Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija zraščene sramne ustnice

zraščene sramne ustnice

Pozdravljeni,

čeprav se moje vprašanje ne nanaša povsem na to temo, bom vseeno vprašala kar tukaj.
Hčerka (8m) ima še vedno zaprto nožnico, nima še “luknjice”. Pediatrinja je rekla pri treh mesecih, da je treba malo spremljati. Zanima me, kdaj oziroma do kdaj naj bi se odprla?

Pri hčerkici sem še opazila, da ima vdrte bradavice. Ali je to vse skupaj povezano s kakšnimi hormonskimi spremembami? Ali to pomeni, da bo imela bradavice vdrte tudi kasneje?
Pri sinu od prijateljice, ki je enake starosti kot moja hči, sem opazila, da so bradavice normalne in povsem “zunaj”.

Hvala za odgovor.
LP

Takšen je izgled tipičnih zraščenih sramnih ustnic:
http://img.medscape.com/pi/emed/ckb/pediatrics_surgery/952932-953412-3011.jpg
Ko razpremo male sramne ustnice, moramo zagotovo videti ustje sečnice in vhod v nožnico. Če tega ni videti, bi bilo dobro razjasniti. To ni odvisno od starosti, takšno mora biti stanje od rojstva dalje.
Vdrtost bradavic pa ni mogoče ocenjevati oz. napovedovati, kako se bodo razvijale dalje oz. napovedati, da bodo to tudi v odrasli dobi vdrte bradavice.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Hvala za pojasnilo. Mislim, da tudi pri nas izgleda nekako tako…
Pediatrinja je opozorila, da je vhod v nožnico še zaprt in da je potrebno spremljati. Ni pa delovala preveč zaskrbljajoče.
Omenila je primer 12 letne deklice, katero je močno bolel trebuh. Po dolgih preiskavah so ugotovili, da je deklica že dobila menstruacijo, vhod v nožnico pa je bil zaprt.

Pri naslednjem pregledu jo bom ponovno opozorila, da jo pregleda.
Sem pa prosila prijateljico, ko je previjala hčerko (11m), da mi pokaže, kako naj bi izgledala “normalna” nožnica in sem res opazila razliko.

Lep pozdrav.

Potrbno je slediti in okoli 3. leta napotiti do otroškega ginekologa, da zdravi ali s kremami ali razpre.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Lep pozdrav!

Danes smo bili na sistematskem pregledu pri devetih mesecih in sem opozorila pediatrinjo na to, da ima deklica zraščene sramne ustnice. Naj povem, da deklica ne pusti kaj dosti, da se ji šari tam spodaj in tako je bilo tudi, ko sem stanje hotela pokazati pediatrinji. Nisva kaj dosti mogli pokazati, a vseeno mi je pediatrinja rekla “ah, to je normalno” (naj povem, da pri pediatru od rojstva nikoli nismo preverili vhoda v nožnico, pa tudi danes sem dobila občutek, da se to nje ne tiče) . Ker me skrbi, da sploh ni dobro videla, da bi lahko ocenila kaj in kako, me zanima, kaj mislite, ali je možno in smiselno otroka peljati k otroškemu ginekologu, da on presodi o tem. Obstaja možnost samoplačniškega pregleda za otroke? Kaj menite vi o tem?

Hvala in lp

Običajno deklice napotimo okoli 3. leta, če še ugotovimo, da sta sramni ustnici zraščeni. Pri 9 mesecih za to še ni potrebe, ker se lahko vse še samo popravi.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

draga tanč,

pred časom smo s hčerko imeli to težavo, ki se je ponovno pojavila in sicer sem redno pazila, da do ponovnega zraščanja oz. zlepljenja ne bi prišlo, pa vendar… ugotovila sem, da ni zlepljenja na področju vhoda v nožnico pač pa višje, zlepilo se je na področju sečnice. vse skupaj je to res tako malo območje, da ga ne znam dobro locirat in sploh ne vem, kako naj vlečem, raztegujem ali karkoli naredim na teh nekaj milimetrih. težava je v tem, da hči peče, ko poskuša urinirat oz je prenehala piti! tudi plenička je (skoraj) suha in spolovilo vneto. zaenkrat uporabljam hrastovo lubje in pogosteje previjam in mažem s hladilnim mazilom. pregled pri ginekologinji sledi. kako je do ponovnega zlepljenja prišlo, kljub mojim intervencijam…??? ali lahko to povzroči uroinfekt? kako ga prepoznati? ali je 16 mesečni otrok sposoben povezati pitje in uriniranje? hvala za vaše odgovore, lp

Načeloma lahko to poskusite razrešiti tudi sami, s tem da potegnete narazen. Ne na hitro, vnedar vztrajno, v sekundi ai dveh se zlepljene (ne pa zraščene) sramne ustnice odlepijo. Seveda bo jok (pa pri zdravniku tudi). Potem namažite in glede na ponavljanje vsak večer preverite in odmaknite ustnice, da se ne bodo ponovno zlepile.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pa še eno vprašanje na to temo: kakšna je razlika med himnom in opno pri zraščenih sramnih ustnicah?

Hvala lepa za odgovor in lep dan!

Tole so zraščene sramne ustnice, vidite vezivo med levo in desno sramno ustnico:
http://www.pediatricurology.in/images/c3%201.jpg

Tole pa normalen himen pri deklici, ki zapira vhod v vagino (ne popolnoma)
http://www.visualstatistics.net/East-West/Intermarriage/Hymen.jpg
kjer so male sramne ustnice (labia minora) jasno razdeljeni.
http://www.soc.ucsb.edu/sexinfo/images/10-06-hymen_anatomy.gif

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Spoštovani,

pri enoletni hčerki smo zaradi sinehije na Leonišču dobili mazilo 0,01% etinilestradiol. Zdaj mažemo od sobote (torej 5. dan, dvakrat na dan). Posebnih navodil o mazanju (kako na debelo ali na tanko namazati ipd), razen o tem, da naj otroka ne kopamo (le tuširamo), nismo prejeli.

Opažamo pa, da so hčerki sramne ustnice kar nekoliko natekle in so pordele. Na vas se obračam z vprašanjem ali je to običajno in nenevarno in v katerem primeru je treba poiskati nasvet pediatra (čeprav pediatrinja kot kaže prav veliko o tem ne ve) ali otroške ginekologinje (pri čemer seveda na Leonišču ne moremo priklicati nikogar – že ko smo se naročali je trajalo par dni, da smo dobili zvezo).

Najlepša hvala za pomoč in odgovor.

Mažite dalje, kot ste dobili navodila, zaenkrat po opisu ne izgleda, da bi bilo kaj narobe. Mažemo toliko, da sta premazana robova sramnih ustnic tam, kjer sta zraščena, debelejše mazanje ni potrebno. Ali ste kaj naročeni na kontrolo pri ginekologu?

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni,
Hcerki je bilo pri starosti 6m ugotovljeno, da ima zlepljene sramne ustnice (koza delno prekriva vhod v noznico). Pri starosti 8,5m sva bili pri otroski ginekologinji na Leoniscu,ki je ugotovila zlepljenje v spodnjem delu pribl. 5mm. Dobili sva hormonsko kremico s katero sem ji ta predel mazala slabe tri tedne 2-krat dnevno (zelo tanek sloj na teh 5mm ker mi je bilo tako naroceno,ta del se je razlepil).Sedaj na sistematskem pregledu pri 9m pa pediatrinja pravi da to zlepljenje se ni razreseno in da naj nadaljujem z mazanjem se nadaljnih 14dni.Skrbi me tako dolga uporaba hormonske kreme ali je sploh dopustno pri tako stari dojencici?Najraje bi se obrnila na ginekologinjo ki nam je kremico predpisala pa brez ponovne napotnice ne bo slo.Ali lahko pridem do otroskega ginekologa samoplacnisko?
Ze vnaprej se Vam zahvaljujem za odgovor in mnenje.

Po razrešeni zlepljenosti je potrebno vsakodnevno vzdrževanje tega stanja. Torej pri večernem umivanju umijete tako, da ustnice razprete, sicer se ponovno zrastejo.
Pogosto bi bilo potrebno samo z občutkom potegniti narazen, ampak dandanes se vsega bojimo.
Samoplačniško ne verjamem, da lahko obiščete otroškega ginekologa, vendar pokličite v Leonišče in vprašajte.
Zelo verjetno pa bi tudi ginekologinja predpisala enako mazilo za razrešitev zlepljenja.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni,

hčerki je bilo na sistematskem pregledu pri starosti 1 leta ugotovljeno, da ima zlepljene oz zraščene sramne ustnice. Pri starosti 17 mesecev je isto ugotovila tudi njena pediatrinja in obakrat nama je bila svetovano mazilo Diprosone. Zanima me ali lahko kljub temu še počakam z uporabo mazila, strah me je ga uporabiti, saj navsezadnje tudi v navodilih piše, da ni primeren za uporabo pri otrocih. Torej ali lahko z uporabo mazila še počakam, če se morda samo popravi (nekje sem zasledila, da do tretjega leta) ali je bolje mazilo uporabiti, da ne pride do večjih komplikacij? Zanima me tudi ali je v primeru takšne diagnoze potreben obisk pri otroškem ginekologu, ker s hčerko nisva prejeli nobene napotnice le recept za omenjeno mazilo.
Že naprej najlepša hvala za odgovor.

Zraščene sramne ustnice rešujemo kasneje, okoli 3. leta starosti in ne s kortikosteroidnimi mazili, pač pa z estrogenskimi mazili. Če pediater temu ni kos, napoti k otroškemu ginekologu.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni. Tudi pri nas doma imamo problem z zlepljenimi sramnimi ustnicami pri triletni hčerki. Z hčerko smo bili na pregledu v Leonišču pri dr. Štolfa Gruntarjevi, ki je predpisala hormonsko mazilo z Etinilestradiolom. Mažemo jo že tri tedne in se zadeva izboljšuje. Kar me je pa zaskerbelo je pa to da sem včeraj pri hčerki zatipal zatrdlino na dojki pod desno bradavičko v velikosti kolobarja. Kolobar je tudi malo večji od tistega na levi strani in ko sem hčerko vprašal če jo to boli je rekla da ne. Zanima me če je to normalno pri odraščanju deklic ali je to samo posledica mazanja z hormonsko kremo, ker ko sem to opazil je nama s partnerko obema postalo vroče in sva zaskrbljena da ni kaj drugega. Danes popoldan gremo še pediatrinji pokazati da vidimo kaj bo rekla. Poskušam doklicati tudi dr. Štolfa Gruntarjevo, ki nam je predpisala to mazilo, ampak glede na to da je predpraznični čas je vprašanje če dela.

Lp, Robert

Mazilo, s katerim mažete le lokalno na manjšem predelu telesa, ni povzročilo spremembe na dojki. Seevda obiščite otrokovo pediatrinjo, da pretipa spremembo.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Hvala za odgovor.

Lp, Robert

Pozdravljeni!

Nasa puncka ima skoraj 7m in so ugotovili zrascenost usntnic, seveda ji sramnih ustnic nisem razpirala, ker so mi rekli, naj se ne dotikam prevec, da se splovilo sami cisti, sedaj pa naj bi ji mazala z Bepanthenom in razpirala. Spodaj ima rahlo rdece, puncka se mi tudi zelo upira in ne pusti, da ni razpiram ustnice, takoj pade v jok…moje vprasanje je, ali to pomeni, da je to boli in ima dejansko ze tezave? Bojim se, da ji razpirat ne bom.mogla, ker komaj pridem vmes, tako drzi skupaj noge in ritnice…mislite, da se bo to popravilo res samo z Bepanthenom?🙄🙄

Hvala za odgovor

New Report

Close