zožan sečevod
Spoštovani,
pri 6-letnem sinu so na scintigrafiji ugotovili mejno slabšo funkcijo hidronefrotične leve ledvice, kjer je prisotna delna obstruktivna urinska odtočna motnja na nivoju PU stika. Desna ledvica je scintigrafsko primerna. Delovanje leve ledvice 44% (pravijo, da je to posledica zoženega sečevoda), desne 56%, sicer obe OK. Sin je sicer popolnoma OK. Do pregleda smo prišli na podlagi občasnih bolečin v trebuhu (vendar smo sedaj ugotavljali, da je to najverjetneje bolečina v ledvicvah kot posledica zoženega sečevoda?).
Po pogovoru z urologom naj bi se v naslednjih tednih odločili za operacijo (pielo plastika), hospitalizacijo za dva dni, s katero (če sem prav razumela), naj bi mu odstranili zožen del sečevoda, ter mu začasno vstavili neko cevko (za cca 1 mesec in jo nato spet odstranili). Ne znam si dobro predstavljati, morda veste, kako to izgleda, poteka vse skupaj? Ga boli ta čas, ko ima vstavljeno cevko – verjetno jo čuti? Je sama operacija bolj zahtevna, nosi posledice?
Hvala lepa za odgovor,
Maja
O samem tehničnem vidiku posega se morate pogovoriti z urologom, ki bo otroka operiral. Jaz nisem kirurg. Vstavljena cevka ne boli.
Seveda, popolnoma vas razumem.
Sprasujem vas bolj iz nasega amaterskega vidika za lazje razumevanje posega, glede na izkusnje in znanje ki ga imate.
Cisto laicno, brez infomacij kako poteka poseg, je to pogost poseg pri fantih; predvsem ali so po posegu za njega potem kaksne posledice v nadaljnjem zivljenju?
Hvala vam.
Maja
Moje izkušnje so pač internistične, pediatrične, kirurške tehnike pa ne. Vodenje otroka po takšni operaciji pa je spet domena pediatra.
Korekcije sečevodov, še posebej njihovega vtoka v mehur, so precej pogoste operacije, nekatere popolnoma uspešne, druge uspešne z manjšim zaostankom (npr. neoptimalnim kotom vtoka sečevoda). Po uspešnem operativnem posegu ne pričakujemo in dejansko tudi ne vidimo posledic pri otroku. Posledice bi bile pri neoperiranem otroku.