Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Nihanje krvnega tlaka

Nihanje krvnega tlaka

Spoštovani,

pišem Vam v imenu mame. Letos bo stara 55 let, je redno fizično aktivna (vsak dan minimalno 1,5h), sicer občasna kadilka, v menopavzi je prbl. 4 leta, nikoli ni jemala nobenih zdravil. Prehranjuje se zdravo in nima prekomerne teže (165cm/54kg). Tudi v družini nima nihče problemov z visokim pritiskom.
Zadnje leto ima težave z nihanjem pritiska: pred tem je vedno imela zelo nizkega (maximalno prbl. 110/65), zadnje mesece pa ji pritisk občasno, na vsak mesec ali dva, naraste na 160/100. Ob tem čuti močno razbijanje v glavi, vročino, vrtoglavico in slabost. Interval visokega pritiska traja prbl. teden dni, zatem sledi obdobje nizkih vrednosti (110/65).
Zaradi nihanj je obiskala že dva zdravnika, vendar sta jo oba odpravila na hitro, češ, da je to normalno (ob tem bi poudarila, da si pritisk doma meri redno in pravilno, na žalost pa je ravno ob obisku zdravnika imela le rahlo povišane vrednosti). Nobeden je ni dal na nobene preiskave. Sama sicer redno poizkuša znižati pritisk z naravnimi zdravili (česen, rdeča pesa, belo omelo itd.), vendar ji v obdobjih poraslega pritiska ne pomaga popolnoma nič.
Zanima me Vaše mnenje: ali so ti občasni intervali resnično normalni? In četudi so, kako naj si mama pomaga? Navsezadnje je nevzdržno teden dni ležati ob groznem počutju, poleg tega pa nas vse skrbi, saj se ob hitri odpravi zdravnikov čutimo popolnoma nemočne … Ali morda obstajajo kakšna zdravila, ki bi jih mama lahko jemala le takrat, ko nastopi obdobje visokega tlaka?

Najlepša hvala za odgovor

Višina krvnega tlaka v teku dneva niha pri vseh ljudeh. Če sem prav razumel vsebino vašega dopisa, pri vaši mami se ponavljajo obdobja v katerih so nihanja krvnega tlaka majhna in brez posledic na počutju in obdobja z zvišanimi vrednostmi, ki jih spremlja slabo počutje. Napisali ste, da med ožjimi svojci ni nikogar, ki bi se zdravil zaradi visokega krvnega tlaka (hipertenzije). Ali ste morda ugotovili okoliščine, ki bi bile sumljive, da prispevajo k ponavljajoče poraste tlaka? (vremenski vplivi, hormonski vplivi, duševne obremenitve? Nekoliko me preseneča stav izbranega zdravnika. Priporočam opustitev kajenja, redne polurne sprehode 5 – 6 krat na teden, delno s pospešeno hojo, zadostne nočne počitke, izogibanje stresnim situacijam in po potrebi blaga pomirjevala (na pr. tablete Persen, ki so v prosti prodaji). Indicirane so rutinske preiskave, ki jih izbrani zdravniki naročajo pri ugotavljanju hipertenzije. S preiskavami se ne mudi. Če se bo pokazalo, da je pri mami nastala blaga oblika hipertenzije bi svetoval redno jemanje ustreznega zdravila.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Višina krvnega tlaka v teku dneva niha pri vseh ljudeh. Če sem prav razumel vsebino vašega dopisa, pri vaši mami se ponavljajo obdobja v katerih so nihanja krvnega tlaka majhna in brez posledic na počutju in obdobja z zvišanimi vrednostmi, ki jih spremlja slabo počutje. Napisali ste, da med ožjimi svojci ni nikogar, ki bi se zdravil zaradi visokega krvnega tlaka (hipertenzije). Ali ste morda ugotovili okoliščine, ki bi bile sumljive, da prispevajo k ponavljajoče poraste tlaka? (vremenski vplivi, hormonski vplivi, duševne obremenitve? Nekoliko me preseneča stav izbranega zdravnika. Priporočam opustitev kajenja, redne polurne sprehode 5 – 6 krat na teden, delno s pospešeno hojo, zadostne nočne počitke, izogibanje stresnim situacijam in po potrebi blaga pomirjevala (na pr. tablete Persen, ki so v prosti prodaji). Indicirane so rutinske preiskave, ki jih izbrani zdravniki naročajo pri ugotavljanju hipertenzije. S preiskavami se ne mudi. Če se bo pokazalo, da je pri mami nastala blaga oblika hipertenzije bi svetoval redno jemanje ustreznega zdravila.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Spostovani,

Najlepsa hvala za Vas odgovor. Zanima me le se ena stvar. V prvi objavi sem pozabila zapisati, da ima mami obrabljena vratna vretenca. Menite, da je lahko nihanje tlaka povezano s tem? Vasih nasvetov se bo pa vsekakor drzala. Res ste zdravnik na mestu.

Lep pozdrav

Mislim, da obraba vratnih vretenc ne spreminja višine krvnega tlaka.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni dr.Cibic. Tudi sama opažam nihanja v krvnem tlaku. Krvni tlak merim 2x z 2 min pavzo. Danes sem imela prvo meritev 146/80 čez 2 minuti pa 123/70. Res je,da pred prvo meritvijo nisem mirovala 15 minut. Po 2 min sem meritev ponovila in bila je 124/69. Čemu takšno nihanje, ali je problem ker nisem mirovala ali je lahko kje drugje? Stara sem 30 let, kadilka, 164cm in 53 kg. Kontracepcijskih tablet ne jemljem že pol leta. Nekaj zadnjih meritev : 1.133/73, 2.124/75, 1.133/77, 2.136/72, 1.138/78 2.131/75. Najlepša hvala za odgovor in lep večer.

ODGOVOR NI POTREBEN.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Odgovor ni potreben.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close