Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Poškodovana žila in omotica

Poškodovana žila in omotica

Skratka naredil sem dve neumnosti. Najprej je bila ta, da sem se poškodoval med delom in druga je ta, da nisem šel k zdravniku na šivanje. Poškodoval sem si desno roko blizu zapestja. Nekaj časa me je bolelo pa sem si rekel, saj bo bolečina šla mimo. To se je res zgodilo samo potem se je zgodilo nekaj drugega. Dobivati sem začel omotico. Postalo mi je jasno, da je kriv krvni obtok, ki ni več popolen in nekje zastaja kri. Občasno med spanjem sem se zbudil, ker sem čutil da mi je kak prst omrtvičil in sem mogel ga pregibati. Potem se je to zgodilo celo na levi roki. Zato sem šel do zdravnice in ji povedal. Samo ona je bila prepričana, da to nima veze s krvim obtokom. Rekla mi je, da krvni obtok ne deluje tako, da bi bila desna in leva roka povezani. Torej ti občasni problemi z omrtvičenjem prstov na desni in celo levi roki nikakor ne morem dojemati kot slab krvni obtok ampak bolj živce. Predlagala mi je, da si nabavim tisto gumo, ki jo stiskaš v roki. Kar sem tudi storil ampak problem ni šel stran.
Problem ni samo v roki. Ta žila očitno potuje preko roke in potem nadaljuje pot v desno nogo. Čutim bolečino tam kjer gre ta žila. Predvsem v stopalu, pod pazduho, v stegnu in celo na desni polovici ritnice. Med drugim čutim, da imam slabo prekrvavljeno desno roko in koleno.
Na osnovi napisanega kaj mislite kakšna žila je šla in če se to da rešiti. Tako res več ne gre naprej. Vsak dan morem se pregibavati, da malo omilim situacijo.

Pozdravljen,

povsem strinjam se z Vašo zdravnico, težave, ki jih opisujete nimajo povezave s poškodbo, predvsem pa ne z jasno boleznijo ožilja. Naj na kratko razložim.

Ob poškodbi se praviloma poškodujejo, razen ob zelo globokih poškodbah, kapilare in manjše vene. Seveda se te žile preventivno zapro in “odmrejo”, da ne bi krvaveli dalje, ven je tako ali tako ogromno in druge prevzamejo vlogo, sčasoma nastanejo nove. Zapora teh manjših žilic nima posledic ali zapletov. Če si poškodujete arterijo, je krvavitev tako obsežna, da nihče ne naredi “neumnosti” in ne gre do zdravnika.

Žile tudi ne bolijo. Če je res motena prekrvitev, bolijo tkiva, ki jih ta žila prekrvavi. In še vsak, ki ima tovrstne težave, takoj pristane na urgenci, saj zaradi motnje prekrvitve postane noga bleda, mrzla in neznosno boleča. Pregibavanje ali kakršnokoli gibanje obolelega uda stvar izrazito poslabša. Torej – v vašem primeru zagotovo ne gre za kakšno jasno srčno-žilno bolezen.

Težave so torej najverjetneje posledica pritiska na živce, katere diagnostika zagotovo ni stvar kardiologa, prej ortopeda in nevrologa. Seveda pa je v veliki večini primerov rešitev tako le fizioterapija.

New Report

Close