Pozdravljeni,
Ker končujem s študijem, sem počasi že začela premišljevati o dodatnem zdravstvenem zavarovanju, ki bi si ga želela plačevati sama. Zanima pa me sledeče: veliko je različnih pojmovanj, ki namesto da bi vnesli red, vnašajo na področje zdravstva samo dodatno zmedo,zaradi česar vam tudi pišem. Med prebiranjem različne ,,literature,,: zgibanke in internetne strani, sem naletela na pojmovanja kot so: dopolnilno zdravstveno zavarovanje, dodatno zdravstveno zavarovanje in prostovoljno zdravstveno zavarovanje. Prosila bi vas, če mi lahko pomagate in mi razložite, kakšne so razlike-če sploh so, ali gre za eno in isto zavarovanje, samo da ga zavarovalnice različno poimenujejo?
Hvala in vse čestitke za forum, kajti ljudje smo ga resnično potrebovali.
Monika
Pozdravljeni,
poskušal bom čim enostavneje razložiti pojmovanje zdravstvenih zavarovanj.
Osnovna delitev zdravstvenih zavarovanj je na:
– obvezno zdravstveno zavarovanje (izvaja Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije) in
– prostovoljna zdravstvena zavarovanja (izvajajo zavarovalnice; TRIGLAV, Zdravstvena zavarovalnica, Vzajemna, Adriatic Slovenica).
Med prostovoljnimi poznamo več vrst zavarovanj:
– dopolnilna zdravstvena zavarovanja (najbolj razširjena – to so tista o katerih se največ govori in uporablja različne izraze; dopolnilno je zavarovanih cca. 1,5 miliona Slovencev);
– vzporedna zdravstvena zavarovanja (spadajo med tako imenovana “nadstandardna zavarovanja”),
– dodatna zdravstvena zavarovanja (spadajo med tako imenovana “nadstandardna zavarovanja”),
– nadomestna zdravstvena zavarovanja.
Toliko o pojmovanju, sicer pa kot ste omenili, se ponavadi, ko se govori o dopolnilnih, dodatnih, prostovoljnih, več ali manj vedno misli na dopolnilna zdravstvena zavarovanja.
Lep pozdrav,