Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Kaj bi lahko bilo

Kaj bi lahko bilo

Stara sem 38 let, visoke postave, nekadilka, primerne telesne teže.Pri sedemnajstih letih sem se zdravila zaradi Perikarditisa, 10 dni sem ležala v bolnici Dr.Petra Držaja in edino zdravilo takrat je bil aspirin in mirovanje. Takratne bolečine so bile res hude, saj me je hudo zbadalo v okolici srca in oteženo je bilo dihanje, saj sem pri vsakem vdihu čutila grozen zbodljaj.Od takrat dalje se tako hudo stanje ni ponovilo, pač pa se je pojavilo občasno, brez pravega vzroka malo slabša oblika, ki sem jo vedno prenesla stoje in vzela kakšen aspirin. Sedaj pa so se te bolečine spet pojavile, čutim pravo bolečino v okolici srca, imam težko sapo, ne morem se oddahniti, zatekajo mi prsti na rokah in nogah in nasploh čutim utrujenost, kot da mi manjka zraka. Čutim tesnobo in strah, ki se ob večjem stresu še bolj poudari in takrat se bolečina še stopnjuje. Ker delam v stresnem okolju me to stanje moti. Naj povem, da sem pred dvema letoma naredila tudi pregled pri kardiologu, ki pa kljub vsem pregledom (cikolmetrija, ultazvok srca, EKG- ki po perikarditisu ni v redu) ni ugotovil nepravilnosti.
Ampak od česa se mi potem pojavlja takšno stanje ?
Ali mi lahko svetujete kaj mi je storiti ?
Najlepša hvala za odgovor.

Pri vnetju osrčnika (perikarditis) so prisotne bolečine različen jakosti in trajajo dokler se vnetje ne pozdravi. Pri virusnih obolenjih vnetje traja nekaj dni, včasih 10-14 dni in se povsem pozdravi. Vnetje osrčnika zaradi drugih razlogov lahko traja daljši čas. Pri vas je zelo verjetno šlo za virusno vnetje, ki se je povsem pozdravilo in je pustilo manjšo spremembo v EKG. Vaše sedanje bolečine so zelo verjetno funkcionalne narave brez organskih sprememb na srcu. Take bolečine in drugi znaki (“oteženo dihanje”, “težka sapa”, “pomanjkanje zraka”, “tesnoba in strah”) kažejo na stresno stanje, ki ste ga sami ugotovili.

Bolnikom s funkcionalnimi težavami priporočamo telesne in duševne rekreativne dejavnosti (vsaj 3 krat na teden aerobna vadba, hoja v naravi, plavanje, razvedrila) in občasno blaga pomirjevalna sredstva. Zatekanje prstov na rokah in nogah je posledica neuravnoteženega delovanja vegetativnega živčevja zaradi zgoraj navedenega stanja.

Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close