Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Stomatologija Zobna protetika Zobne luske ali prevleke Lava

Zobne luske ali prevleke Lava

Spoštovani,

Stara sem 18 let. Ko sem bila majhna sem imela težave z obliko zobovja, namreč niso bili ravni. Nekaj časa sem nosila stalni aparat (z zvezdicami) in estetski videz zob se mi je izredno polepšal, zdaj imam lep in zdrav nasmeh. Vendar me moti eno dejstvo, ni mi všeč kadar se pogledam s strani na ogledalu. Tedaj se mi zazdi kot, da na določenem predelu zoba manjka zobne mase ali kakor se že temu v zobozdravstvu pravi. In to me izredno moti, ni mi všeč takšen stranski estetski videz. Zanima me, je to možno popraviti z prevekami Lava, glede na to, da so hvaljene?

Zahvaljujem se Vam že v naprej in Vas lepo pozdravljam.

Pozdravljeni,

Lava prevleke so prevleke iz cirkonijevega ogrodja in jih uporabljamo spredaj, le kadar moramo nadomestiti manjkajoče zobe, ker so dovolj močne, vendar pa ne najlepše. Za vaš problem pridejo v poštev veliko bolj porcelanske luske (brez cirkonija), ki zagotovijo najlepši videz ob tem, da se zob kar najmanj obrusi.
LP Andreja

POZDRAVLJENI,

Zanima me če poznate ZENOSTAR ZIRKON in če je primeren za celo spodnjo čeljust (most) ?

Hvala!

Lp

Pozdravljeni,

iz cirkonija sem delala doktorat, zato nekaj sigurno vem o njem. Zenostar sistem predstavlja polnozirkonijeve prevleke, brez nanosa porcelana čezenj. Najprej dejstva: cirkonij je opačen material in take prevleke so barvane, torej estetika ni vrhunska. Če je tehnik talentiran, lahko izdelek izgleda zelo dobro, vendar v primerjavi s talentiranim tehnikom, ki zirkonij prevleče s translucentnim porcelanom sigurno slabše.In enako ali slabše v primerjavi s kovinsko-porcelansko tehniko. Drugo dejstvo – če je cirkonij izpostavljen vodi (slini, krvi v kosti kot implantat) in stalnim manjšim silam (žvečne sile) se njegova trdnost zmanjša za 50-55%. S tem je njegova trdnost še vedno podobna ali višja od trdnosti polnoporcelanskih (npr. e-max) mostičkov, vendar le-ti niso več primerni za področja z velikimi žvečnimi obremenitvami -to je področje molarjev.
Naj povem drugače: cirkonij je drag, dražji od kovinsko-porcelanske tehnike (ki ima med drugim za razliko od tega sistema dolgoročne in kvalitetne klinične raziskave o uspehu). Za več denarja si boste dali narediti manj trden izdelek in morda slabšega izgleda od kovinsko-porcelanske tehnike, ki je zaenkrat tudi edina klinično in dolgoročno preverjena tehnika primerna za totalni most.
LP Andreja

Dr. Kuliševa
Mene pa zanima naslednje:
Dala sem cirkonijeve prevleke na enico in lusko na drugo enico, obe zgoraj, a imam en problem.
Na prevleki ves čas ob pritisku čutim bolečino. kar ne upam si ugrizniti.
Videz je zelo naraven.
Skrbi me ta bolečina.

Hvala za odgovor

Pozdravljeni,
to ni dober znak, se bo treba vrniti k zobozdravniku da spelje vso diagnostiko kaj bi lahko bilo narobe…
LP Andreja

Pozdravljeni,

odločam se za luske na zgornjih enkah in dvojkah, saj imam naravne zobe kratke in manj bele kot bi si želela. Zobozdravnica mi je predlagala tudi lasersko operacijo, s katero bi mi najprej dvignili dlesen, nato bi mi izdelali še luske. Zanima pa me, ali je v mojem primeru bolje imeti lumineer luske, ki se menda samo nalepijo na zob? Moja zobozdravnica mi je omenila samo porcelanaste, kjer pa se zobje obrusijo ….

Stara sem 30 let in bi želela doseči naraven videz zob in ne umetnega. So luske zame prava rešitev? In katere vrste?

hvala, Mia

Pozdravljeni,

predlog vaše zobozdravnice mi diši po analitični zobozdravnici, ki veliko ve. Sicer ne vem kakšno je vaše klinično stanje, vendar se (pre)pogosto pozabi na roza-estetiko t.j.estetiko dlesni in se misli, da se lahko samo z belo estetiko doseže naraven videz. To je sicer možno v večini primerov, vendar če se ne upošteva roza estetike lahko pride včasih tudi do velikega razočaranja…
Torej, mislim, da so luske ob naštetem primerna rešitev za vas. Kar se tiče dlesni zaupajte svoji zobozdravnici. Dilema lumineers ali navadne pa takole: izredno redko (malo kliničnih indikacij) boste s tehniko lumineerjev dosegli naraven videz. Tu je problem ta, da luska mora izhajati iz nulte pozicije – pri lumeenirjih, kjer se prav nič ne obrusi te nulte pozicije ni in je zato izhodni profil luske pogosto precej nenaraven. Na fotošopu ali sliki od bolj daleč tega ne opazite, mi pa, ki smo jih že delali, se tega zavedamo. Če imate res premajhne zobe vam bo zobozdravnica tako ali tako resnično minimalno pobrusila zobe, v resnici le narazila sklenino in naredila izhodno mejo preparacije.
LP Andreja

Dr. Kuliševa
Prosim še za en odgovor
Na enki imam občutek, da z ugrizom potisnem zob naprej, navzven, prevleka je kot rečeno cirkonijeva, boleča na dotik.
Prebrala sem vaše zapiske o cirkoniju. Vem, da je za osnovo potrebno narediti bolj tanko “špičko” na obstoječem zobu kot je to običajno pri keramičnih prevlekah.
Se sprašujem:
Ali je mogoče, da s pritiski nanj pride do zloma te “špičke” in /s tem/ zoba?

Kaj lahko naredim, da do tega ne bi prišlo?
Hvala za odgovor.

Pozdravljeni,
načeloma ni nevarnosti, ob bruksizmu ali nesrečnem ugrizu pa lahko odlomite tudi lasten zob…pojdite k vašemu zobozdravniku, da ugotovi kaj je narobe – boleti vas ne bi smelo nič, možnosti zakaj boli pa je veliko – naj vas pregleda in rešite ta problem.
LP Andreja

Dr. Kuliševa
sem šla tudi k mojemu zdravniku nazaj, kot ste mi svetovali. Stanje na mojem zobu se je zdaj umirilo.
Hvala za nasvete

Pozdravljeni,
že od otroštva imam odkrušeni zgornji enki. Vedno sta bili dograjeni le s plombami, vendar se med njimi in zobom pojavljajo obarvani madeži, ki me močno motijo (temne črtice ob robu plombe). Zanima me, če so luske prava rešitev za ta primer, saj me moti izključno obarvanost, ki se pojavlja med plombo in zobom, z obliko zob pa ni nič narobe.

Obstaja morda kakšna druga dolgotrajna rešitev, pri kateri ne bo prišlo do vmesne obarvanosrti?

Hvala za nasvet.

Pozdravljeni,

načeloma so porcelanske luske edina rešitev problema. Vendar naj vam povem, da imam zelo dobre izkušnje tudi s kompozitnimi dograditvami, potrebno je uporabiti tako tehniko izdelave, da ni robov.
LP Andreja

Pozdravljeni.
Zobozdravnik mi je že nekaj časa nazaj diagnosticiral erozijo zob, zaradi kisline. Prišlo je celo tako daleč, da mi je zob izpadel, zobe imam izjemno rumene, cel čas se pojavljajo neke luknjice (včasih kar na sredini zoba). Zanima me kakšna bi bila optimalna rešitev, saj mi osebni zobozdravnik samo maže zobe s fluoridnim premazom, pa še vseeno situacija ni boljša, zato se mi ne zdi to prava dolgotrajna rešitev. Ali zdravstveno zavarovanje krije luske ali prevleke, ki so posledica nečesa, kar ni v mojih rokah? Popolnoma sem se namreč odpovedala gaziranim, preveč sladkim, kislim pijačam in hrani. Zobe si ščetkam vsaj dvakrat na dan. Resnično me stanje že skrbi, saj kar koli narediva – jaz in zobozdravnik ne pomaga. Verjetno je še pomemben podatek, da imata starša prav tako zelo slabe zobe. Stara sem 20 let in resnično ne bi rada izgubila vsega zobovja do mojega 30 leta. Situacija pa se mi zdi, da vodi ravno tja.

Hvala lepa za odgovor.
Maja

Pozdravljeni,

izgubljena zobna substanca vam žal z nobenim premazom ne zraste nazaj. Flouriranje je dobro zato, da se preostala sklenina ojača. Če vas moti izgled, bo potrebno nadomestiti izgubljeno sklenino z umetnim materialom, najsibodi to porcelan ali kompozit. Dobra stran tega pa je, da vam preprečuje nadaljno erozijo zob.
Kar se tiče upravičenosti nadomestila stroškov s strani ZZZS tu nisem pravi naslov – obrnite se na njih, kolikor pa vem, je njihov prispevek vsaj pri porcelanu tako minimalen, da je že skoraj vseeno. Končna cena bo odvisna od izbranega zobozdravnika in ne bo prvič, da je cena neke storitve pri koncesionarju (prispevek ZZZS) višja kot pri samoplačniku.
LP Andreja

Zdravo
Stara sem 17 let in imam zobni aparat na zgornjih zobeh. Aparat imam ze zelo dolgo vendar zgoraj mi manjkata dva zoba zato imam zraven sperednjih dveh zob dva spicasta zoba. To mi je zelo grdo in bi rada imela rovna.
Zanima me ce se lahko te luske namestijo na te dva zoba ceprav imam zobni aparat ali bi ga bilo potrebno adstraniti ali kaj?
Kaj mi vi priporocate?
Najlepsa hvala za vas odgovor

Pozdravljeni,

idealno je počakati konec ortodontskega zdravljenja, da se končna porcelanska luska naredi na končno stanje, da ne bi bilo kakšnih estetskih kompromisov. Če pa bo terapija še trajala, pa si lahko dvojke začasno preoblikujete s kompozitom – v tem primeru vam aparata ni potrebno vmes odstranjevati.
LP Andreja

Pozdravljeni,

stara sem 19 let in imam diastemo med zgornjih enicah, kar mi dela veliko težav pri samozavesti. Zobnega aparata si ne želim. Najbolj primerne so se mi do sedaj zdele porcelanaste luske – želim si čimboljšo kakovost in čimdaljšo življenjsko dobo. Ko sem povprašala osebno zobozdravnico o tem mi je rekla, da ti zelo poškoduje dlesni in da ti po nekaj letih odpade. To nisem zasledila še nikjer drugje, zato me zanima, če je to res? Zanima me še ali lahko imam kasneje še kakšne druge težave z zobmi/dlesni?

Hvala za odgovor,
Anja

Pozdravljeni,
res je – porcelanske luske so ena najdolgotrajnejših in najlepših rešitev, ki jih danes poznamo v protetiki. Njihova življenjsak doba je več kot 95% v 10 letih. Pri izdelavi lusk običajno ne gremo pod dlesen, zato je poškodba dlesni izključena in to nam tudi omogoča, da lahko takoj odtisnemo in je izdelava hitra. Izdelava, predvsem pa cementiranje lusk je tehnično zahtevno – morda ima vaša zobozdravnica zato slab občutek – vendar je ob pravilni tehniki cementiranja odlepljenje nemogoče, prej se odlomi zob kot odlepi luska.
Sicer imate na voljo še nekajletno začasno rešitev in sicer zaprtje diasteme s estetskimi kompoziti, je hitro in relativno poceni, vendar je trajanje (predvsem estetsko) omejeno.
LP Andreja

Spoštovani,
zobozdravnica mi je dala lusko na prednji zob, enica, ki mu je odmrl živec in je začel črneti, ki pa se je po 10 mesecih odlepila, po ponovnem cementiranju se je po mesecu spet odlepila oziroma se je odkrušila, odkrušila se je tudi sredica zoba. Zanima me vaše mnenje oziroma priporočilo, ali je mrtev zob pametno lepšati z lusko ali je priporočljiva druga metoda.
Hvala

New Report

Close