Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Oče in nekontrolirana hipertenzija

Oče in nekontrolirana hipertenzija

Spoštovani dr. Cibic!

Upam, da boste imeli čas, da boste moje sporočilo podrobno prebrali in mi svetovali.
Torej gre za mojega očeta, ki je star 66 let, zelo vitalen, pred kratkim prehodil s hitri hojo 15 km brez težav. Nato je šel k zdravniku, ke je imel pekoč občutek pri uriniranju. Tam so ugotovili, da im aproteine v urinu (2).
Takoj sem vedel, da mora to biti zaradi visokega tlaka, saj imamo vsi v družini hipertenzijo. On je pa tako trmast, da si nikoli noče izmeriti pritiska. Tolikokrat sem ga prosil, da si naj izmeri tlak, pa si ga ni hotel.
No zaradi teh proteinov je šel do zdravnice, tlak je bil 180/90. Imel sem prav.
Dobil je Prenewel 4/1.25. Po dve dnevih jemanja je imel zvečer tlak 200/100. Klicali smo zdravnico, saj na urgenvo ni hotel. Rekla je, naj dodamo še Lacidipin 4 mg (1 tableta).
Po eni uri je tlak padel na 115/75, zelo se mu je vrtelo in bolela ga je glava. Naslednjo jutro, ko je lacidiin še deloval, je bil pritisk spet 160/90.
Prišel je ponedeljek in je šel k zdravnici, ta je rekla, da bomo res k Prenewelu za stalno dodali še Lacidipin, pol tablete. Zdaj jemlje to že dva tri dni skupaj in je tlak spet 160/90.
Moje vprašanje je, če je tako ravnanje pravilno? Ali ne bi bilo bolj smiselno ga dati v bolnico in tam narediti preiskave, ultrazvok vratn ih arterij, ledvičnih arterij, ultrazvok srca, obremenilni test?? Izključiti feokromocitom?? Mislim, da bi tlak na teh zdravilih moral že bolj pasti in glede na to, da je nastala škoda na ledvicah, se mi zdi, da bi bile bolj potrebne preiskave. Kaj menite vi? in kako to zdravnici povedati?? Moti me tudi, da ni dobil nobenga zdravila, ki se ga vzame po potrebi, ko tlak spet iztiri (kaptoprik, adalat). Skratka vaše mnenje.

Lep pozdrav!

Nekoliko me je presenetila vsebina vašega dopisa v tem, da zdravnica ni predlagala hospitalizacije bolnika, pri katerem je prisotna slika napredovale sekundarne (?) hipertenzije. Res je, da bolnik lahko opravi potrebne preglede ambulantno, vendar v mnogih primerih ima prednost vsaj kratka hospitalizacija, ko je možno opraviti več preiskav v kratkem času in z večjo natančnostjo. Predlagal bi napotitev bolnika na kliniko za hipertenzijo v bolnišnici dr. P. Držaja v Ljubljani. Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Spostovani, ja tudi meni ni to vsec!

Zanima me, po cem pa sklepate, da gre za sekundarno hipertenzijo?

New Report

Close