Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija razlika med sistoličnim in diastoličnim tlakom

razlika med sistoličnim in diastoličnim tlakom

Spostovani
zanima me, ali je pomembna tudi razlika med sistoličnim in diastoličnim krvnim tlakom.Fant ima namreč krvni tlak 130/70. Ali je to normalno? Star je 26 let.

Za vaš odgovor se vam vnaprej zahvaljujem

Idealen krvni tlak je 120/80 mmHg. Normalni krvni tlak je do 130/85. Če je spodnji tlak pod pod 70 mmHg je pri mnogih ljudeh lahko povsem normalen. Pri nekaterih ljudeh je lahko znak majhne prizadetosti ene srčne zaklopke. Kaj je ugotovil osebni zdravnik?

Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Osebni zdravnici se ocitno ne zdi nic posebnega. Jaz sem postala slucajno pozorna na to (studentka medicine).
Je pa osebna zdravnica v osnovi soli baje slisala nek sum in fanta poslala na EKG, kjer pa niso ugotovili nic posebnega.

Je vseeno mozno, da je kaj narobe s srcno zaklopko?

Za vas odogovor se vam vnaprej zahvaljujem

EKG ni preiskava, ki bi nam pomagala rešiti vprašanje o naravi ugotovljenega šuma na srcu. O tem sta odločilni dve preiskavi: klinični pregled in UZ pregled srca. Verjetno ima preiskovanec funkcionalni šum. Zaradi nizkega spodnjega tlaka je treba izključiti insuficienco (puščanje) aortne zaklopke.

Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Ali je opisano zadostna indikacija, da dobi fant napotnicio za UZ srca?
Ce da, kam predlagate naj se naroci na preiskavo?

Se enkrat najlepsa hvala za vase hitre in natancne odgovore.

Lep pozdrav

Indikacijo za UZ pregled srca mora postaviti osebni zdravnik. V privatnih ordinacijah preiskava stane 15.000-20.000 SIT (v ambulanti Barsos v Ljubljani, Gregorčičeva ul. 9, npr. stane 18.000 SIT).

Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Spoštovani!

Stara sem 18 let, moj krvni tlak je ob zadnji meritvi meril 98/55, zgornji tlak se vedno giblje med 90 in 100, spodnji pa med 50 in 60. Zanima me, če je to normalno glede na mojo starost?
Hvala za odgovor.

Lep pozdrav

Navedene vrednosti so na spodnji meji normalnih. Ke niste navedli nobene težave pomeni, da je vaše telo adaptirano na to višino tlaka. Brez skrbi!

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Hvala za odgovor in lep pozdrav!

Odgovor ni potreben

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close