Pozdravljeni,
ni lahko podati natančnega odgovora na vaše vprašanje. Banke načeloma imajo določene paketne ponudbe, v katerih so že zajeta različna zavarovanja interesov banke (riziko življenjsko zavarovanje, v primeru smrti kreditojemalca, požarno in potresno zavarovanje nepremičnine, v primeru uničenja predmeta financiranja ipd.). S temi zavarovanji banke zmanjšujejo riziko financiranja oz. plasmaja kredita.
Kar se tiče zavarovanja nepremičnine, banke pogosto pogojujejo kredit s sklepanjem požarnega in potresnega zavarovanja, tako da v primeru npr. požara lahko dobijo povrnjeno škodo s strani zavarovalnice. Najbolj smiselno je zgradbo zavarovati proti t.i. katastrofalnim nevarnostim, ki jo lahko uničijo. Tako so najbolj običajna temeljna požarna zavarovanja, ki krijejo nevarnosti požara, strele, eksplozije, viharja, toče, padca letala, manifestacije in demonstracije in udarca lastnega motornega vozila v zgradbo. Vsekakor je smiselno urediti tudi potresno zavarovanje zgradbe, ter, še posebej, če gre za temu riziku izpostavljeno premoženje, zavarovanje poplave. Nekatere banke zahtevajo za najem kredita tudi zavarovanje za nekatere druge nevarnosti, npr. izliv vode. Priporočamo sklenitev zavarovanja zgradbe na novo vrednost, tako se ob škodi ne odbije amortizacija.
Vendar takšno zavarovanje krije škodo na nepremični, ne pa škode, ki lahko nastane na premičninah kreditojemalca. V tem primeru, če posameznik želi boljšo zaščito svojega premoženja (premičnin v stanovanju ali opreme in zalog v poslovnem prostoru), lahko sklene še dodatno zavarovanje za premičnine ali paketno zavarovanje (npr. paketno zavarovanje DOM, več o tem: https://vsebovredu.triglav.si/drobni-tisk/drobni-tisk-zavarovanje-doma).
Za natančnejši nasvet bi potrebovali konkretne zavarovalne pogoje oz. ponudbo banke, da bi lahko analizirali kritja, ki jih banka zahteva.
Lep pozdrav,