Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Padajoče vrednosti tlaka ob merjenju

Padajoče vrednosti tlaka ob merjenju

Pozdravljeni.
Stara sem 31 let, brez zdravstvenih težav, imam pa že celo življenje preveč kg. Na sistematskih pregledih v času študija so mi vedno izmerili rahlo povišan tlak, kar sem pripisala nervozi v ambulanti. Od takrat naprej mi je merjenje tlaka vedno bilo stresno in sem se mu izogibala tudi v domačem okolju. Enkrat pa mi ga je izmerila osebna zdravnica in je rekla, da je v redu, vrednosti pa mi ni povedala.
Pred nekaj tedni sem si pri fantu izmerila pritisk in imela zelo povišanega. Odločila sem se, da si kupim merilec in si pritisik redno merim ter se rešim strahu pred merjenjem. Kupila sem avtomatski merilec za nadlahtno meritev z večjo manšeto. Prva meritev me je sesula – 180/105. Seveda pa sem ob tem bila skoraj panična. Takoj sem zmanjšala kajenje na 3 cigarete na dan, šla na dieto ter začela s postopno rekreacijo na sobnem kolesu. Tako sedaj že en teden redno merim pritisk. Ta tem forumu sem prebrala, da naj bi si merila večkrat zaporedoma. Pred meritvijo se skušam kar se da sprostiti, vendar pa so meritve zelo bizarne in si jih ne znam razložiti. Primer meritve danes popoldan: 185/101/93, 166/97/83, 153/94/73, 140/93/68. Med meritvami je 2 minutni presledek. Pomislila sem, da je kaj narobe z merilcem, vendar drugim, ki sem jih prosila, da si izmerijo pritisk s tem merilcem, ne pokaže takih razlik med meritvami. Takšne vrednosti dobim vedno – večinoma se meritve začnejo s 170 ali 180 zgornjega pritiska in vedno se končajo med 140 in 150 zgodnjega pritiska. Sprva sem to pripisala nervozi, sedaj pa se mi zdi, da si merim že dokaj sproščena in mi ni jasno, zakaj takšna odstopanja. Kako naj vem, kakšen je moj krvni tlak? Vesela bom vašega odgovora! Lepo vas pozdravljam.

Hvala za zaupanje. Napisali ste, da imate “že celo življenje” visok krvni tlak. Škoda, da niste napisali kdaj so vam prvič ugotovili povišane vrednosti. Mislim, da vam ni treba biti v skrbeh. Visoke vrednosti krvnega tlaka ločimo v dve skupini: visok krvni tlak zaradi organskih bolezni (predvsem bolezni ledvic) in visok krvni tlak zaradi vplivov dednosti, zaradi debelosti ali zaradi živčnih vplivov. Glede na vsebino vašega dopisa mislim, da nimate bolezni ledvic in, da je pri vas prisoten visok krvni tlak verjetno zaradi debelosti, družinske obremenitve ali stresnih situacij. Morda bi bilo koristno, da vas osebni zdravnik napoti na Kliniko za hipertenzijo v bolnišnici dr. P.Držaja v Ljubljani ali drugo sorodno ustanovo kjer se posebno posvečajo diagnostiki visokega krvnega tlaka. Srečno

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Hvala za zaupanje. Napisali ste, da imate “že celo življenje” visok krvni tlak. Škoda, da niste napisali kdaj so vam prvič ugotovili povišane vrednosti. Mislim, da vam ni treba biti v skrbeh. Visoke vrednosti krvnega tlaka ločimo v dve skupini: visok krvni tlak zaradi organskih bolezni (predvsem bolezni ledvic) in visok krvni tlak zaradi vplivov dednosti, zaradi debelosti ali zaradi živčnih vplivov. Glede na vsebino vašega dopisa mislim, da nimate bolezni ledvic in, da je pri vas prisoten visok krvni tlak verjetno zaradi debelosti, družinske obremenitve ali stresnih situacij. Morda bi bilo koristno, da vas osebni zdravnik napoti na Kliniko za hipertenzijo v bolnišnici dr. P.Držaja v Ljubljani ali drugo sorodno ustanovo kjer se posebno posvečajo diagnostiki visokega krvnega tlaka. Srečno

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close