,in 91% zamašenost).Zdaj čaka na operacijo- bypass(3x),mene pa zanima,kakšne so kaj možnosti zapletov pri oz. po operaciji. (vsi ostali izvidi- zamašenost vratnih žil,srce,pljuča,kri ,so po mnenju zdravnikov v mejah normale)
lp in hvala za odgovor

Zaradi visokih stroškov operacij na srcu, se zdravniki odločijo za operativno zdravljenje (bypass), če je splošno stanje bolnika tako, da bo bolnik operacijo prenesel in da bo bolnik imel veliko korist glede nadaljnjega življenja (večja zmožnost za telesne obremenitve, manjša potreba po zdravilih, itd.).

Morda veste, da predstavlja tudi manjši operativni poseg tveganje za zaplete po operaciji, ki jih operater ne more predvideti.

Pričakujem, da bo oče srečno prestal operacijo in da se bo prerojen vrnil k svojcem.

Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

prosim če mi poveste kako dolgo živijo bolniki po bypassih?
kako je nevaren poseg koronarografija?
kako dolgo je stend obstojen, da se spet žila zamaši?
kaj naredijo v primeru če nemorejo razširiti žil s koronarografijo?
kako dolga je rehabilitacija po bypassih, če jih delajo ponovno po 13letih?
če je troponin povečan a to pomeni da je novo nastala poškodba srca?

Moj oče je 52 letnik in je po AMI po bypassih (treh). Ki so funkcionirali 13 let pred pol leta se mu je pojavila bolečina v prsih v mirovanju (nestabilna AP). Na EKG-ju ni pokazalo svežih poškodb na srcu in tropanin ni bil povečan. Bolečina pa je bila prisotna! Tako da so se odločili za koronarografijo in razširili so mu en bypass (stend en). Počutil se je krasno lahko je spet telovadil bres prisotnosti bolečine.
Sedaj pa spet. V mirovanju so se pojavile bolečine v prsnem košu in niso popustile po Nitrolingualu. EKG ni nič pokazal, tropanin tudi ne, pa so ga kljub temu sprejeli na opazovanje na kardiološki oddelek. Zjutraj po ponovnem pregldu krvi encimov pa je bil tropanin povečan. Tako, da so se odločili da naredijo koronarografijo takoj jutri. Zanima me če se nebo dalo odmašiti žilnebo, kako zdaj delajo bypasse a je ševedno tako dolga rehabilitacija in ali se sploh splača, da spet prenaša takšne bolečine? Za koliko let se mu podaljša življenje seveda dokaj kakovostno?
Noram pa še povedati da se je vedno ukvarjal s športom, ni debel, pazi na prehrano.
Najlepše se vam zahvaljujem za odgovore

Preživetje po “bypassih na srcu” ni toliko odvisno od bypassov kot od stopnje ateroskleroze koronarnih žil. Kakšno je stanje, ugotovimo s slikanjem srčnih žil (koronarografija), ki je danes že rutinska preiskava. Poseg ni nevaren, vendar kot pri vsakem zdravniškem posegu, lahko nastopijo nepredvidljivi zapleti, ki jih zdravniki sproti rešijo. Zapleti so sicer zelo redki.

Ča trajanja prehodnosti stenta je zelo različen, odvisno od reakcije organizma na tujek. Lahko več let.

Če pri koronarografiji ugotovijo, da bolniku lahko pomagajo samo z operacijo srca, mu jo svetujejo. Pri bolniku v dobri telesni kondiciji poteka rehabilitacija brez zapletov. Njena dolžina je nekoliko odvisna od bolnikove starosti.

Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

spoštovani

oce je star69let.pred 16.imi leti je imel srcni infarkt,danes je imel operacijo 2x bypass.po operaciji so mi povedali je v kriticnem stanju da so tudi krvavitve in da ima slabo srce.me zanima resnost in kriticnost ce ga bojo se 1x operirali zaradi krvavitve po 1.operaciji.
kako dolga je rehabilitacija po takih posegih.
hvala !

Upam, da so vam zdravniki povedali že pred operacijo vašega očeta, da ima oče slabo srce in, da lahko nastopijo zapleti po operaciji. V dopisu niste navedli vzroka zakaj bolnik po operaciji krvavi. Če se bodo zdravniki prepričali, da je krvavitev posledica krvavitve iz ene žile in, da ni pričakovati, da se bo rana zaprla sama po sebi, bo nujen ponovni operacijski poseg. Če ni zapletov po operaciji srca se bolnik popravi že v teku enega tedna. V primeru zapletov je težko napovedati trajanje rehabilitacije.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Spoštovani!
Pri očetu so se omenjene težave krvavitve po operaciji bypassih ustavile.Doktorji so mi povedali da ima povećano srce,da srčne mišice zelo slabo delajo,da so mišice nekakšne vrste tkivo ratale (meni osebno neznani pojmi).Očeta so včeraj oživljali in danes ga držijo v umetni komi z zdravili.Spoštovani zanima me a opstajajo kakšni spodbujevalniki da bi lahko pomagali pa tudi če bi bil samoplačnik? zasledil sem da so v UKC Ljubljana prestavljali vgradnjo 50-ega spodbujevalnika prof.dr.Igor Zupan.Rad bi očeta imel ob sebi,nasmejanega in veselega.Prosim za kakršno koli informacijo,nasvet.

V vašem dopisu je premalo podatkov, da bi lahko dobil pravilno sliko sedanjega stanja pri vašem očetu. Izgleda, da je bolnik komatozen zaradi popuščanja srca. Ali bi bolniku vsaditev spodbujevalnika koristila, lahko ocenijo le zdravniki, ki sedaj zdravijo bolnika.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni!

Zanima me, če lahko oče po operativnem posegu bypass za boljše okrevanje je dodatke k prehrani: matični mleček, aloe vera, da nebi dodatno obremenjeval ožilja z oblogami ožilja. Pa tudi sicer me zanima, kakšna hrana se priporoča in kateri dodatki so priporočljivi.

Za odgovor se zahvaljujem!

Tinna

Zelo verjetno so bolnika operirali (bypass) zaradi ugotovitve zoženih srčnih žil zaradi ateroskleroze. V takih primerih priporočamo zdrav slog življenja kamor spada tudi skrb za zdravo prehrano, predvsem hrano z malo živalske maščobe in mnogo zelenjave in sadja. Podrobnosti lahko izveste pri dietologu.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Spoštovani!
Obračam se na vas z naslednjim vprašanjem:
Moja mama je stara 63 let.Nenadno je zbolela na srcu.Bila je hospitalizirana,naredili so uz srca,koronarografijo in so lečeči zdravniki ugotovili da bi bila primerna za bypass op.
ob predstavitvi koronarnemu krg.so mamo odklonili za op.zdravljenje,saj nima primernih tarčnih žil.(bypass op.bi bil izveden na 3-eh žilah)Ob ponovnem pregledu pri kardiologu je bilo podano mnenje,da bi bila primerna op.edino presaditev srca ampak je mama prestara in same preiskave bi trajale predolgo časa.Sedaj me zanima ali ima smisel da z mamo poiščeva še drugo mnenje ali naj mama preostanek življenja ,,uživa,,kot ji je bilo podano s strani kardiologa.

Njene diagnoze: INFARKT SPREDNJE STENE(MAJ 2O1O)
3ŽILNA KORONARNA BOLEZEN(MEDIKAMENTOZNO ZDRAVLJENJE brez možnosti op.)
DIAB.MELLITUS-PERORALNA TH. novo odkrita
Najlepša hvala za vaš čas in HVALA za odgovor simona

V Sloveniji imamo tri kardiokirurške centre (Ljubljana, Maribor, Izola), na katerih imajo podobne programe in operativne tehnike. Transplantacije srca vršijo samo v Ljubljani.
V Centru (v katerem?) v katerem se je vaša mama zdravila so ugotovili hudo prizadetost srca brez možnosti operativnega zdravljenja (bypass? transplantacija?). Glede na ne visoko mamino starost bi jo morda bilo prav predstaviti še v drugem centru.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Spoštovani!

Moj oče, star 64let, je pred dvema dnevoma doživel infarkt. Takoj je bil hospitaliziran in še isti dan je bil operiran. Dobil je bypass(ne vem koliko). Oče je pri zavesti, vendar je priključen na kar nekaj aparatov, ki mu pomagajo pri dihanju itn. Zanima me, koliko časa so potrebni aparati (v povprečju)? Ali so pogosti zapleti po takšnih operacijah? Kako dolgo je zdravljenje/okrevanje v bolnišnici (v povprečju)?

Najlepša hvala za odgovor!

Lep pozdrav

Danes imamo na razpolago številna zdravila, ki vplivajo na življenjske funkcije (dihanje, delovanje srca). Navedena zdravila dajamo pri ogroženih bolnikih, dokler imamo vtis, da jih nujno rabijo. To ugotovimo z doslednim zasledovanjem bolnikovega počutja, krvnih izvidov, EKG, itd.Iz vsebine vašega dopisa povzremam, da se bo očetu stanje kmalu popravilo in, da mu bodo v nekaj dneh odstranili razna “pomagala” (kisik, tekočine z zdravili, ki jih dajajp v žile, itd.).

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Dober vecer, moj oce je bil pred 16 dnevi operiran, naredili so mu stiri bypasse. Po devetih dneh je prisel iz bolnice, zal pa imamo obcutek, da se mu je stanje doma poslabsalo. Je zelo utrujen, zelo se poti ob vsakem najmanjsem naporu, levo roko ima mravljincasto, roke in noge pa ledene in mu jih nikakor ne moremo ogreti. Pred operacijo teh problemov ni imel, vedno je imel vroce noge in roke. Naj omenim, da dela vse kot mu je bilo naroceno v bolnisnici (telovadi, hodi po stanovanju…). Star je 58 let, zanima me ce so to normalni zapleti po operaciji in koliko casa to lahko traja?
Hvala za odgovor in lep pozdrav!

Upam, da so sedanje težave prehodne. Je, oče, ob odpustu iz bolnišnice dobil navodila kako naj ukrepa ob morebitnem poslabšanju?

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

oče je imel pred desetimi dnevi operacije srčne žile so mu vstavili novo iz nekih vlaknin.v bolnici je dosti izgubil na teži a se nam to zdi dokaj normalno po tamkajšnjem bivanju,sedaj je doma vedno boljše je in vsak dan bolj raznoliko hrano a veliko izgublja na teži…???po dve kili v štirih dneh..zakaj

Izredno hitro hujšanje je lahko samo navidezno v primerih, ko bolniki jemljejo tabletke za odvajanje vode.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

mene zanima kakšno hrano lahko jemo po baypas operaciji na želodec.

Priporočam posvet z gastroenterologom, ki je izvedel bypass.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close