zmanjševanje količine mleka
Lep pozdrav Karmen,
moj sinček bo drug teden star 5 mesecev in je zaenkrat še polno dojen.
Sklepam, da sta ponudba in povpraševanje že kar nekaj časa usklajena.
Zanima pa me, v kolikem času se bi ‘poznalo’, če bi se količina mleka v dnevnem povprečju zmanšalo. Vem, da na količino mleka vpliva več dejavnikov; ampak, da mamica še vedno dosti počiva, uživa dosti hrane in pijače…le naprimer da bi se mali pikec slabše dojil. Včasih se mi zdi , da v enem dnevu popije toliko, da ne bi bilo niti za dva poštena podoja in ponavadi mi niti ne izprazni ene dojke. Vem, da imajo dojenčki tudi različni tek (kot odrasli); ali je pomembno, da si ob takih dnevih sama izčrpam ostanek mleka ali pa mogoče npr. taka dva dneva ne bosta vplivala na skupno količino mleka v prihodnih dneh…
Upam, da nisem preveč zakomlicirala…hvala že vnaprej za odgovor in hvala tudi ostalim svetovalkam, saj ste me že velikokrat ‘potolažile’, ko nisi prepričan sam vase…
aha, zanima me še to, koliko psiha vpliva na to…npr. če te je že vnaprej strah, kaj pa če ne bom imela dovolj mleka
hvala,
Blanka
Draga Blanka!
Vesela sem, da se z vašim sinčkom tako lepo dojita. Niste zakomplicirala in točno vem, kaj ste želeli izvedeti. Ker kot vsaka mamica na tem svetu kdaj podvomite, ali ob tako nerednem in različnem dojenju – ali bo naslednji dan spet dovolj mleka za našega dojenčka? Brez skrbi, dojenček se kakšen dan doji manjkrat, kakšen dan večkrat. Ko ima povečane potrebe (poskoki v rasti) se dojijo nekaj dni pogosteje in tako kar sami poskrbijo, da se v naslednjih dneh začne tvoriti več mleka, ki bo zadostilo povečanim potrebam.
Zanima vas, kako je z zakonom »Ponudbe-povpraševanja« oz. v kolikšnem času se pozna, da je povpraševanje zmanjšano? Uf, zelo rada odgovarjam na takšna »analitična« vprašanja.Res. ker je to tudi mene zelo zanimalo. In prave odgovore na to sem dobila šele pred kratkim, ko sem prebrala rezultate raziskav dr. Petra Hartmanna, ki se že več deset let ukvarja z laktacijo in dojenjem povsem analitično.
Takole, sicer res uporabljamo izraz »zaloga mleka« ali »mlečna zaloga« a naj kar takoj razčistim s tem pojmom: ta pojem je bolj imaginaren kot dejansko obstoječ. Materino telo ni skladišče za materino mleko, ker mleko se večinoma tvori sproti in neprenehoma – iz krvi.
kakos e torej tvori materino mleko?
Mleko nastaja v mlečnih žlezah. Iz mlečnih žlez se mleko izloča v mlečne vode. Ko dojenček molze areolo, se mleko sprosti skozi odprtine na bradavici. Že leta 1944 je Peterson dokazal, da je tvorba materinega mleka nepretrgan, nenehen proces, izcejalni refleks pa je popolnoma drugačen in ločen proces.
Hartmannove raziskave so pokazale, da je mlečna zaloga močno odvisna od dojenčkovih potreb. Dojenčki tako zelo redko porabijo prav vse mleko, ki je na voljo v materinem telesu. Povprečno dojenčki v enem dnevu izpraznijo le 74% razpoložljivega mleka. Otrokovo sesanje tako enostavno sproti uravnava tvorbo mleka v krajših časovnih intervalih (24 ur).
Nekateri ta pojav imenujejo ” koncept 80:20″. 80% predstavlja običajno otrokovo porabo v vsakem dnevu. 20% mleka je ostanek mleka, tistega, ki ostane v materinih dojkah. Če otrok izprazni več kot 80%, se zaloga mleka POVEČA, da se razmerje vzdržuje. Če je izpraznjeno manj kot 80% mleka se proizvodnja ZMANJŠA. Ta koncept je zelo poenostavljena razlaga zelo kompleksnega procesa, bistveno je to, da se zaloga mleka ne zmanjka nenadoma (po domače “čez noč”), ampak je ta proces zelo počasen in postopen.
Raziskave so tudi dokazale, da ima količina in vrsta prehrane ter količina vnesene tekočine na proces proizvodnje mleka zelo malo vpliva. Če mati doji pravilno in pogosto, mati proizvaja dovolj mleka. Če ni faktorja dovolj pogostega izpraznjena mleka, tudi hrana in pijača ne moreta pomagati.
Količina hormona prolaktina v krvi se močno poveča z stimulacijo s sesanjem dojenčka in je najvišja približno 45 minut po dojenju. V treh urah se vrne nazaj na pred-doječo raven v krvi. Mlečne celice (alveole) začnejo proizvajajo mleko, ko se zaradi sesanja dojenčka sproži hormon prolaktin. Raziskave so pokazale, da je nivo prolaktina v krvi najvišji v času večje proizvodnje mleka in da so najvišje vrednosti prolaktina v času med 2. in 6. uro ponoči/zjutraj, po pogostem dojenju, ko je iz dojke ponavadi mleko najbolj izčrpano. Nasprotno – nivo prolaktina v krvi je najnižja, ko je dojka že prepolna mleka.
Kako pa vemo, koliko popije dojenček? Hm, ne vemo, saj dojke nimajo meric kajne? Včasih so dojke popolnoma mehke, matere imamo občutek, da nimamo popolnoma nič mleka a otrok se še kar doji. In kakšen dan se otrok doji petnajstkrat, kakšen dan pa le trikrat.
Blanka, če vaš dojenček lepo napreduje, mleka zagotovo ni potrebno dodatno črpati. Sicer pa – kako pa boste natančno vedeli, kolikšno količino mleka je natančno potrebno načrpati, da bo količina danes enaka včerajšnji? Verjetno to tudi ni smiselno, kajne?
Kakšen je vpliv psihe? Zelo velik. Mati, ki ima »zavoro«v pred dojenjem, ko jo skrbi ali bo dovolj mleka, ali se bo dojenček lepo dojil, ali se bo prekmalu zbudil,… dojenju dela kaj slabo uslugo. Ampak kaj ko si ne moremo pomagati, tako zelo si želimo dati svojemu dojenčku najbolje, da si na koncu vse skupaj zavremo kar same v glavi?? Na to vpliva največ hormon oksitocin, nekateri ga imenujejo tudi hormon sreče. Oksitocin krči gladke mišice maternice med porodom, po porodu in med orgazmom. Po porodu oksitocin krči gladko mišičje povezanih mrežnih celic okoli alveol (mlečnih celic) in s tem izžema na novo proizvedeno mleko v sistem mlečnih vodov. Oksitocin je tako zelo pomemben za izcejalni refleks. In če je mati utrujena, pod stresom, jo skrbi – se ne more izločati tako, kot bi bilo potrebno za dobro dojenje.
Nekatere mamice ta strah zavestno preganjajo tako, da si pred podojem ali med podojem zavestno dopovedujejo, da imajo dovolj mleka. Nekoč je ena od mamic zelo slikovito opisala, kako je sama sebe prepričevala, da bo dojenje šlo: »predstavljala sem si, da se potočki mleka valijo v reko mleka in reka se izliva v morje. Valovi mleka se nato valijo proti meni, me zalivajo, jaz pa sem srečna, umirjena in zadovoljna na čudoviti plaži…« Tako nekako naj bi ta samovizualizacija dojenja potekala.
Draga Karmen,
prvo kar mi je padlo na patem…res ste SILA!!! Hvala 100x, da ste si vzeli toliko časa.
Kar pa se tiče ‘hormona sreče’, sem stoprocentna, da to drži. Kadar sem super, nabita z energijo in dobre volje, se mi zdi, da imam mleka za izvoz. Kadar pa cel dan po malem premišljujem, a bo danes dosti mleka ali ne (kadar imam preveč časa!!!), pa ne pomaga niti 3 litri vode ali pa hrana vsako uro in več počitka.
Še enkrat hvala,
Blanka
Pozdravljeni!
Tudi sama imam težave z dojenjem. Strah me je, da bi mi mleka zmanjkalo, saj se količina zmanjšuje.
Otroček je star 12 dni in že od rojstva naprej sva imela precejšnje težave z dojenjem, saj duda zelo neintenzivno (in tudi sicer je bolj “zaspanček”, saj ga moram za dojenje večinoma sama zbujati). Tudi med dojenjem ga morem neprestano “dražiti”, pa še tako se velikokrat zgodi, da zaspi in ga ni mogoče zbuditi. Poleg tega ga ne uspem pripraviti, da bi ob koncu podoja dudal dovoj intenzivno, da bi prišel tudi do “gostejšega” mleka, ki je bolj hranljivo. Če je le pri moči, se trudim da duda vsaj 20min na vsaki dojki, čeprav ob koncu bolj malo požira. Vendar tudi ko “omaga” – če stisnem dojko, priteče vedno še kapljica mleka.
Sicer se je okrog 3. dne po začetku dojenja količina mleka v dojkah opazno povečala (v porodnišnici je tehtanje pred in po podoju pokazalo, da popije 20-30g mleka). Ker se je 9 dneh po rojstvu otrok premalo zredil (le 30g od odpusta), naju je patronažna ob drugem obisku na domu stehtala pred in po podoju (samo na eni dojki), je otrok popil 40g, ob naslednjem obisku pa je bilo ob podoju na eni dojki le še 20g mleka. Nabavila sem tudi ročno prsno črpalko, da bi si vsaj iztisnila mleko, ki ostane, vendar ga po podoju uspem iztisniti povprečno le okrog 10g ali celo nič, če se otrok ne podoji pa okrog 20g.
Morda k manjši laktaciji prispeva tudi šok, ki sem ga 8. dan doživela, ko mi je otrok skoraj padel z višine ter skrb, da je premalo mleka. Vem da to ni prav, vendar je lažje reči kot ne misliti na to.
Zanima me, ali je glede na to, da imam mleka manj, kot ga je bilo še možno povečati laktacijo? Trudim se z masažo, pijem čaj za dojenje, vendar ne vem, kaj lahko še storim. Ker vem, da je moje mleko za otroka najboljše, si želim dojiti čimdlje. Naj omenim še, da otroku trenutno zaradi premajhne količine svojega mleka po podoju vedno ponudim še umetno mleko, ki ga običajno spije okrog 60g.
Hvala za vaš trud!
Teja
Teja, živjo!
Pripeli ste se kar na stari post LLLKarmen, kjer je razloženo, kako deluje zakon ponudbe in povpraševanja. Skrbi vas, da bi vam zmanjkalo mleka. Vaš dojenček sesa šibkeje, morate ga zbujati, star skoraj 2t. Po tehtanju v porodnišnici in doma ste ugotovili, da je uspel popiti 20-40g mleka na en podoj.
Ste imeli napornejši porod? Ste dobili sredstva proti bolečinam? Je bil morda zlateničen ali kaj drugega? Včasih se dojenčki po porodu težko dojijo, ker so omotični, potrebujejo včasih tudi nekaj tednov, da se začno dobro in učinkovito dojiti. V tem času je pomembno, da:
– jih zbujamo, to že počnete, in dojimo čim pogosteje
– če je mogoče, da bi sesali tudi v spanju, poskusimo število podojev povečati do 10, 12 ali še več v 24h, da nadoknadijo na ta način, sčasoma pa se dojenje unese in število podojev zmanjša
– če otrok veliko spi in ga s tehnikami za zbujanje zaspančkov ne moremo spodbuditi, da bi imel vsaj 8 dobrih podojev ali več, potem pa je glede na situacijo verjetno potrebno mleko črpati in otroka dohranjevati ali pa ga okrepiti z dodajanjem prilagojenega mleka, bolje večkrat po malem
Preverite tukaj, ali ste preizkusili že vse navedene možnosti. Kako zbujamo dojenčka zaspančka:
http://www.dojenje.net/vprasanja.htm#_4._NASVETI_ZA_1
http://med.over.net/phorum/read.php?f=94&i=827&t=827 (1t)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1979120 (9d)
Črpanje je priučena veščina, Teja. Vsekakor lahko nekaj dni po podoju poskušate črpati in stimulirati ponudbo. Če ne bo šlo, to ni vaša krivda in to ni znak, da nimate več mleka, le da črpalka ne uspe povleči ven toliko, kot bi najbrž povlekel otrok, če bi dobro sesal. Pristavljajte fantka k dojki na čim manjši razmak, tudi če bo sesal malo. Vedno na obe dojki ali dvakrat na vsako, to je namreč tudi načih spodbujanja zaspančka.
Možno je, da na tvorbo mleka malo vpliva tudi to, da vas skrbi, da ste se ustrašili zanj in da se ne morete sprostiti. To je razumljivo, vse mamice smo napete, nekatere zelo, druge pa malo manj. To se da premagati. Bolj težavno je zaspančka pripraviti, da bo sesal pogosteje. To je poleg dodatnega črpanja način, da povečate tvorbo mleka! Čaj za dojenje kar, vas bo morda sprostil in vam vlil zaupanje, da delate nekaj za dojenje. Glavna spodbuda pa je otrokovo sesanje.
Laže bi ocenila vašo situacijo, če bi napisali še, kakšno je vajino število podojev in kako se fantek zbuja oz. kako ga vi zbujate podnevi in ponoči. Dopišite prosim še podatke o porodni, najnižji in zadnji izmerjeni teži ter polulanih in pokakanih pleničkah.
Tu je nekaj slikic, kako ročno spodbudite izcejanje mleka, da laže črpate. Lahko ročno ali nato s črpalko, če bo laže. Če ni izcejalnega refleksa, ni dobrega črpanja. Otrok ga sproži hitro, mati sama ali s črpalko pa včasih težko. Morda lahko dodatno črpate tudi kadarkoli, ko otrok spi, to bi bila dobra stimulacija. Lahko samo 5-10 minut na vsaki dojki.
Ročno iztiskanje mleka (slike):
http://www.dojenje.net/vprasanja.htm#_11._ROČNO_IZTISKANJE
Mojca!
Najlepša hvala za prijazen in spodbuden odgovor. Ne veste, koliko nam neizkušenim mamicam pomagate z vašim svetovanjem in nepodcenjevanjem problemov!
Ja, moj porod je bil zelo težek. Poleg tega, da sem imela kar 12h zelo boleče popadke na 5min in manj, sem 2 dni pred porodom zbolela z bruhanjem in drisko, kar me je zelo ošibilo. Tudi sredstva proti bolečinam sem dobila in cel kup antibiotikov, ki jih moram jemati še sedaj. Po porodu je bil tudi otrok zelo šibek in več kot en dan sploh ni jedel, ponoči bruhal plodovnico, zaradi česar so mu sprali želodček.
Število podojev se giblje med 6 – 7. Brez zbujanja ponoči bi skoraj težko ratalo več, vendar se bom potrudila. Problem je, ker traja vsak podoj plus dodatek tudi po 1,5h. Najprej se trudim, da bi otrok čimveč časa dudal – vsaj 15-20min na vsaki dojki, kar je velikokrat kar precejšen podvig (hvala za povezave – uporabljam že večino teh tehnik), včasih pa se žal konča tudi prej in ga je nemogoče zbuditi. Sicer običajno ob koncu podoja (spet) zaspi, nato se zbudi čez npr. 5min in joče in išče mleko. Ker imam na žalost premalo mleka, mu takrat običajno ponudim dodatek ali, če se nabere dovolj, svoje načrpano mleko (pribl 1-2x na dan). Velikokrat se zgodi, da tudi iz stekleničke popije le npr. 20g, nato zaspi in ga ne uspem prepričati, da bi popil še. Čez 5min pa se zopet zbudi in zahteva še. Sledi zopet gretje mleka, dodajanje po steklenički itd. Nato šele pridem do časa, ko si poskušam načrpati preostanek mleka, sterilizacija vsega pribora… in tako sta okrog že skoraj 2h, na kolikor naj bi se otrok dojil, pa se je komaj od prejšnjega podoja dobro najedel. Skratka začaran krog, v katerem nama uspe teh 6-7 podojev od pribl. 7h zjutraj do 1h ponoči.
Glede zbujanja fantka – čez dan ga moram večinokrat sama zbuditi. Glede na količino zaužitega mleka ga zbujam na 2,5 – 3h od začetka prejšnjega podoja. Ponoči ga do sedaj (po nasvetu sester) nisem zbujala, temveč sem ga dojila le če se je sam zbudil, kar se je zgodilo pribl. vsako 2. – 3. noč.
Njegova porodna teža je bila 3500g, odpustna 3220g, vendar sva bila v porodnišnici dan dlje, kajti na 3. dan je imel nižjo težo (3150g) kot na 2. dan po porodu. Na 9. dan starosti mu je patronažna izmerila 3250g (vendar je potrebno vzeti v obzir, da je imel ravno pretekli 2 noči hude kolike – od 12h do 4h zjutraj, zaradi česar ni do 8h zjutraj ničesar jedel). Naslednje 3 dni sem mu po vsakem obroku ponudila dodatek in je sprejel vsak dan po 2x 30g in 3x 60g. Po 1 dnevu je tako imel 3280g, po 3 pa 3380g.
Glede pleničk – že od poroda naprej jih ima vedno polulane in skoraj vedno pokakane (včasih bolj, včasih manj; lahko se zgodi 1-2x na dan, da niso, previjam ga pa pred vsakim obrokom).
Zanima me še nekaj – ko ga podojim na obeh dojkah, si nato poskušam mleko izčrpati le na tisti dojki, na kateri je jedel najprej, saj mu ob naslednjem podoju ponudim najprej drugo dojko. Je to prav ali bi bilo bolje vedno poskušati načrpati iz obeh?
Mojca – še enkrat hvala za vaš trud in odgovor!
Teja
Teja, porod pojasnjuje, zakaj je vaš fantek šibek sesalček. Verjetno je utrujen, ne zmore dojenja tako, da bi se lahko okrepil sam, torej mu morate pomagati. Tako stanje lahko traja ves prvi mesec, kadar gre za močne narkotike, ki jih dobi pri porodu mati, pa se lahko učinki pri zaspanosti otroka opazijo celo 4-6 tednov, lahko pa je aktivnost otroka opaziti tudi bistveno prej. Pomembno je vedeti, da niste vi naredili nič narobe in da tudi otrok nima težav kar tako, temveč potrebuje veliko potrpežljivosti in pozornosti ter absolutno spodbujanje, prebujanje in pogosto dojenje ali dohranjevanje, dokler ne bo imel več budnih obdobij in bo sam bolje sesal.
Menim, da je za novorojenčka 6-7 podojev, tudi z dohranjevanjem, nekoliko malo. Kako je z vami, ste zelo izčrpani? Saj dojite do 1h ponoči, torej nočne podoje imate! Upam, da prej ležete. Morda res spustite podoj ob 4h zjutraj in nadoknadite podoje čez dan.
Poskusite zmanjšati dnevni razmak. Redki dojenčki se dobro dojijo na 3h. Če posesajo le malo in veliko spijo, bi bilo primerneje, da se dojijo npr. na 2h podnevi, ponoči pa na 3-4. Nekateri podoji bodo morda neuspešni oz. bo aktivnega sesanja komaj kaj, drugi bodo morda boljši. Še en pozitiven stranski učinek vidim tu. Otrok vam bo morda že samo s prisesanjem in par požirki ali miganjem z dlesnimi sprožil izcejanje mleka, da si boste laže takoj za tem počrpali mleko in ga s tem dohranjevali.
Pravite, da traja podoj 1,5h. Ali vidite, kdaj požira in kdaj samo drži dojko in malo miga – pozorni bodite na razliko? Predvidevam, da je veliko na dojki, vendar aktivno sesa le malo tega časa. Za vas je za orentacijo pomemben samo čas AKTIVNEGA POŽIRANJA in ne, koliko minut/ur je preživel na dojki. Poskusite morda tako:
– da se prisesa in kolikor lahko sam aktivno požira, vi pa ga drgnite po podplatih, podrezajte po bradici, nežno premikajte, mu prigovarjajte in ga spodbujate
– ko bo upočasnil in boste videli, da nič ne požira, zamenjajte stran; to tehniko lahko uporabite velikokrat, to dojenčka malo zdrami in nov tok mleka na drugi strani ga lahko spet spodbudi
– poskusite tudi, da mu iztiskate mleko v usta, več tukaj – Kompresija, stiskanje prsi: http://med.over.net/forum5/read.php?94,1986032,1986037#msg-1986037
– skrajšajte trajanje podojev, dojite le, dokler vam ga uspe spodbujati, da aktivno sesa, nato ga odložite; pogosto se dojenček ob tem zbudi in hoče še; tudi to je dober način spodbujanja
– če bo podoj + dohranjevanje krajše, npr. 45min do 1h, bo izvedljivo, da ga spet podojite prej kot v 2-3h, npr. po 2h od začetka prejšnjega podoja
– če se po dodatku zbudi, ga mirno spet pristavite, spet spodbujajte, namesto da odhitite gret dodatek
– možno je tudi hkratno dohranjevanje ob dojenju s tole napravico Cevka Nursing Supplementer (s sliko): http://med.over.net/forum5/read.php?94,1980207
Ocenite dodatek, da bo skupaj dobil npr. pol litra mleka (posvetujte se s pediatrom, koliko potrebuje). Če pri vsaj 8 podojih posesa povprečno vsaj 30ml sam, je to že okoli 240ml, ostalo polovico pa bi morali dodati ali izčrpati, kar razporedite na vsaj 4*60ml.
Razumem, da vas vse skupaj zelo utruja. Vam lahko kdo pomaga? Lahko le enkrat na dan pripravite čiste stekleničke za ves dan? Črpanje naj vam ne vzame zelo veliko časa, 10min na vsaki dojki je dovolj. Z vajo bo šlo sčasoma hitreje. Stekleničko z dodatkom pripravite morda tik pred zbujanjem. Lahko jo ponudite npr. pol ure po dojenju in nato še dojite.
Če kdaj za črpanje ne bo energije, bo bolje, da se uležete in spočijete!
Ali se vam zdaj še dogaja, da kdaj dolgo joka? Zdaj se fantek krepi in pleničke kažejo, da mleko dobiva vredu.
Da se izognete sesalni zmedi, mu lahko dodajate tudi po žlički, brizgi, kapalki, vlivate s kakšnim (ne nujno originalnim) lončkom.
Dohranjevanje po skodelici – brez umetnih bradavic, brez sesalne zmede:
http://www.breastfeeding.org/articles/cup.html
http://www.askdrsears.com/html/2/T026000.asp (alternative steklenički)
http://www.breastfeeding.asn.au/bfinfo/cupfeeding.html (+foto)
http://www.ccmckids.org/programs/breastfeeding_cupfeeding.asp (+foto)
http://www.amedababy.com/product/6-10075-17246-7.html (primer lončka za novorojenčka)
http://www.foleycup.com/index.htm (primer lončka za novorojenčka)
http://www.kellymom.com/bf/pumping/alternative-feeding.html (kliknite »cup feeding video« in »sorf-feeder instructions«)
Črpate lahko vedno obe dojki. večkrat sta dojki na vrsti, več mleka tvorita in hitreje.
Če uporabljate dudo, vam jo v tej situacij priporočam res samo tedaj, ko je kriza in jok in ne morete ukrepati z dojenjem/dodatkom. Enako velja za morebitne druge tekočine, jih odsvetujemo, ker se vpletajo v dobro dojenje.
Želim vam, da bi imel vaš fantek kmalu več budnih obdobij in bi sesal bolj aktivno.
Mene pa zanima sledece.imam puncko staro 2 meseca.ze od zacetka se dojiva z nastavki saj so mi jih v bolnici priporocili.sem probala brez vednar neuspesno saj ss hudo joka.imela sem carski rez.v bolnici so ji prav tako dodajali po steklenicki, ces da imam premalo.polno sva se dojili kaksen teden doma potem pa se je zacela jokati in dojiti n 15 min.tudi spala je slabo, zato sem ji tudi jaz zacela dodajati po flaski.sedaj ze 2 meseca delam tako in dodajam dnevno dodatka med 200-250 ml. Moram povedati da ji tisto kar ponoci izcrpam dodam cez dan.dodatek ima samo ponoci.zadnje case opazam da odklanja dojko ker ne tece tako kot po flaski.ker se res trudim da bi cim dlje dojila vas prosim za nasvet.kako naj dosezem da aktivno vlece, saj me je strah da bi se tisto malo mleka kar ga imam izgubila.hvala